Connect with us

Kryptoměny

Návod na farming kryptoměn od A do Z – Vše co potřebujete vědět

Zveřejněno

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V roce 2021 je jedním z trendů i takzvaný farming kryptoměn, který umí být v některých případech velmi výnosný při minimálním riziku. Mnoho lidí však neví, jak takový farming funguje, jaká jsou rizika, benefity a podobně. V dnešním podrobném návodu se pokusím celou tuto problematiku objasnit co nejsrozumitelněji i pro nováčky. Pojďme na to!

Jak funguje farming

Zjednodušeně řečeno, farming znamená být odměněn novými kryptoměnami za to, že své stávající kryptoměny necháte „pracovat“. Když vložíte své peníze do banky na spořící účet, dostáváte úroky. Ve světě kryptoměn, když vkládáte svá aktiva, můžete za odměnu dostat rovněž nějaký úrok. Možností je mnoho – klasický staking, lending, no a nejvýnosnější je farming.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Existuje mnoho způsobů jak farmingem získávat kryptoměny. Jednou z možností je Liquidity mining, kdy uživatelé mohou použít své vlastní kryptoměny k zajištění likvidity pro decentralizované burzy pro ostatní obchodníky za účelem rychlé výměny tokenů. Když se uživatel pokusí vyměnit BNB za CAKE na DEX jako je například Pancakeswap, protokol jednoduše vloží BNB a vybere CAKE z obrovské likvidity, kterou získal od poskytovatelů likvidity. Tito poskytovatelé likvidity získávají transakční poplatky za tyto výměny.

Další možností je to, že při poskytování likvidity můžete být odměněni úplně novým tokenem. Pokud je daná „farma“ menší, bývá míra odměny vyšší a proto láká stále více farmářů. Na decentralizované směnárně Pancakeswap můžete takto za poskytování likvidity ve vybraných párech farmařit jejich burzovní token CAKE. Na obrázku níže vidíte jen pár z LP párů na Pancakeswapu.

Další možností na farmingu jsou klasické pooly podobné stakingu. V těchto POOLech není třeba vytvářet LP tokeny (vysvětlíme si níže). Na pancakeswapu máte k dispozici takzvané Syrrup pooly, kam vložíte CAKE a za odměnu dostáváte vybraný token z vámi zvoleného poolu. Na obrázku níže můžete vidět tyto pooly, které máte k dispozici. Pomocí tokenu CAKE můžete farmařit velké množství nových tokenů za + -100% zhodnocení ročně.

Při farmingu je důležité vědět rozdíl mezi APR a APY. Nejprve si však vysvětlíme funkci compound. Jedná se o vrácení nafarmařených tokenů zpět do poolu, čímž zvyšujete vaše celkové prostředky a získáváte tak ještě více tokenů – výše odměny. Některé farmy jako například Pancakebunny (vysvětlíme si níže) poskytují automatický Compounding, což významně zvyšuje odměny. Co se APR týká, představuje fixní roční úrok bez započtení Compounding. Pokud tedy máme APR 365%, tak denně získáváme 1% úrok z prostředků, které držíme. APY představuje maximální možný zisk v případě Compounding odměn. V praxi to znamená, že pokud máme APY 365%, tak první měsíce budeme získávat pod 1% denně, po 6 měsících se tyto odměny vyrovnají 1% a v druhé polovině roku budou tyto odměny přes 1%, to je způsobeno tím, že Compounding se zvyšuje množstvím tokenů, kterými farmaříme. V případě, že je APR i APY stejné a necháte vaše prostředky farmařit celý rok, odměny budou stejné. Pokud však máte v plánu farmařit krátkou dobu, pár týdnů a měsíců, tak je někdy výhodnější použít pool s nižším APR než pool s vyšším APY, protože v prvních týdnech mohou být právě odměny vyjádřeny v APR ve skutečnosti vyšší.

Rizika farmingu

Vysoké odměny jsou podmíněny více riziky, které je však možné v případě základního přehledu efektivně snížit na minimum. 2 největší rizika jsou následující:

Impermanent loss – Toto riziko hrozí pouze při Liquidity miningu, kde je třeba vytvářet LP tokeny. Každý LP token se skládá ze dvou kryptoměn. Poměr těchto tokenů se vždy drží v poměru 1: 1. To znamená, že pokud jeden token z dvojice klesne, dorovná se druhým tokenem aby tento poměr zůstal zachován. Největší riziko hrozí v momentě, kdy se díváte jen na možné zisky a co největší %. Největší odměny jsou často ve farmách, jejichž LP token se skládá z nějaké větší kryptoměny a nějakého malého shitcoinu, jehož volatilita je obrovská. Pokud takovýto shitcoin výrazně padne, citelně se redukuje i BNB v LP aby byl zachován 1: 1 poměr. Jak tento problém vyřešit? Vybírejte si takové farmy, jejichž LP tokeny tvoří velké kryptoměny. Nejlepší volbou jak eliminovat toto riziko je využívat farmy s LP tokenem, který je složen ze dvou stablecoinů, například BUSD-USDT. V takových farmách jsou však odměny mnohem nižší.

Impermanent loss však můžete zcela eliminovat využíváním poolů, které sice poskytují menší odměny, ale je to bez rizika takové ztráty.

Dalším rizikem je riziko chyby ve smart kontraktu. Farming spočívá v dodání finančních prostředků do smart kontraktu, který automaticky funguje podle předem určených faktorů. Avšak v případě napadení nebo zneužití smart kontraktu to může mít za následek ztrátu vašich kryptoměn. Z tohoto hlediska proto využívejte ověřené auditované farmy (což také neznamená 100% bezpečnost) a vyhýbejte se pofidérním farmám s odměnami v tisících procent, kde je riziko obrovské.

Toto riziko se naplno projevuje v poslední době. Jedná se o takzvané flash loan útoky, kdy útočník nahromadí obrovské množství vybraného tokenu, který následně nárazově prodá a sestřelí jeho cenu o 90%, případně až 99% dolů. Poslední měsíc bylo hned několik takových útoků úspěšných. Ačkoli tyto útoky neohrozí přímo LP a single pooly na farmě, jejíž token je napaden, v případě že máte v LP tokenech právě napaden token, impermanent loss způsobí, že ho budete mít hromadu, přičemž toho druhého tokenu (často BNB, ETH, USDT a jiné velké kryptoměny) budete mít minimum. I z tohoto hlediska je třeba dobře zvážit, zda chcete riskovat takovou ztrátu výměnou za vyšší odměny.

Postup, jak začít farmařit

Přejdeme nyní k samotnému návodu, který zaujímá asi každého nejvíce. Chci upozornit, že možností jak a kde farmit je mnoho. Tento návod se týká farmingu na síti Binance smart chain a na DEX Pancakeswap a Pancakebunny.

V prvním kroku potřebujete mít nějakou peněženku, která podporuje Binance smart chain. Voleb je víc, pro PC je nejlepší Metamask a pro mobil je to Trust Wallet.

V momentě, kdy máte tyto peněženky zprovozněné, musíte si tam poslat BNB přes BEP20 (BSC) síť. Všechny transakční poplatky jsou placené pomocí BNB, čili je základ mít tam BNB, jinak se nepohnete. Následně si tam pošlete rovněž další kryptoměny přes síť BEP20 (BSC), se kterými chcete farmařit. Na trust je úschovna BNB na síti BEP20 (BSC) označené jako Smart Chain s logem BNB.

Když máte tyto kryptoměny na peněženkách, můžete spárovat vaše peněženky s Pancakeswap a Pancakebunny, na těchto webech si najděte tlačítko „Connect Wallet“ a vyberte si tu vaší. Na Pancakebunny si musíte na horní liště přepnout ETH síť na Smart chain a propojit peněženku. Na tyto weby se přes trust úschovnu dostanete tak, že na spodní liště v aplikaci máte „Dapps“, na to klikněte a tam zadejte adresu těchto webů, přes mobilní prohlížeč mimo aplikace vás nepřpojí. Pro apple uživatele je tu návod.

Aktuálně máme propojené peněženky s weby a můžeme se pustit na samotný farming. Jak jsem již psal výše, na Pancakeswap máte na levé liště na výběr Farms. Vyberete si svou farmu – klikněte na tlačítko „Enable“ a potvrdíte. Následně kliknete „Stake LP“ a ve vyskočeném okně kliknete na get CAKE-BNB LP (páry se liší v závislosti na vybrané farmě). Následně si vytvoříte LP token z této dvojice, vrátíte se na farmu a dáte Stake LP a hotovo. Pokud budete chtít vybrat LP tokeny, postup je přesně opačný krok po kroku.

Co se týče poolů, tam je to jednodušší. Jen si vyberete pool, dáte „Approve CAKE“ a vložíte CAKE tokeny, potvrdíte a hotovo.

Na Pancakebunny je princip naprosto stejný. Rovněž máte na výběr single pooly s jednou kryptoměnou nebo LP farmy. Důležité je podotknout, že Bunny ukazuje % v APY, a Pancakeswap v APR, na to si dávejte pozor.

Rovněž když poprvé chcete vkládat do nových farem a poolů, musíte nejdříve povolit daný smart kontrakt a až následně depositní prostředky, čili v podstatě 2x potvrzujete transakci.

Shrnutí

Věříme, že vám tento návod pootevře pomyslné dveře do světa farmingu. Vedle farmingu můžete využít jako diverzifikaci portfolia i trading boty, kteří také slušně profitují i ​​v momentě, kdy trh padá. Více info o robotech najdete i návod k použití naleznete níže v tomto článku. Rovněž pasivně úročit můžete i stakingem, případně lendingem. Na lending využívám Celsius, kde můžete získávat úroky za mnohé kryptoměny, plus bonusem je, že všechny výběry z této aplikace hradí oni a jsou tedy bezplatné. Nejnověji poskytují bonus 90 USD po splnění jednoduchých podmínek. 40 USD získáte za registraci přes tento odkaz (Dávejte pozor při registraci na zadání referralu 107654f571) + 50 USD získáte zadáním promo kódu BTC50 po registraci přímo v účtu. Pro získání těchto bonusů si tam musíte poslat kryptoměny v hodnotě minimálně 400 USD a 30 dní vám nemůže hodnota pod tuto částku klesnout. Po získání odměn si můžete bez problému prostředky vybrat, díky vysokým úrokům odměn a poměrně vysoké bezpečnosti je však tato aplikace velmi populární.

Berte prosím na vědomí, že farming kryptoměn může být velmi rizikové, v případě neuváženého výběru jednotlivých farem a LP / poolů. Ani výběr toho nejlepšího vám nezaručuje 100% ochranu vašich kryptoměn a vždy hrozí riziko útoku hackerů. Za případné ztráty zodpovídáte jen vy.

Zajímají vás trading boti?

Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělaly každý měsíc desítky procent. Více informací a podrobný návod naleznete níže v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.