Connect with us

Kryptoměny

SEC vyšetřuje algoritmický stablecoin UST – mohlo se jednat o neregistrovaný cenný papír

Zveřejněno

vyšetrovanie
Zdroj: Unsplash.com

Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) začala vyšetřovat případ kolapsu algoritmického stablecionu UST, který je úzce spojen s kolapsem kryptoměny Terra (LUNA). SEC zajímá zejména to, zda nevznikl jako neregistrovaný cenný papír.

O vyšetřování SEC informoval nejmenovaný zdroj Bloomberg, který tvrdí, že americký regulátor pečlivě zkoumá, zda způsob, jakým Terraform Labs vytvořila svůj algoritmický stablecoin UST, neporušoval federální pravidla ochrany investorů.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Podle definice si UST od TerraLabs měl zachovat svůj fixní kurz vůči americkému dolaru, ale na rozdíl od klasických stablecoinů (USDT, USDC, BUSD…) toho mělo dosáhnout díky algoritmu a ne díky finančním zdrojům na krytí v rukou centrálního emitenta (Tether, Circle či Binance).

Luna Foundation Guard (LFG) kromě toho akumulovala jiné kryptoměny, aby tím podporovala krytí UST – šlo i o bitcoiny v hodnotě 3,5 miliardy dolarů. Již při jejich koupi v úvodních měsících roku 2022 přitom LFG avizovala, že jsou určeny k potencionálnímu krytí UST v případě jakýchkoliv problémů.

Ty také nastaly, ale jak se ukázalo, aktiva Luna Foundation Guard v podobě přes 80 000 BTC a také jiných kryptoměn na zajištění fixace UST vůči dolaru nestačila. Kolaps UST začal 9. května, kdy UST klesl na 0,79UST vůči 1 USD a postupně se to už jen zhoršovalo, přičemž v současnosti má hodnotu už jen přibližně 0,01 USD. Velmi podobný osud postihl i s tím související kryptoměnu Terra (LUNA), která se mezitím přejmenovala na Terra Classic (LUNC).

Pokud se SEC rozhodne ve vyšetřování pokračovat, tvůrcům tohoto stablecoinu v čele s Do Kwonem mohou hrozit nemalé problémy. Není to však jediné vyšetřování vedené vůči Do Kwonovi a jeho firmě ze strany SEC. Americký okresní odvolací soud totiž ve čtvrtek potvrdil příkaz pro CEO Terraform Labs, aby splnil předvolání SEC předáním dokumentů a poskytnutím informací o protokolu Mirror Protocol, který byl také spojen s projekty UST a LUNA. Kwon se vůči tomuto předvolání odvolal, ale neuspěl.

Do Kwona vyšetřují také v Jižní Koreji

Na Kwonové problémy v USA navazuje i vyšetřování v Jižní Koreji, kde se zkoumá, zda při řízení kryptoměny LUNA a stablecoinu UST nedošlo k cenové manipulaci. Analytická platforma Arcane Research například upozornila, že krátce před kolapsem UST se zbavilo těchto stablecoinů více „velryb“, což naznačuje, že zúčastněné strany mohly vědět o rizikovosti tohoto stablecoinu dříve, než došlo k jeho krachu.

Kromě toho jeden ze zaměstnanců TerraForm Labs měl podle jihokorejských zdrojů svědčit, že Do Kwona v minulosti vícerkát upozorňoval, že algoritmus, který má zajistit fixaci UST k dolaru, je nestabilní a celý systém se může kdykoli zhroutit.

Zdroj:decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.