Connect with us

Bitcoin

Náklad na vytěžení jednoho bitcoinu (BTC) podle analýzy JP Morgan výrazně klesl

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Kombinace dvou faktorů vedla k tomu, že náklady na vytěžení jednoho bitcoinu klesly na desetiměsíční minimum. Vyplývá to z nové analýzy, kterou zveřejnil Wall Street gigant JP Morgan Chase.

Analytik specializující se na kryptoměny od giganta JP Morgan Chase Nikolas Panigirtzoglou zveřejnil 13. června studii, v rámci které informoval, že náklady na vytěžení jednoho bitcoinu (BTC) díky efektivnějšímu těžebnímu hardwaru v kombinaci s 6,7% nižším mining difficulty (obtížností těžby) oproti historickým maximům vedla k tomu, že aktuální náklad na vytěžení 1 BTC činí přibližně 13 000 USD . Na začátku června to přitom bylo 24 000 USD .

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

13 000 USD za 1 BTC z pohledu nákladů je nejnižší hodnota od září 2021, přičemž přichází v době, kdy obtížnost těžby ( mining difficulty ) klesla z květnových ATH 31,25 T za 29,15 T.

Poznámka: Mining difficulty ovlivňuje hashrate, tedy celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu BTC. Pokud hashrate stoupá, tak se mining difficulty upravuje směrem nahoru a naopak. Úprava probíhá zhruba jednou za 2 týdny a zajišťuje, že inflace bitcoinu se nemění.

Pozitiva a negativa

Pokud jsou výpočty analytika JP Morgan správné, pro bitcoinový trh to může být v tomto okamžiku pozitivní zpráva. Znamenalo by to totiž to, že pro těžaře je stále těžba BTC rentabilní, jelikož cena 1 BTC je kolem 20 tisíc USD. Jinak řečeno nemusí být nuceni prodávat své zásoby, respektive vypínat stroje pro těžbu, v důsledku čehož by klesl hasharate .

Analytici JP Morgan však upozorňují, „že efektivnější těžba vedoucí k poklesu výrobních nákladů může být vnímána i jako negativní pro výhled cen bitcoinu směrem do budoucnosti.“

Výrobní náklady na 1 BTC jsou některými analytiky totiž vnímány jako spodní hranice cenového rozpětí bitcoinu na medvědím trhu a je-li pravdou, že díky efektivnější těžbě klesají, znamená to, že klesá i úroveň zmiňované spodní hranice.

Poznámka: Náklad 13 000 USD za vytěžení 1 BTC je nutno brát s velkou rezervou. Prakticky každý jeden těžař má tento náklad jiný vzhledem k odlišným pořizovacím cenám hardwaru na těžbu BTC či odlišným nákladům na energii. Například pro těžaře v Paraguayi může být náklad na vytěžení 1 BTC ještě výrazně nižší než 13 000 USD, zatímco pro těžaře v Praze nemusí dávat těžba BTC v tomto momentě smysl.

Klesla také celková spotřeba energie při těžbě BTC

Index spotřeby energie při těžbě BTC podle Cambridge University uvádí, že odhadovaná denní spotřeba bitcoinové sítě je aktuálně kolem 9,59 gigawattů , což představuje pokles o 33% za poslední měsíc a pokles o 40% oproti maximální poptávce v únoru 2022, kdy byla spotřeba až na úrovni 16 GW. Přestože tato data jsou pouze orientační, ukazují, že spotřeba energie při těžbě BTC klesá výrazněji, než samotný hashrate bitcoinu, který sice od maxim na úrovni 231 EH/s klesl na cca 200 EH/s, ale nejde o 30 či 40% propad.

Odůvodnit to lze tím, že v posledních měsících značnou část starého hardwaru pro těžbu BTC nahradily u velkých těžařů efektivnější stroje. Podle Asicminervalue například nový Bitmain Antminer E9 , který byl vydán v tomto měsíci, je schopen generovat hashovací sílu rychlostí 2,4 GH/s při spotřebě 1920 wattů.

Těžaře BTC tedy může těšit, že umí těžit bitcoiny efektivněji, ale fundamentem, kromě klesající ceny BTC, který hraje proti nim, jsou neustále rostoucí ceny energii a to především v rámci „západního světa“.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.