Connect with us

Kryptoměny

Solana je decentralizovanější, než tvrdí kritici, brání kryptoměnu firma Unstoppable Finance

Zveřejněno

Solana
Zdroj: Unsplash.com

Společnost Unstoppable Finance tvrdí, že kryptoměna Solana (SOL) je decentralizovanější, než tvrdí její kritici.

V blogovém příspěvku Unstoppable Finance je uvedeno několik argumentů, podle kterých je Solana decentralizovanější než její konkurenční projekty.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Prvním argumentem je počet aktivních validátorů blockchainové sítě, druhým tzv. Nakamoto koeficient a třetím podpora pro pořízení hardwaru pro validátory, o kterém se tvrdí, že je příliš drahý a tudíž ne každému dostupný.

Pokud jde o počet aktivních validátorů, firma Unstoppable Finance tvrdí, že je jich více než u většiny ostatních blockchainů s výjimkou Ethereum. Pokud jde o Nakamoto koeficient, metriku, která měří distribuci stakovaných tokenů a jejich decentralizaci, je mnohem vyšší než například u Cosmos a Near Protocol.

Graf: počet aktivních validátorů podle dat Ultimate

Avšak hardware potřebný k tomu, aby se mohl někdo stát validátorem Solany je drahý, což omezuje zapojení se méně solventních entit a tím i decentralizaci celé sítě. Firma Unstoppable však argumentuje, že Solana již vytvořila program k pronájmu serverů, který se na tento problém specializuje.

Co se nelíbí kritikům?

Kritiky nedostatečné decentralizace Solana však tyto argumenty nepřesvědčily. Ve prospěch jim hraje několik zkušeností z minulosti. Například při předchozích výpadcích této sítě bylo zjevné, že její restart je koordinován v úzkém kruhu validátorů. Šokovaly také zprávy o tom, že v rámci DeFi projektu Solend vznikla iniciativa, která se snažila násilně převzít kontrolu nad peněženkou největší velryby, aby nedošlo k likvidaci její pozice a tím pádem krachu celého protokolu.

Solaně je také vyčteno to, že při vzniku této kryptoměny značnou část mincí získali její tvůrci a VC firmy, což znamená, že mají nad celou sítí významnou kontrolu.

Známá je zejména infografika o distribuci tokenů při vzniku jednotlivých altcoinů od firmy Messari, kde je u Solany vidět, že až 48% tokenů získali insiders (původní zakladatelé a jím blízké entity), zatímco u Ethereum, Cardano, Cosmos či Tezos byl podíl tokenu insiders významně nižší.

ň

Kritici nedostatečně decentralizovaných kryptoměn tvrdí, že v takových případech jde o sítě, které jsou naprosto stejné jako jakýkoli tradiční finanční systém. Pokud je nějaká skupina schopna provést změny v účetní knize nebo koordinovat útok na nějakou konkrétní peněženku, význam kryptoměny se totiž zcela vytrácí.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.