Connect with us

Bitcoin

Populární Stock-to-Flow model (S2F) nefunguje – všiml si toho už i Vitalik Buterin

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Během býčího trhu mnoho investorů věřilo, že cena bitcoinu (BTC) překoná magickou úroveň 100 tisíc dolarů – do značné míry i díky Stock-to-Flow modelu od analytika PlanB, který se však ukázal jako chybný.

V našich článcích v předchozích měsících jsme v případě Stock-to-flow modelu (S2F) vícekrát upozorňovali, že nezohledňuje stranu poptávky a proto je velmi obtížné spoléhat se na to, že její úspěšnost v určování budoucí ceny bitcoinu setrvá navždy. Až do momentu, kdy se Bitcoin propadl do medvědího trhu, však měl řadu fanoušků, protože v minulosti opravdu poměrně úspěšně predikoval cenový vývoj nejznámější kryptoměny.

Dnes, kdy Stock-To-Flow modelu od PlanB důvěřuje už jen málokdo, se k němu vyjádřil i zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin a to v odpovědí na „tweet“ spoluzakladatele Ethub Anthonyho Sassana, který popsal model od PlanB za „epické selhání“. Buterin k tomu dodal, že Stock2Flow model „teď opravdu nevypadá dobře.

,,Vím, že je nezdvořilé posmívat se a tak dále, ale myslím si, že finanční modely, které dávají lidem falešný pocit jistoty a přesvědčení, že čísla půjdou určitě vzhůru, jsou škodlivé a zaslouží si veškerý výsměch, který se jim dostává,“ doplnil.

Model vymyslel PlanB, stále ho hájí

Model Stock2Flow proslavil analytika PlanB – jde o nástroj, který předpovídá budoucí cenu BTC na základě oběhové nabídky bitcoinů, přičemž zohledňuje množství vytěžených bitcoinů každý rok a efekt halvingu, který se děje jednou za čtyři roky, čímž snižuje počet vytěžených bitcoinů v daném období o polovinu .

Model předpověděl, že Bitcoin by měl stát v roce 2021 nad 100 000 USD a do roku 2024 by měl stoupnout až nad 288 000 USD, přičemž hlavním argumentem tohoto růstu je, že podobně jako v případě zlata a jiných komodit s omezenou nabídkou, se pod růst ceny BTC podepíše právě nedostatek tohoto aktiva na volném trhu.

Problém tkví v tom, že předpověď tohoto modelu poprvé v historii od jeho publikace v roce 2021 selhala a Bitcoin přestal následovat trajektorii, kterou mu model určoval. Proto dnes mnozí konstatují, že sledovat Stock2Flow model už nemá dále smysl.

Jeho autor PlanB reagoval na kritiku Buterina a poznamenal, že propad trhu přinutil některé lidi „hledat si obětní beránky pro své neúspěšné projekty nebo nesprávná investiční rozhodnutí“, přičemž doplnil, že zjevně nejde jen o nové zklamané lidi v kryptotrhu, ale i „lídry“ (narážka na Buterina), kteří mají tendenci hrát si na oběť. ,,Pamatujte na ty, kteří obviňují ostatní a na ty, kteří jsou po nehodě silní,“ dodal PlanB.

Pokud jde o samotnou budoucnost modelu, PlanB stále věří, že může fungovat. S dřívějším tweetem uvedl, že od března 2019 do března 2022 fungoval výborně a na tuto trajektorii se může stále vrátit. ,,Buď je BTC extrémně podhodnocený a brzy se vrátí zpět, nebo bude Stock-to-flow model v budoucnu už méně užitečný,“ dodal.

Zdroj:decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.