Vladimir Putin, prezident Ruska , schválil nový zákon, který se zaměřuje na snížení závislosti na americkém dolaru v mezinárodním obchodu. Tento zákon vstoupí v platnost v listopadu 2024 a týká se i Bitcoinu.
Legislativa pro těžaře v Rusku
Nový ruský zákon mimo jiné umožní vybraným těžebním společnostem registrovat se prostřednictvím státního rejstříku pro těžbu kryptomen. Malí těžaři budou moci těžit kryptoměny dokonce i bez oficiální registrace, pokud jejich spotřeba energie nepřesáhne určitou úroveň.
Na těžební průmysl v Rusku budou zároveň dohlížet následující:
- ruská centrální banka
- ministerstvo financí
- vybraný kabinet ministrů v rámci ruské vlády
Vybraní ministři mají zároveň v nejbližších měsících stanovit přesnější regulační požadavky.
Nově schválený zákon přináší další úskalí pro kryptoměny s cílem zabránit jejich propagaci mezi běžnými Rusy. Zákon například zakazuje masové reklamy na kryptoměny v Rusku.
Ve zkratce to vypadá tak, že Rusko chce posílit těžbu bitcoinu a průmysl kolem něj, ale nechce, aby se Bitcoin širší rozšířil mezi běžnými lidmi.
🇷🇺Russia seems to be acting to keep up with the US. Nation-level #Bitcoin FOMO is heating up.
Their entry will boost the hashrate, strengthen network fundamentals, and diversify miner politics.
🇨🇳Chinese mining pools control 57% of the BTC hash rate, while the 🇺🇸US has 35%. https://t.co/n0pZNNvb0d pic.twitter.com/F1UATlCqo9
— Ki Young Ju (@ki_young_ju) August 8, 2024
Rusko se opět soustředí na BRICS
V roce 2023 Rusko obnovilo svůj zájem o vývoj jednotné měny BRICS. Alexander Babakov, místopředseda Státní dumy, uvedl, že vedoucí členové tohoto rozvíjejícího se ekonomického bloku pracují na vývoji nové měny pro realizaci mezinárodních transakci.
Následně ruská centrální banka a ruská vláda oznámily plány na využívání digitálních aktiv jako metody pro realizaci mezinárodních transakcí.
BRICS je skupina států Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, jejichž hlavním cílem je snížit závislost na americkém dolaru v mezinárodním obchodu.
The BRICS have passed G7 countries in terms of percent of global GDP. pic.twitter.com/Jbft4mLiby
— Anthony Pompliano 🌪 (@APompliano) April 19, 2023
Myšlenka alternativní digitální měny byla poprvé představena na 11. výročním summitu států BRICS v roce 2019.
Kritika BRICS
Blok BRICS však čelí významným překážkám, včetně neshod mezi předními členskými státy o tom, jak by měla fungovat jednotná měna. Zároveň není jasné, zda by taková měna měla potenciál překonat americký dolar.
Makroekonomka Lyn Aldenová vyjádřila pochybnosti, že by jednotná měna BRICS krytá zlatem mohla ohrozit existenci amerického dolaru.
Aldenová poukázala na problém, kdy státy, které spravují papírové měny kryté zlatem, mají tendenci vydávat mnohem více těchto papírových peněz, než je skutečná hodnota jejich podkladového aktiva neboli zlata. To by mohlo vést k měnové devalvaci a nakonec ke zhroucení samotné měny.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com