Zprávy o možném zákazu těžby kryptoměn v Číně, nebo minimálně jeho přísné regulaci, zjevně nebyly jen nepodloženými fámy. Potvrzují to první reakce významných těžařů z této oblasti.
Portál decrypt upozornil, že několik mining firem, které působí v Číně, již podniklo kroky směřující k odchodu z nejlidnatější země světa.
BTC.TOP míří do Severní Ameriky
Snad nejvýraznější krok udělal portál BTC.TOP, který je v současnosti podle hashrate desátým největším mining poolem na světě s podílem na zhruba 1,7% globálního hashrate (údaj platný k pondělku podle BTC.com). BTC.TOP potvrdil, že přesouvá své operace do Severní Ameriky.
Koláčový graf: Největší BTC mining pooly podle Hashrate (BTC.com):
Odchod BTC.TOP z Číny potvrdil zakladatel firmy Jiang Thouer, který uvedl, že se tak rozhodli z důvodu regulačních obav. Zároveň souhlasí s předpokladem, že vliv Číny na těžbu Bitcoinu se bude časem zmenšovat, protože mnoho dalších čínských poolů se postupně přestěhuje buď do Evropy nebo do USA.
Huobi pozastavuje činnost
Dalším významným těžařem Bitcoinu, který naznačil odchod z Číny, je Huobi.Pool patřící pod významnou asijskou krypotburzu Huobi. Ke včerejšímu dni měl podíl na 8.7% hashrate Bitcoinu, což bylo páté nejvyšší procento vůbec.
Huobi zatím pozastavila v rámci své burzy některé investiční produkty pro zákazníky ze „specifických regionů“ (určitě tím mysleli Čínu, pozn.red.) A také pozastavila prodej těžebního hardwaru do této země. V oficiálním prohlášení Huobi rovněž uvedla, že mají v plánu rozšířit své působení týkající se těžby mimo pevninskou Čínu.
HashCow pozastavuje objednávky
Další společností, která reaguje na negativní zprávy o omezení těžby v Číně, je HashCow. Operátor, který provozuje v této zemi minimálně 10 těžebních míst, zatím pokračuje ve své činnosti, ale zastavil všechny nákupy nových těžebních sestav (hardwaru) a zákazníkům, kteří si přes ně tento hardware objednali, oznámil, že jim vrátí peníze.
Poolin pravděpodobně prodává
V současnosti největší mining pool na světě, čínský Poolin s podílem 19,1% celkového hashrate (k pondělku), zatím neposkytl žádné oficiální vyjádření, ale mnoho naznačují on-chain data. Podle nich totiž Poolin poslal v předešlých dnech mnoho Bitcoinů na burzy, což naznačuje, že přistoupil k jejich prodeji. To lze chápat jako preventivní opatření a vybírání zisků z obav, co přinesou pro čínské těžaře nejbližší týdny. Na velké převody z Poolin upozornil i on-chain analytik William Celemente III, přičemž Nic Carter z CoinMetrics.io potvrdil, že Poolin Bitcoin opravdu prodával.
Looks like a lot of transfers to exchanges from Poolin during the dip. pic.twitter.com/Qk9itH33zX
— Will (@WClementeIII) May 23, 2021
Důvody obav čínských těžařů
O hlavních důvodech, proč jsou čínští těžaři Bitcoinu aktuálně v ohrožení, jsme psali ve včerejším článku. Ve zkratce však stačí konstatovat, že čínská vláda v čele s vicepremiérem země dala jasný signál, že zakáže, nebo bude mnohem přísněji regulovat toto podnikání.
Zbytek světa reagoval na tyto informace z části pozitivně, protože vliv Číny na těžbu Bitcoinu je až příliš velký (více než 50% hashrate pochází z Číny). Odchod některých těžařů z této oblasti by mohl přispět větší decentralizaci těžby a také by mohl mít pozitivní vliv na ekologičtější těžbu BTC (čínští těžaři ve značné míře využívají k těžbě energii z uhelných dolů).
https://www.kryptonovinky.sk/zakaze-cina-tazbu-bitcoinu-nakoniec-to-nemusi-byt-zla-sprava/
zdroj: decrypt.co