Connect with us

Bitcoin

Středoamerické státy netrpělivě čekají, zda Bitcoin pomůže El Salvadoru s remitencemi

Zveřejněno

Bitcoin
Pixabay.com

Jak jsme již tento týden zmiňovali v našich článcích o El Salvadoru a Afghánistánu, převody, tedy peníze, které posílají příbuzní svým rodinám přes hranice, jsou palčivým problémem mnoha chudých zemí. Na poplatcích za tyto převody totiž jejich obyvatelé přijdou ve prospěch třetích stran o obrovské peníze, které by mohly v případě existence alternativního řešení ušetřit. A právě takovým řešením má být v El Salvadoru použití Bitcoinu. Ostatní země proto situaci velmi pozorně sledují.

Agentura Reuters informovala, že středoamerické země velmi netrpělivě čekají, jak se uchytí používání Bitcoinu v El Salvadoru po 7. září, kdy se stane v této zemi jako v první na světě zákonným platidlem. V onen den se v El Salvadoru zároveň zpřístupní občanům oficiální peněženka Chivo Wallet, 200 bitcoinových automatů a 50 směnáren pro obousměrnou záměnu Bitcoinu a amerického dolaru. Tyto služby si nebudou účtovat žádné poplatky za změnu.

Salvadorci podle odhadů přijímají ročně remitence v hodnotě kolem 400 milionů dolarů. Nyní díky Bitcoinu budou mít příležitost poplatky z těchto peněz ušetřit. Jejich blízcí v zahraničí jim totiž mohou poslat Bitcoin a ten si následně budou moci skrz zmiňované služby bez poplatku zaměnit do amerického dolaru (nebo si nechat Bitcoin, to je už na nich). A to opravdu velmi rychle a za mnohem nižší náklady, než při převodu peněz za asistence třetích stran typu Western Union.

Doporučujeme k tématu přečíst i tento článek: Důkaz, že potřebujeme Bitcoin? Western Union opouští Afghánistán v nejhorším okamžiku

,,Všichni sledují, jak se bude v tomto Salvadoru dařit a zda náklady na remitence výrazně klesnou. Ostatní země si pravděpodobně všimnou této výhody a adoptují si ji,“ konstatoval pro agenturu Reuters Dante Mossi, výkonný prezident Středoamerické banky pro ekonomickou integraci (CABEI).

Mossi uvedl, že rozhodnutí El Salvadoru uzákonit Bitcoin jako platidlo je experimentem, který tento svět ještě nezažil. CABEI se mu však rozhodla pomoci. Učinila tak na rozdíl od Světové banky, která žádost El Salvadoru o pomoc s integrací Bitcoinu odmítla s odůvodněním, že v souvislosti s Bitcoinem má pochybnosti ohledně jeho transparentnosti a jeho vlivu na životní prostředí.

Dalšími zeměmi, pro které by mohlo být využití Bitcoinu při remitencích velmi výhodné jsou Guatemala či Honduras. Prezident CABEI prozradil, že na nedávném zasedání Středoamerické měnové rady, která je součástí Středoamerického integračního systému (SICA), se několik členských států ptalo na více podrobností ohledně Bitcoinu a projevily silný zájem o toto téma.

CABEI pomáhá El Salvadoru zejména v souvislosti s přípravou vhodného právního rámce. Dohlíží obzvláště na to, aby používání Bitcoinu v zemi bylo v souladu s mezinárodními protokoly týkajícími se boje proti praní špinavých peněz. El Salvadoru však pomáhají i s jinými právními otázkami týkajícími se tohoto tématu. ,,Pomáháme jim navigovat se ve vodách, které ještě nejsou prozkoumány,“ doplnil ředitel pro investice CABEI Carlos Sanchez.

doporučujeme: Bitcoin se stává mainstream. Správcovské firmy a instituce drží už 6% BTC

Zajímavé čísla o remitencích

  • Salvadorci ročně přijímají remitence v hodnotě kolem 400 milionů dolarů
  • Afghánci přijímají převody až v hodnotě 800 milionů dolarů (4% HDP). Nyní však ze země po převzetí moci Talibánem odešla společnost Western Union, což znamená, že občané Afghánistánu jsou odříznuti od důležitých peněz. To jen podtrhuje výhody Bitcoinu oproti zprostředkovatelům remitencí. Více jsme o tom psali zde.
  • Bitcoin má aktuálně podíl na zhruba 1% remitencí (Autonomous Research). Očekává se, že kryptoměny si postupně ukrojí z tohoto koláče výraznější kus
  • Podle dat světové banky se v roce 2020 na soukromých remitencích převedlo přes 646 miliard dolarů

zdroj: reuters.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.