Bývalý člen královského parlamentu malého ostrovního státu Tonga Lord Fusitu’a naznačil, že jeho země by mohla učinit z Bitcoinu zákonné platidlo již koncem roku 2022.
Lord Fusitu’a, který aktuálně zastává pozici předsedy globální organizace „parlamentářů proti korupci“ v 5-bodovém plánu popsal cestu Tonga k přijetí Bitcoinu.
1. Sept/Oct Bill goes to Parliament. Passed.
2. Sent to Palace Office for submission to His Majesty for Royal Assent.
3.<A month – HM as advised by Privy Council assents to Bill.
4. 2-3 Weeks Gazetted by Govt activation date set.
4. On activation date #BTC becomes legal tender. https://t.co/TNjQjeEbjN— Lord Fusitu'a (@LordFusitua) January 12, 2022
Ve zkratce stačí uvést, že tento plán je velmi podobný krokům El Salvadoru, tedy první země, která udělala z Bitcoinu zákonné platidlo. ,,Je vymodelován a je téměř identický se zákonem ze Salvadoru,“ přiznal Fusitu’a.
Tonga je vzdálený ostrovní stát, který má jen kolem 100 000 obyvatel. Dalších 126 000 občanů však podle dat Mezinárodní organizace pro migraci žije v jiných zemích. Například v Austrálii jich je až kolem 18 000.
Velký příjemce remitencí
I z tohoto důvodu je Tonga zemí, která v poměru k počtu obyvatel přijímá nejvíce remitencí na světě (peníze mířící do země od rodinných příslušníků), přičemž ty přicházejí zejména z Austrálie, Nového Zélandu a Spojených států. Mezinárodní finanční korporace odhaduje, že remitence tvoří až 30% celkových příjmů místních domácností.
Stejně jako v případě jiných rozvojových zemí však platí, že z těchto peněz si ukrojí velkou část zprostředkovatelé transakcí typu Western Union. Tento problém podobně jako v El Salvadoru by také v Tonga mohl vyřešit právě Bitcoin.
,,Disponibilní příjem se zvýší o 30%,” řekl Fusitu’a v podcastu s Petrem McCormackem, když přišla řeč na téma remitencí ve spojení s Bitcoinem. Jinak řečeno pokud by Tonga napodobila salvádorský experiment s Bitcoinem a také podporovala adopci Lightning Network, peníze do země by se mohly pomocí bitcoinu přesouvat prakticky bez transakčních poplatků, díky čemuž by obyvatelé této země výrazně ušetřili.
Otazníkem v případě Tonga je reálná dostupnost internetu na ostrově. Podle dat světové banky byla v roce 2017 jen na 50%. Tonga však tvrdí, že aktuálně je toto číslo blízko 90%.
Zdroj: cointelegraph.com