Connect with us

Bitcoin

První průzkum Bitcoin Mining Council: Těžba Bitcoinu je z 56% zelená

Zveřejněno

energia ťažba
Pixabay.com

Bitcoin Mining Council (BMC), dobrovolné sdružení těžařů Bitcoinu, jehož vznik inicioval šéf firmy Microstrategy Michael Saylor, a v současnosti patří mezi jeho členy především významní severoameričtí těžaři, zveřejnil výsledky prvního průzkumu, který se týká využívání zelených zdrojů energie při těžbě BTC.

Využívání zelených zdrojů energie je od momentu, co automobilka Tesla přestala akceptovat platby BTC pro jeho údajně velký negativní dopad na přírodu, ostře sledovaným tématem. Ještě více od momentu, co Elon Musk informoval, že Tesla opět obnoví přijímání BTC v momentě, kdy se dokáže, že minimálně 50% těžby BTC využívá obnovitelné zdroje energie a že tento trend je rostoucí.

Mezi zelené zdroje energie podle Bitcoin Mining Council patří vodní, větrná, solární, jaderná a geotermální energie a také výroba energie za pomoci uhlí s čistými uhlíkovými kredity. Tato definice je odvozena od principů Mezinárodní energetické agentury (IEA) pro dosažení nulových emisí CO2 do roku 2050.

Doporučujeme také: Bitcoin Mining Council představil své stanovy. Musk v něm nemá žádnou roli

Jaká čísla přinesl první průzkum?

V rámci prvního průzkumu, kterého se mělo podle Bitcoin Mining Council účastnit odhadem 32% bitcoinových těžařů (celosvětově) byly položeny tři jednoduché otázky:

  • Jak vysoká je aktuální spotřeba energie při vaší těžbě BTC?
  • Jaký je celkový procentuální podíl udržitelných zdrojů energie při vaší těžbě?
  • Jaký je váš celkový souhrnný hashrate?

Těžební společnosti u otázky, která se týkala podílu zelené energie využité při jejich těžbě, odpověděly, že ji využívají v průměru na 67%. Z tohoto čísla Bitocin Mining Council následně odvodil předpoklad, že celosvětová spotřeba zelené energie při těžbě BTC představovala ve druhém čtvrtletí 2021 až 56%. BMC k tomuto číslu dodala, že Bitcoin je zároveň jedním z „nejzelenějších“ respektive vůbec energicky nejvíce udržitelný velký průmysl na světě.

Ačkoli závěry tohoto průzkumu ukazují pozitivní trend směřující k zelené těžbě BTC, uvedená čísla nelze přeceňovat. Nutné je zdůraznit, že průzkumu se zúčastnila jen zhruba třetina celosvětových těžařů a zodpovězení otázek bylo dobrovolné bez jakékoliv zpětné možnosti ověřit si pravdivost odpovědí.

Na druhou stranu je třeba zmínit, že severoameričtí těžaři mají logický a zjevný zájem vést svou těžbu ekologičtějším směrem, k čemuž je motivuje i samotný trh. Mnozí investoři totiž přiznávají, že s investicí do Bitcoinu váhají právě kvůli jeho spornému vlivu na přírodu. Existují dokonce už i těžaři, kteří nabízejí investorům na prodej pouze tzv. „čisté Bitcoiny“, u kterých garantují, že byly vytěženy výhradně za pomoci zelených energetických zdrojů.

Pokud chcete vědět o Bitcoin Mining Council více, přečtěte si také náš článek o základních stanovách této organizace.

zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne