Connect with us

Bitcoin

Salvadorci nejsou z Bitcoinu nadšení, naznačuje čerstvý průzkum

Zveřejněno

Nayib Bukele
Twitter Nayib Bukele

Zatímco bitcoinovou komunitu rozhodnutí El Salvadoru udělat z Bitcoinu jako první stát na světě zákonné platidlo potěšilo, samotní obyvatelé této přes 6-milionové země z iniciativy prezidenta Nayiba Bukeleho až takoví nadšení nejsou. Naznačují to výsledky čerstvého průzkumu veřejného mínění.

Průzkum na vzorku 1233 lidí realizován mezi 1. a 4. červencem Centrem pro občanská studia (CEC) na univerzitě Francisco Gavidia University (UFG) dospěl k závěru, že 77% Salvadorců považuje přijetí Bitcoinu jako druhého zákonného platidla vedle amerického dolaru jako „nepříliš moudré „nebo“ vůbec ne moudré „rozhodnutí. Naopak pouze 12,9% respondentů uvedlo, že jde o „moudré rozhodnutí“. Za „velmi moudré rozhodnutí“ to považuje jen 6,5% lidí.

Respondenti nebyli členy stejných rodin a statistická spolehlivost průzkumu byla stanovena na 95%. Univerzita také upozornila, že žádná věková kategorie se v odpovědích výrazněji nevymykala celkovým výsledkem. Jinak řečeno ani mladší lidé neodpověděli výrazněji ve prospěch Bitcoinu.

Z průzkumu vyplývají i tato zajímavá zjištění:

  • 61% obchodníků v El Salvadoru uvedlo, že nechtějí přijímat platby za zboží a služby v BTC
  • 64,8% Salvadorců nechce dostávat výplatu respektive její část v BTC

V souvislosti s El Salvadorem se mluvilo o využití Bitcoinu i v případě remitencí, tedy peněz, které posílají Salvadorci pracující v zahraničí domů, aby pomohli finančně svým rodinám. Přestože tyto transakce jsou údajně neférově nákladné kvůli transakčním poplatkům, v Bitcoinu jako možném řešení jak na nich ušetřit nevidí Salvadorci velký smysl. Z průzkumu totiž vyplývá, že Bitcoin namísto amerických dolarů chce přijímat ze zahraničí pouze 5,3% respondentů, přičemž 82,8% nadále upřednostňuje americký dolar.

doporučujeme: El Salvador dá každému dospělému občanovi BTC v hodnotě 30 dolarů

Americký dolar zároveň 95% Salvadorců považuje za spolehlivou měnu, která je pro jejich užitečná pro finanční stabilitu. Jen jedno jediné procento uvedlo, že Bitcoin považuje za cenný na zajištění si finanční stability.

Salvadorci jsou zjevně zmatení

Rozhodnutí prezidenta Nayiba Bukeleho udělat z Bitcoinu zákonné platidlo vyvolalo mezi běžnými občany El Salvadoru obavy, že budou do používání BTC nuceni, což není pravda. Země se sice bude snažit lidi motivovat Bitcoin používat (například tím, že každému dospělému nabídne BTC v hodnotě 30 dolarů), no nebude to žádným způsobem nařizovat.

Z výsledků průzkumu lze usoudit, že Salvadorci vnímají americký dolar za stabilní měnu, která jim pomohla vymanit se z nestabilního prostředí měny colon. Zároveň je zřejmé, že běžní obyvatelé této země, z nichž značná část nemá přístup k bankovnímu účtu, zdaleka nerozumí tomu, co Bitcoin vlastně je a proces edukace neproběhne ze dne na den.

Potvrzují to i zjištění jiného průzkumu, který to dokonale ilustruje. Obyvatelé El Salvadoru nad 65 let si myslí, že Bitcoin je typ měny z cenného kovu, což jim vzhledem k jejich věku nelze až tak vyčítat. Horší je, že tuto možnost označuje za správnou i značná část lidí ve věku mezi 30 až 55 let. Jen u vzorku Salvadorců mezi 18 až 29 let převládala správná odpověď, že Bitcoin je virtuální měna.

zdroj: decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne