I po včerejším vyhlášení ekonomických údajů v USA jsme na grafu Bitcoinu (BTC) opět sledovali protichůdné reakce. Jeho cena se nakonec ustálila v pásmu kolem $58 000, aktuálně se obchoduje těsně pod touto úrovní.
Druhá nejsilnější kryptoměna Ethereum (ETH) se podobně ustálila kolem hladiny $2350.
Ceny největších kryptoměn se tak za posledních 24 hodin příliš nezměnily. Zaujalo z nich snad jen XRP, které narostlo o 8 % po oznámení, že společnost Grayscale spouští první svěřenecký fond na tuto kryptoměnu.
Fear and Greed index, který je indikátorem nálady na trhu, odvčera stoupl o 1 bod. Aktuálně je na hodnotě 32 bodů ze 100, což je stále v zóně strachu.
Bitcoin Fear and Greed Index is 32 — Fear
Current price: $58,130 pic.twitter.com/YOUxqTfXRc
— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) September 13, 2024
Kryptoměnové ETF
Spotové bitcoinové ETF včera zaznamenaly pozitivní den s přílivem skromných 39 milionů dolarů. Nejvíce se o něj přičinil fond Ark, který získal 18 milionů dolarů a fond Fidelity, do kterého přiteklo 11,5 milionu dolarů. V kladných číslech skončily i fondy Bitwise, Franklin, VanEck a Grayscale Mini. Z fondu GBTC odešlo 6,5 milionu dolarů.
Hůře na tom opět byly Ethereum ETF fondy, kde jsme včera viděli jen odliv 20 milionů dolarů z fondu Grayscale, přičemž ostatní fondy uzavřely s nulovou bilancí.
Coinbase spustila cbBTC
Kryptoburza Coinbase spustila vlastní projekt tokenizovaného Bitcoinu s názvem cbBTC, který bude fungovat na blockchainech Ethereum a protokolu Base, který je postaven nad ETH.
cbBTC je kryt podkladovými bitcoiny v držení Coinbase a jelikož je fixován k hodnotě skutečného Bitcoinu, je možné jej používat jako alternativu BTC při využívání DeFi ekosystému Ethereum, resp. Base.
Investoři, kteří si zamění BTC na cbBTC, se mohou vrátit k původnímu držení BTC.
Hackerský útok na indonéskou kryptoburzu
Indonéskou kryptoburzu Indodax napadli hackeři, což vedlo ke ztrátě přibližně 22 milionů dolarů v různých kryptoměnách včetně Bitcoinu, Etheru, TRX a MATIC.
Po útoku, který se naboural do horkých peněženek, burza Indodax dočasně pozastavila své operace. Vyšetřování naznačuje, že hacker využil slabinu v systému výběru prostředků.
🚨SlowMist Security Alert🚨
Indonesian crypto exchange @indodax suffered an attack a few hours ago, with the hacker stealing various tokens from hot wallets. The total loss is approximately $22 million💸. Below are the details of the losses⬇️ pic.twitter.com/r4i0rBbctJ
— SlowMist (@SlowMist_Team) September 11, 2024
Existuje podezření, že za útokem stojí severokorejská skupina Lazarus, která je známá podobnými útoky.
Indodax ujistil investory, že jejich aktiva jsou v bezpečí a má rezervní zůstatek 369 milionů dolarů, který by bylo možné použít ke kompenzaci ztrát.
Tether (USDT) je podle britského práva majetkem
Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že stablecoin Tether (USDT) je z pohledu práva majetkem.
Jedná se o první rozhodnutí po plném procesu týkající se kryptoměn v Británii.
Toto rozhodnutí potvrdilo, že kryptoměny lze považovat za majetek, a tudíž jsou chráněny majetkovými právy.
SEC a CFTC se společnou krypto komisí?
Kongresman USA John Rose navrhl zákon, který by nařídil SEC a CFTC vytvoření společné poradní komise zaměřené na kryptoměny.
Tento orgán by měl podle návrhu zákona sladit právní předpisy, poskytnout prostor pro názory odvětví a uživatelů a přezkoumat využití digitálních aktiv ke zlepšení efektivity a ochrany spotřebitelů na finančních trzích.
Komise, která by sestávala z nejméně 20 členů mimo vládní kruhy, by pomáhala harmonizovat regulace a podporovala spolupráci mezi vládou a soukromým sektorem.
Tento návrh mimo jiné podpořila i burza Coinbase.
Využil Bukele Bitcoin na vlastní PR?
Magazín TIME zveřejnil článek, ve kterém tvrdí, že Naiyb Bukele, prezident El Salvadoru, využil téma Bitcoinu k tomu, aby se pozitivním způsobem vylíčil v zahraničí. Jeho primárním cílem údajně byla PR kampaň, nikoli zlepšení životní úrovně v El Salvadoru díky přechodu na bitcoinový standard a uznání BTC jako zákonného platidla v zemi.
V článku se například uvádí, že Bukeleho poradci označili přijetí Bitcoinu za „čistě PR akci“ a skvělou rebranding strategii a že Bukeleho cílem bylo především vytvoření témat pro zahraniční turisty a změnu narativu.
Navzdory původním plánům na výstavbu “ Bitcoinového města“ napájeného sopkami, se tento projekt ani po třech letech výrazněji nepřiblížil k finálnímu cíli.
Bukele pravidelně informuje o nákupu BTC prostřednictvím veřejných prostředků. El Salvador má mít v BTC investici přesahující 400 milionů dolarů.
Top burzy
Zdroje: Autor, Coingecko , Farside X, Bitcoin.com, Cointelegraph