Connect with us

Bitcoin

Před 13 lety poslal Satoshi první bitcoinovou transakci jiné osobě

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Zatímco 3. ledna, tedy 10 dní dozadu, jsme slavili 13. výročí vytěžení prvního bitcoinového bloku s názvem genesis, tedy „narození Bitcoinu“ jako takového, včera 12. ledna to bylo 13 let od momentu, kdy zakladatel BTC známý jen pod pseudonymem Satoshi Nakamoto udělal první transakci jiné osobě.

Prvním člověkem, kterému poslal Satoshi Nakamoto bitcoiny byl Hal Finney, respektovaný počítačový vědec spojovaný i se vznikem softwaru TOR, který sám byl nejednou terčem spekulace, že právě on je záhadný anonymní zakladatel Bitcoinu – tedy právě Satoshi Nakamoto.

Poznámka: Hal Finney spekulace o tom, že je Satoshi Nakamoto opakovaně popíral. Více detailů se bohužel od něj už nikdy nedozvíme, protože v roce 2014 zemřel ve věku 58 let na následky choroby amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Finney do posledního okamžiku věřil, že to není jeho absolutní konec na tomto světě. Nechal se totiž zmrazit společností Alcor Life Extension Foundation s cílem, aby byl v budoucnosti, kdy věda pokročí na dostatečnou úroveň, opět vzkříšen.

Pokud si odmyslíme teorii o tom, že Hal Finney byl Satoshi Nakamoto, tak právě on byl prvním člověkem „ve světě Bitcoinu“, kterému byly BTC poslány. Nakamoto mu 12. ledna 2009 poslal 10 BTC, které v té době neměly žádnou vyčíslenou dolarovou hodnotu. Dnes by však šlo o zhruba 440.000 dolarů.

,,Když Satoshi oznámil vydání svého softwaru (který dříve popsal v Bitcoin whitepaperu pozn.red.) ihned jsem ho popadl. Myslím si, že jsem byl první osobou kromě Satoshiho, která provozovala bitcoiny. Vytěžil jsem blok s pořadovým číslem kolem 70-ky a byl jsem příjemcem první bitcoinové transakce, když mi Satoshi poslal 10 mincí na zkoušku. Během několika následujících dní jsem pokračoval v emailové konverzaci se Satoshim, většinou jsem mu hlásil chyby a on je opravoval,” vzpomínal Finney na své první zkušenosti s Bitcoinem a Satoshim v příspěvku na Bitcointalk.org, který publikoval v roce 2013 (dva roky od momentu, co se Satoshi definitivně odmlčel a nechal Bitcoin napospas osudu).

https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1480553794362658818

V souvislosti s Finneym se pojí i jeho obrovská důvěra v Bitcoin hned v prvních dnech po jeho spuštění. Už v té době, kdy měl BTC nulovou tržní cenu, mu totiž v jednom z jeho textů zaslaných mailem předpověděl budoucí ohodnocení 10 milionů dolarů.

Nejslavnější transakce přišla až později

Zatímco první transakce bitcoinů mezi dvěma lidmi se tedy uskutečnila téměř na chlup přesně před 13 lety, ta nejslavnější se datuje k 22. květnu 2010. Tehdy vývojář Laszlo Hanyecz zaplatil za dvě krabice s pizzou z pizzerie Papa John’s 440 milionů dolarů. V té době však šlo jen o zhruba 40 dolarů.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.