Connect with us

Analýzy

Onchain analýza Glassnode : Dno Bitcoinu může být blízko, je zapotřebí čas

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Onchain analytická platforma Glassnode ve svém nejnovějším týdenním reportu naznačila, že Bitcoin (BTC) by mohl být blízko svého dna, ale podle všeho ještě nějaký čas potrvá, než se tak stane, protože jeho formování si v minulosti vyžádalo delší dobu.

Platforma Glassnode se domnívá, že kapitulace na trhu s BTC probíhá již zhruba měsíc a že několik dalších dat naznačuje, že začalo formování spodní formace ceny BTC. Největší bolest na trhu však stále jen může přijít.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Aby medvědí trh dosáhl konečného dna, měl by se podíl mincí držených se ztrátou přesunout především na ty, kteří jsou nejméně citliví na cenu a jsou nejvíce přesvědčeni,“ vysvětluje analýza, která následně pomocí dat ukazuje, že v tomto směru je ještě „prostor pro zlepšení“.

Nerealizované ztráty musí přejít na nejpřesvědčenější hodlery

Konkrétně nám to ukáže graf, který porovnává „drženou ztrátu“ (bitcoiny, které byly převedeny na adresu při vyšší ceně než je ta současná) dlouhodobých a krátkodobých držitelů BTC. Za krátkodobé ( short term holders – STH ) jsou považováni ti, kteří provedli transakci před méně než 155 dny. Dlouhodobí jsou označováni jako LTH – long term holders .

Glassnode následně vysvětluje, že v předchozích případech formování dna trhu v letech 2015 a na přelomu 2018/2019 drželi krátkodobí držitelé (STH) bitcoiny ve ztrátě jen mezi 3-5%, zatímco dlouhodobí držitelé (LTH) drželi ve ztrátě 34 . Jinak řečeno nerealizované ztráty tehdy téměř výhradně přešly na stranu těch nejpřesvědčenějších, zatímco krátkodobí spekulanti prakticky úplně kapitulovali.

Situace v současnosti je v tomto směru odlišná, protože krátkodobí držitelé BTC stále drží kolem 16% nerealizovaných ztrát, což naznačuje, že čerstvá redistribuce mincí musí ještě nějakou dobu dozrát, aby z trhu zmizeli ti, kteří BTC nedůvěřují (prodali ve ztrátě), respektive pokračující držbou těchto mincí se z krátkodobých držitelů stali dlouhodobí (přesvědčení hodleři ) v momentě, kdy od jejich transakce uplyne 155 dní.

Zajímavý je také pohled na graf, který ukazuje míru kapitulace dlouhodobých držitelů (LTH). Podle aktuálního LTH-SOPR, který vypovídá o tom, zda dlouhodobí držitelé prodávají bitcoiny v plusu nebo v mínusu (vše pod 1 je v mínusu) sledujeme, že dlouhodobí držitelé, kteří neustáli svou pozici, v průměru prodávají bitcoiny ve 33% ztrátě .

,,To naznačuje, že LTH, kteří nakoupili bitcoiny za výrazně vyšší ceny, jsou aktuálními primárními prodávajícími, a ti, kteří drží své mince z cyklu mezi lety 2017-2020 (nebo dříve) jen tiše sedí,“ vysvětluje Glassnode naznačující, že pokud jde o dlouhodobé držitele, tak panikaří zejména ti „mladší”, kteří přišli do trhu v roce 2021 (protože ti, kteří kupovali v roce 2020 a dříve nedokážou realizovat 33% ztrátu pozn.red).

Těžaři kapitulují, ale zatím ne tak dlouho

Dalším důkazem, který může naznačovat, že BTC je již blízko dna, ale ještě je nějaký čas potřebný k jeho formování, je kapitulace těžařů BTC. Ti od konce května prodali 7 900 BTC, což naznačuje, že se pro pokles ceny BTC začali dostávat do problémů, ale za poslední měsíc tempo jejich prodejů zpomalilo na přibližně 1350 BTC/měsíc. Během medvědího trhu v letech 2018-2019 trvaly odlivy bitcoinů z adres těžařů však déle – přibližně 4 měsíce, než bylo nalezeno dno bearmarketu.

Těžaři aktuálně drží stále přibližně 66 900 BTC, což podle Glassnode znamená, že „načaté čtvrtletí pravděpodobně zůstane v riziku další distribuce, pokud se ceny BTC významně nezotaví.“

Trh se podle Glassnode tváří, že je blízko dna a že mnohé signály naznačují „pozdější fázi medvědího trhu.“ Investoři by však měli být opatrní, protože k definitivnímu poklesu teprve může pro výše uvedené dojít.

Bitcoiny z burz nadále odcházejí

Zajímavým novým fenoménem tohoto medvědího trhu nadále zůstává skutečnost, že počet BTC na burzách výrazně klesá. Aktuálně je na burzách už jen 2,38 milionů BTC, což je nejméně od 25. července 2018.

Graf: Bilance BTC na burzách za posledních 5 let

Předchozí bullruny i bearmarkety byly přitom typické posíláním bitcoinů na burzy, ale tento trend se zlomil v březnu 2020 po vypuknutí pandemie Covid19 v západním světě a aktuálně akceleruje pravděpodobně z důvodu, že čím dál více investorů:

  • A) si uvědomuje, že držení bitcoinů na centralizovaných platformách není bezpečné (viz případy Celsius či Voyager )
  • B) Nechce bitcoiny prodávat a „hodlují“, přičemž je chtějí držet na bezpečnějším místě

Zdroj: cointelegraph.com , insights.glassnode.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.