Connect with us

Ethereum

SEC si dělá zálusk na Ethereum (ETH) – potvrzuje to nová žaloba

Zveřejněno

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Žaloba Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) vůči YouTuberovi Ianu Balinovi za vydání ICO kryptoměny Sparkster (SPRK) v roce 2018 jako neregistrovaného cenného papíru sice není sama o sobě ničím, co bychom předtím už nezažili, ale v něčem je přece jen jiná – poprvé totiž přímo naznačuje, že SEC považuje kryptoměnu Ethereum (ETH) za cenný papír fungující v rámci jurisdikce Spojených států amerických.

SEC již delší dobu řeší několik sporných ICO, které vznikly v předchozích letech na blockchainu Ethereum, ale v žalobě vůči Balinovi poprvé použila formulaci, která naznačuje, že Ethereum je kryptoměnou převážně fungující v USA, což znamená, že spadá pod její regulační dohled.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Konkrétně jde o text v 69. odstavci žaloby vůči Balinovi, ve kterém SEC uvádí, že „má právo žalovat Balinu nejen proto, že jeho případ se týká transakcí uskutečněných ve Spojených státech, ale i proto, že v podstatě celá síť Ethereum spadá pod kompetenci vlády USA.”

Téměř 50% Ethereum nodů je v USA

SEC následně vysvětluje, že ETH zaslané Balinovi byly ověřeny sítí uzlů na blockchainu Ethereum, které jsou v USA hustší než v kterékoli jiné zemi. ,,V důsledku toho se tyto transakce uskutečnily ve Spojených státech.”

Americká komise tím naznačuje, že velká část Ethereum nodů je provozována právě v USA – podle dat Etherscan je to v současnosti 45,85 % všech nodů. Druhé v pořadí je Německo, kde se jich nachází kolem 19 % uzlů.

,,Je to výrok, který umožňuje SEC charakterizovat podnikání na blockchainu Ethereum jako podnikání na americké burze cenných papírů,” komentoval konstatování SEC profesor práva Brian Fyre z University of Kentucky. ,,Z regulačního hlediska je to pro ně výhodné. Dělá to věci pro SEC mnohem jednoduššími.”

Portál DeCrypt upozorňuje, že pokud by se SEC podařilo klasifikovat aktivitu na Ethereum jako aktivitu podobnou aktivitě na americké burze cenných papírů, v podstatě by to znamenalo, že SEC si nárokuje jurisdikci nad všemi aktivitami na této zdánlivě decentralizované kryptoměně.

Nemá právní váhu, jenže…

Fyre upozornil, že text v žalobě zatím nemá žádnou právní váhu a je nepravděpodobné, že by soudce Balinova případu toto jedno konstatování ze žaloby řešil detailněji. Neznamená to však, že nemá žádný význam směrem do budoucnosti. ,,Myslím si, že se (SEC) možná snaží dostat svou vizi toho, co je Ethereum a jak funguje, do soudního ekosystému. (Jak by tvrdili) celá tato finanční aktivita spadá do rámce věcí, které regulujeme, a proto to chceme regulovat celé.“

,,Je to poprvé co jsem viděl, jak SEC skutečně vysvětluje, jak chápe fungování ekosystému Ethereum a proč si myslí, že spadá do rozsahu toho, co SEC reguluje,“ doplnil.

Tyto zprávy přicházejí jen pár dní od merge Ethereum, tedy přechodu ETH na Proof of stake konsensus. Jen pár hodin poté, co se stala tato významná událost šéf SEC Gary Gensler nepřímo naznačil, že všechny kryptoměny, které používají staking, by měly být považovány za cenné papíry. Při kombinaci těchto novinek se opravdu zdá, že SEC má na Ethereum zálusk.

,,(Text ze žaloby) se zdá být zcela v souladu s tím, co Gensler tvrdil ve svém prohlášení… že SEC to vše považuje za cenné papíry a proto bude přijímat regulační rozhodnutí ve vztahu k celému ekosystému,“ dodal Fury.

Zdroj:decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.