Člen toganského parlamentu Lord Fusitu pokračuje v úsilí posílit postavení Bitcoinu (BTC) v jeho malém ostrovním království nacházejícím se mezi Novým Zélandem a Havají.
Tonga, která má zhruba 100 tisíc obyvatel, by údajně mohla z přijetí Bitcoinu, podobně jako to udělal El Salvador, výrazně těžit. Podobně jako v případě středoamerické země i v tomto malém ostrovním státě totiž místní obyvatelé platí obrovské poplatky za převody, tedy peníze, které míří do této země ze zahraničí.
Tonga je na remitencích závislá
,,Tonga je snad nejzávislejší zemí na světě, pokud jde o remitence. Tvoří mezi 38% až 41,1% našeho HDP podle toho, jaké údaje Světové banky použijete,“ upozornil Lord Fusitu.
,,Aby se tyto remitence dostali do Tonga, Western Union si z nich průměrně ukousne 30%. Může to být až 50%. V El Salvadoru je to blíže k 50%,“ upozornil na obrovské poplatky, které musí obyvatelé těchto zemí zaplatit za přesun peněz ze zahraničí domů většinou v případech, kdy jim tyto peníze posílají jejich rodinní příslušníci pracující v západních zemích.
Fusitu si myslí, že nápad se kterým přišli v El Salvadoru, by měla využít i Tonga. Celý proces spočívá v tom, že jako nástroj pro posílání remitencí bude namísto drahých zprostředkovatelů typu Western Union použitý Bitcoin. Zjednodušeně řečeno ze zahraničí se pošlou namísto dolarů skrz Lightning Network samotné Bitcoiny a ty se následně v Tonze vymění zpět za místní měnu. El Salvador celý proces podpořil ještě tím, že za změnu BTC do USD (a naopak) si skrz místní bitcoinové automaty Chivo neúčtuje žádné poplatky. Podobný krok by mohla učinit i Tonga.
Opět se zmiňuje Jack Mallers
Fusitu navrhuje, aby jeho země podobně El Salvador využila pomoc CEO firmy Zap Jacka Mallersa, který stojí za peněženkou Strike. Jde o „walletku“ s podporou pro Lightning Network BTC transakce, které jsou expresně rychlé a mají minimální transakční poplatky. Strike je podporován i Twitterem v rámci jeho nové služby pro posílání bitcoinových tipů (darů) napříč touto sociální sítí.
,,Bitcoin je prvním skutečně globálním nativní otevřeným měnovým systémem. Blockchain je nejoptimálnějším úložným médiem pro peníze, pokud je vaším cílem decentralizace a úplná rovnostářská demokratizace peněz,“ uvedl tonganský politik.
Centrální banka takový krok neplánuje
Lord Fusitu na rozdíl od Nayiba Bukeleho však nemá ve své zemi tak silné postavení a tak jeho boj o prosazení Bitcoinu jako zákonného platidla nemusí dopadnout úspěšně. Naznačují to i vyjádření guvernéra Reserve Bank of Tonga, neboli místní centrální banky, který řekl, že přijmout Bitcoin jako zákonné platidlo zatím v úmyslu nemají. ,,Přijetí bitcoinu jako oficiální alternativní měny je aktuálně velmi nepravděpodobné,“ řekl Sionu Ngoongo Kioa.
zdroj: decrypt.co