Podle představitele OSN zůstává hotovost převládající metodou financování terorismu. „Pokročilejší“ teroristické organizace se však obracejí na kryptoměny.
Teroristické skupiny, které byly vyloučeny z „formálního finančního systému“, se ve financování pomalu obracejí na kryptoměny. K tomuto tématu se vyjádřila Svetlana Martynová, koordinátorka pro boj proti financování terorismu v Organizaci spojených národů (OSN).
Hotovost a hawala (tradiční systém převodu peněz v arabských zemích a jižní Asii) byly převládajícími metodami financování terorismu.
„Víme, že teroristé se přizpůsobují vývoji podmínek kolem nich a jak se vyvíjejí technologie, přizpůsobují se i oni,“ uvedla Martynová. „Pokud jsou vyloučeni z formálního finančního systému a chtějí si něco koupit nebo investovat do anonymity, je pravděpodobné, že zneužijí kryptoměny,“ dodala.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres také uvedl, že zatímco nové technologie mají nesrovnatelný potenciál ke zlepšení lidských podmínek, odpovídají také za škody spojené s financováním terorismu: „Teroristé zneužívají nové a vznikající technologie k šíření dezinformací, podněcování neshod, nábor a radikalizaci, mobilizaci zdrojů a provádění útoků.“
V tom, jak OSN plánuje řešit tento problém na mezinárodní úrovni má Martynová jasno. Řekla, že nejúčinnějším nástrojem jsou regulace. Dodala však, že jen velmi málo zemí pracuje na vhodných regulacích.
Určité úsilí se již na státní úrovni vyvíjí. Ministerstvo financí Spojených států amerických sankcionuje „kryptomixer“ Tornado Cash pro obavy z praní špinavých peněz a počítačové kriminality. V posledních letech se objevila řada forenzních firem založených na blockchain, jako například Chainalysis a Elliptic, aby vystopovaly kyberzločince a nahlásily jejich aktivity vládám, což pomohlo odstranit mýtus, že kryptoměny jsou „bezpečným přístavem“ pro zločince.
Zdroj:cointelegraph.com