Connect with us

DeFi

Spor ohledně poplatků za gas a využitelnost sítě Etherea se vyhrocuje

Zveřejněno

Ethereum
Pixabay.com

Kritika vysokých poplatků na Ethereu

Síť Etherea byla v poslední době terčem tvrdé kritiky spojené s transakčními poplatky a jejich rostoucí cenou.

Poplatky za gas na Ethereu vyvolaly mnoho debat o udržitelnosti sítě. Ceny se v průběhu času mění a v současné době se pohybují kolem $50 za transakci.

Vysoké poplatky tak otevřely pole pro další DeFi tokeny, včetně Cardana, Solany, Algorandu nebo Avalanche.

Minulý víkend spoluzakladatel Three Arrows Capital Su Zhu na Twitteru prohlásil, že opouští síť vyvinutou Vitalikem Buterinem kvůli zvýšeným transakčním nákladům a snížené použitelnosti sítě. Zhu napsal na Twitteru:

„Ano, opustil jsem Ethereum, přestože jsem ho v minulosti podporoval. Ano Ethereum opustilo své uživatele, přestože je v minulosti podporovalo. Představa, že bychom seděli, škubali sebou, sledovali pálení a vymýšleli zkoušky pro očistu, zatímco si blockchain může dovolit nula nováčků, je sprostá.“

Spoluzakladatel Three Arrows Capital pak pokračoval a uvedl, že v networkingové komunitě musí lidé platit stovky dolarů za transakce, jen aby „vyslechli nějaké příběhy o tom, jak měli být dost chytří, aby si koupili ether (ETH) za US$ 10.”

Zpětná reakce od vývojářů Etherea

I když se nakonec Zhu omluvil za slova, která použil, a pochválil týmy stojící za protokoly druhé úrovně Etherea, jeho tweety již získaly určitou pozornost a dostaly se do povědomí komunity, včetně vývojářů Etherea, kteří ze Zhuových komentářů nebyly zrovna dvakrát nadšení.

Pro Rica Burtona, jednoho z vývojářů Etherea, je Zhuova kritika pokusu sítě získat více příjmů ironická, kvůli týmu, který sám vlastní jako investor.

V tomto ohledu Burton na Twitteru napsal, že Zhu je „urážlivý prosebník, který jednoduše existuje díky práci druhých“.

Spoluzakladatel Three Arrows trval na tom, že sám je uživatelem platforem, do kterých investuje. Je důležité zdůraznit, že Three Arrows Capital výrazně investuje do Etherea a do decentralizovaných aplikací (DApps), jako jsou hra Axie Infinity (AXS) nebo protokol pro půjčování Aave (AAVE).

Tím však společnost své činnosti nekončí: Three Arrows Capital má také diverzifikované portfolio, které zahrnuje Bitcoinové rezervy (BTC) nebo Dogecoin, a navíc také konkurenty Etherea jako jsou Avalanche (AVAX) a Solana (SOL).

Z tohoto důvodu byly po komentářích spoluzakladatele společnosti vzneseny některé hypotézy, které se týkaly Zhuova projevu.

Jedna z nich tvrdila, že jeho komentáře byly pokusem zvýšit ceny („pump“) těchto kryptoměn za účelem zisku více peněz, vzhledem k jeho multimiliardovým rezervám v několika zmíněných kryptoměnách. Tato teorie však předpokládá, že by mnozí museli začít považovat síť Etherea za méněcennou, což není tak úplně pravda, alespoň podle její vytíženosti.

Pokračující vysoké sazby Etherea tak mají alespoň jednu pozitivní stránku: Dokazují, že poptávka po síti zůstává vysoká.

Pro Davida Hoffmana, zakladatele Bankless, není současná situace na síti vyvinuté Buterinem trvalá. Podle zakladatele Bankless je opuštění decentralizace největším hříchem v tomto sektoru a „je jednodušší opravit poplatky než opravit centralizaci“.

Zdroj: 1. decrypt.co, 2. cryptoadventure.com, 3. ambcrypto.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne