Izraelský spisovatel a historik Yuval Noah Harari, který se proslavil knihami Sapiens, Homo Deus či 21. lekcí pro 21. století, veřejně vyjádřil svou nespokojenost s Bitcoinem (BTC). Tvrdí, že je založen na nedůvěrě a proto kritizuje jeho podstatu.
„Základní myšlenkou Bitcoinu je, že je to v podstatě elektronické zlato, takže nedůvěřujeme bankám, vládám, proto jim nechceme dát možnost vytvářet tolik peněz, kolik chtějí, tak vytváříme tento Bitcoin,“ uvedl.
Banky a vlády mají kontrolovat peníze
Harari tvrdí, že Bitcoin je měna nedůvěry, i když budoucnost vidí v elektronických měnách. Zároveň přišel s nápadem, jak ve společnosti vybudovat více důvěry v banky a vlády.
„Skutečně dobrý nápad je dát bankám a vládám možnost vytvářet stále více peněz, aby se ve společnosti vybudovala větší důvěra,“ tvrdí historik.
Harari také vyjádřil velké obavy týkající se nebezpečí, která by mohla představovat pro lidstvo a globální civilizace umělecká inteligence (AI). Tvrdí, že AI představuje skok, jako žádná předchozí technologie, kterou lidé vyvinuli, a to dokonce i proti událostem jako je vynález knihtisku.
Nepříznivé predikce a kritika Harariho
Harari vidí negativně i budoucnost Bitcoinu a je si velmi nejistý jeho vývojem v následujících dvou až třech desetiletích. Zůstává však optimistický pokud jde o současné fiat měny.
Harariho poznámky vyvolaly kritiku od nadšenců kryptoměn na sociálních sítích.
Charles Hoskinson, spoluzakladatel Cardano (ADA), reagoval na sociální síti X (Twitter) velmi rozhořčeně na Harariho názory. Popsal ho jako člověka s omezenými vědomostmi k danému tématu, který však nadhodnocuje své schopnosti.
Harariho kritika zdůrazňuje základní debatu o důvěře ve finanční systém a zda by inovace měly posílit nebo obejít tradiční instituce.
Zdroj: news.bitcoin.com