Connect with us

Kryptoměny

Polkadot (DOT) aktualizoval svou roadmapu. Letí DOT i „testnet“ Kusama

Zveřejněno

polkadot
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Oficiální stránka kryptoměny Polkadot (DOT) aktualizovala svou roadmapu týkající se dalších kroků vedoucích ke kompletnímu spuštění jejího ekosystému. Reakce byla více než pozitivní, jelikož hodnota tokenů DOT se dostala poprvé v historii nad 30 dolarů. Mezitím se daří i takzvanému „ostrému testnetu“ Polkdot s názvem Kusama (KSM).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Co prozrazuje aktualizovaná Roadmapa

Jak informoval portál Cointelegraph, k aktualizaci Roadmapy Polakdot došlo již v pondělí. Nejznámější kryptoportál zároveň zmiňuje velmi optimistický scénář, podle kterého by se mohla tato síť dočkat svých prvních parachainů již v prvním čtvrtletí 2021.

Parachainy jsou zjednodušeně řečeno specializované blockchainy na konkrétní účely, které mají své vlastní vývojářské týmy pokud srdce ekosystému Polkadot s názvem Relay Chain se připojí v případě, že vyhrají aukci a získají svůj slot na 6, 12, 18 nebo 24 měsíců.

Čo je to Polkadot (DOT)? Kde sa dá kryptomena DOT kúpiť?

Tyto parachainy se zaměřují na konkrétní problémy. Jeden může sloužit k budování mostu s Bitcoinem či Ethereum, druhý na psaní smart kontraktů, další na defi sektor či oracle problém (a podobně). Celkově by takových parachainů mělo být na Polkadot časem až 100.

K prvním parachainům vedou tři fáze

V současnosti však k Polkadot ještě žádný parachain připojen není. To znamená, že tato kryptoměna zatím neumí žádné smart kontrakty, neumí se spojit s Ethereum či BTC a nebudují se na jejích ramenech žádné Defi projekty. Aktualizace Roadmapy se proto pochopitelně stala středem pozornosti Polkadot komunity.

Vyplývá z ní, že plán je rozdělen do tří hlavních etap. Tou současnou je prostředí s názvem Rococo testnet, v rámci kterého mohou developeři testovat systém pro komunikaci mezi různými parachainy. Používá se na to mechanismus s názvem Cross-Chain Message Passing-lite (XCMP-lite), který umožňuje parachainům posílat si mezi sebou tokeny a také různý jiný obsah skrz zmiňované srdce ekosystému Relay Chain.

Rococo testnet funguje již od srpna 2020, ale ještě nejsou dokončeny všechny jeho komponenty – patří mezi ně například ty, které mají řešit možné spory či způsob decentralizovaného hlasování. Když se tyto věci dokončí, což se předpokládá brzy, přijde na řadu fáze číslo dvě za pomoci jakéhosi „ostrého testnetu“ Polkadot s názvem Kusama.

Kusama (KSM) je kryptoměna, do které můžete investovat i nyní, a jde vlastně o něco mezi testnetem a skutečnou samostatnou blockchain sítí. Označována je proto mnohdy i jako „canary Network“ Polkadot. Je to jakoby zvláštní ekosystém, který má velmi podobné základy jako samotný Polkadot, ale vyznačuje se vyšší tolerancí pro experimentování. Jinak řečeno, ti, co používají Kusama, jsou si vědomi, že může dojít během testování k možným problémům. Nuž a Polkadot ve fázi číslo 2 vlastně použije kusamu, která pracuje již v ostrém prostředí na to, aby vše otestoval, než dojde k přechodu parachainů na samotný Relay Chain Polkadot.

Jinak řečeno, parachainů se Polkadot dočká v momentě, kdy vývojáři dospějí k názoru, že na Kusama běží parachainy bezchybně a celý proces jejich schvalování proběhl bez komplikací.

Objevily se i problémy

Konkrétní data vývojáři Polkadot v Roadmapy nezmínili, ale připojení prvních parachainů se zmiňuje již v prvním čtvrtletí 2021, což se jeví být jako extrémně optimistický odhad i vzhledem k tomu, že na testech Rococo se objevily komplikace. Jeden z parachainů měl uvíznout v pondělí kolem [21:00] HTC na bloku 1036 a údaje z HigHubu naznačují, že došlo k významnému „incidentu stability“.

Alexi Melikhov, který je generálním ředitelem jednoho z největších favoritů na jeden z prvních parachainů Polkadot s názvem Equlibirum řekl, že systém vyžaduje úpravy. Přesto je však optimistický a doplnil, že i na základě předešlých vyjádření hlavního autora Polakdot Gavina Wooda očekává, že již brzy se dočkáme prvních aukcí DOT, které budou vlastně soubojem o to, které parachainy se připojí k Relay chain jako první.

Kusama zažívá zlaté časy

Výše zmíněné informace mají blahodárný vliv i na růst hodnoty kryptoměny Kusama (KSM), tedy onoho zmiňovaného „ostrého testnetu“ Polkadot, ze kterého se však může vyvinout samotný ekosystém nezávislý na Polkadot síti.

Kusama je stejně jako Polakdot postavená na Substrate frameworku, tedy vývojářské soupravě pro budování blockchainů pro Polkadot a v konečném důsledku se může stát domovem pro projekty, které si nenajdou svou cestu přímo na Polkadot ekosystém.

Skutečnost, že Kusama bude testovat parachainy spíše než samotný Polkadot, nahrává pozitivnímu sentimentu kolem této kryptoměny. Podtrhuje ho nejen růst ceny, který překonává historická maxima, ale také zvýšený zájem o tuto kryptoměnu na sociálních sítích.

Jen pro ilustraci, Kusama se před měsícem obchodovala za méně než 100 dolarů. Aktuálně je na přibližně dvojnásobku této hodnoty (197 USD).

zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.