Connect with us

Kryptoměny

Novinky ohledně digitálního eura – jakou může mít podobu a kdy by mohlo přijít?

Zveřejněno

Európska centrálna banka
Zdroj: Unsplash.com

Evropská centrální banka (ECB) se dostala do zhruba poloviny svého dvouletého projektu, v jehož rámci se snaží posoudit potenciální přínosy digitálního eura – čili CBDC. Ze zprávy, kterou zveřejnila 29. září, vyplývá několik zajímavých faktů.

ECB nejprve konstatovala, že největší přínos digitálního eura vidí v jeho využití ve fyzických obchodech a v online shopech, protože tyto obchodní platformy jsou v současnosti závislé na digitálních platebních řešeních nikoli evropského původu. Digitální euro by tak mohlo harmonizovat platební řešení a posílit evropskou strategickou autonomii v souladu s politickými cíli členských zemí.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Digitální euro by zachovalo roli veřejných peněz jako kotvy platebního systému v digitálním věku. Zajistilo by bezproblémovou koexistenci, konvertibilitu a komplementárnost různých forem, které peníze nabývají,” konstatuje zpráva.

Z dokumentu dále vyplývá, že digitální euro nebude moci být zcela anonymní, protože taková jeho verze by nebyla v souladu se zákony týkajícími se boje proti praní špinavých peněz (AML). Ve zprávě se však uvádí, že by mělo mít ustanovení týkající se ochrany soukromí na podobné úrovni jako u současných digitálních plateb, přičemž při nižších platbách (transakcích s nižší hodnotou) by mohla být úroveň soukromí ještě vyšší.

Vizí ECB je prozatím používat digitální euro spíše pro menší účely, s tím, že CBDC eura by nemohlo být používáno jako investiční nástroj z důvodu finanční stability. Rada guvernérů předestřela plán, v jehož rámci by fungoval jakýsi „vodopádový mechanismus“, při kterém by se digitální eura (CBDC), které by byly nad určitý limit, převáděly na účty v komerční bance.

Dříve než v roce 2026 zřejmě nebude

Pokud jde o časový harmonogram, ECB navrhne zavedení digitálního eura v Q1 2023. Rada guvernérů následně v říjnu 2023 rozhodne, zda přistoupí k jeho vývoji a testování. Tato fáze může trvat přibližně tři roky, což znamená, že digitální euro pravděpodobně nepřijde dříve, než v roce 2026.

Vše výše zmíněné by se mělo týkat především digitálního eura pro retail, tedy pro běžné lidi. Výkonný člen rady ECB Fabio Panetta nedávno navrhl, aby se ECB zabývala i CBDC pro instituce, které by fungovalo ve vztahu mezi bankami a firmami.

Zdroj:cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.