V čase vypuknutí kauzy BitMEX, v níž byli Arthur Hayes a jeho kolegové obviněni z umožňování praní peněz skrz jejich burzu, se objevila i studie společnosti CipherTrace, která upozornila, že velmi nedokládá dodržování pravidla o vyžadování KYC (poznej svého klienta) i mnohé další burzy.
KYC – Know Your Customer, Nebo pokud chcete „poznej svého klienta“ – zjednodušeně řečeno znamená, že burzy musí shromažďovat informace o svých zákaznících, aby regulační orgány věděly, kdo si dané kryptoměny kupuje a kam je posílá. Z analýzy CipherTrace, která se zaměřila na více než 800 decentralizovaných, centralizovaných a automatizovaných burz však vyplývá, že až 56% z nich tato nařízení o KYC, které jsou součástí předpisů proti praní peněz (AML), vůbec nebo do značné míry nedodržuje.
https://www.kryptonovinky.sk/ovplyvni-kauza-bitmex-negativne-aj-defi-sektor/
Kuriózní je, že největší počet takových platforem je v Evropě, ačkoli Evropa je typická svými přísnými předpisy. Až 60% evropských poskytovatelů v oblasti kryptoslužeb dodržuje postupy KYC „nedostatečným“ způsobem.
Pokud jde o konkrétní země, USA, Rusko a Velká Británie jsou třemi s nejvyšším počtem burz se slabým KYC.
Příkladem nedodržování zákonů je například to, že mnohé burzy se neobtěžují uvést na svých stránkách sídlo. Podle CihperTrace to může být úmysl, protože skrývání svého působiště jim může usnadňovat vyhýbání se dohledu regulátorů.
Oblíbenou destinací mnohých kryptoburz jsou i Seychely, které mají nedostatečné normy KYC (z pohledu jiných zemí) a dá se říci, že pro burzy jsou menším rájem.
Specifickou kategorií jsou decentralizované burzy (DEX). U nich až 81% mělo slabé nebo žádné postupy směřující k získávání dat o zákaznících. CipherTrace však upozornil, že ačkoli se až 7,9 milionu dolarů z nedávného hacku burzy KuCoin prodalo skrz decentralizovanou burzu Uniswap, nebyly tam „přeprané“.
,,Hackeři nepoužívají decentralizované burzy na skrytí svých stop. Dělají to proto, aby mohli prodat své ukradené tokeny,“ upozornil zakladatel Eliptic Tom Robinson.
Snaha o regulaci DeFi projektů bude pravděpodobně brzy horkým tématem, ačkoli je otázkou, do jaké míry by se mohlo regulátorům podařit dohlížet na tento sektor. DeFi projekty však dozajista budou postupem času trnem v jejich oku. Nabízejí totiž finanční služby jako jsou půjčky, vydělávání na úrocích a podobně. Jednoduše konkurují bankovnímu sektoru, který je na rozdíl od nich regulován.
zdroj: cointelegraph.com