Connect with us

Kryptoměny

Terra (LUNA) padla o 55%, stablecoin UST se obchodoval za 60 centů za dolar – Co se to děje?

Zveřejněno

pád
Zdroj: Pixabay.com

Trh s kryptoměnami zažívá skutečně hororové dny. Cena mnoha kryptomen jen za poslední dny klesla o desítky procent, přičemž největší pozornost poutá kryptoměna Terra (LUNA) a její algoritmický stablecoin UST, jehož hodnota se neudržela 1:1 k dolaru. Důvody, proč se tak stalo, si vysvětlíme v tomto článku.

Jak funguje UST?

Zdá se, že třetí největší stablecoin podle tržní kapitalizace Terra USD (UST) je v katastrofálním stavu, v důsledku čehož se odpojil od vázanosti k dolaru a v noci dnes klesl až na téměř 60 centů za dolar. S poklesem jeho ceny klesá také jeho tržní kapitalizace spolu s tržní kapitalizací kryptoměny Terra (LUNA), která podporuje většinu hodnoty UST. Tržní kapitalizace UST přitom výrazně překonala tržní hodnotu LUNA, což vyvolalo extrémní strach ze strany krypto komunity.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Proč však UST nedokázal udržet svoji vázanost k dolaru, když je to stablecoin? Problémem je, že je to logaritmický stablecoin. Stablecoiny obecně mohou držet svou vázanost na dolar několika způsoby. Mohou být kryty jinými aktivy, jako jsou například jiné kryptoměny, fiat měny, nebo komodity jako zlato, ropa nebo nemovitosti. Například přední stablecoin USD Coin, je krytý americkým dolarem. Prostřednictvím kryptoburz můžete obchodovat s 1 dolarem za 1 USD minci, která se pak pro vás vyrazí, než je dolar uložen. Pokud byste to později vyměnili zpět, vrátí se vám dolar, zatímco USD mince se nenávratně spálí.

Stablecoiny kryté kryptoměnami si však vzhledem k jejich volatilitě musí ponechat větší rezervy kolaterálu, aby se zajistilo, že pokles hodnoty kryptoměn nezpůsobí i pokles hodnoty stablecoinu. Aby se však nemuseli zbytečně držet vyšší rezervy, než je třeba, vznikly stablecoiny podporované algoritmem – jako například Terra USD.

Tyto mince se namísto udržování rezerv spoléhají na algoritmy, které udržují cenu stablecoinu podobně jako centrální banka, která manipuluje s cenou fiat měny řízením nabídky hotovosti. Když cena stablecoinu stoupne příliš vysoko, jeho algoritmy vyrazí více tokenů, aby snížily jeho cenu – nebo naopak, pokud cena klesne příliš nízko. Všechny takové pohyby jsou zakódovány do smart kontraktů jeho blockchainu, které se provádějí automaticky, když jsou splněny stanovené podmínky.

Začalo to už o víkendu

O víkendu došlo k masivnímu nárůstu nabídky Terra USD (UST), což způsobilo, že cena tokenu klesla až pod 99 centů. Nebylo to poprvé, co se UST odpojil od své vázanosti na dolar – ale bylo to poprvé po nové snaze upevnit svou stabilitu nákupem až 10 miliard dolarů v BTC, jakož i 200 milionů dolarů v tokenech Avalanche, které se použijí jako extra rezerva.

Avšak velká část krypto komunity má podezření, že událost byla předem promyšlená, jelikož stovky milionů byly prodány během několika okamžiků spolu s více než 2 miliardami dolarů, které byly vybrány z Anchor Protocol, což je v podstatě banka pro UST. Na Twitteru se začal trendovat #Ponzi, o kterém někteří nyní tvrdí, že šlo o promyšlený tah UST.

Efekt sněhové koule

Jelikož LUNA a UST jsou spolu provázané, způsobilo to efekt sněhové koule. Spouštěčem toho celého byly již výše zmíněné prodeje obrovského množství UST tento víkend. Druhým katalyzátorem byla celková situace na trhu, kdy všechny kryptoměny dramaticky klesaly. Tyto 2 efekty způsobily pokles vázanosti UST k dolaru, což následné odstartovalo paniku a lidé se chtěli zbavit UST, v důsledku čehož začal strach i kolem kryptoměny LUNA. Pokles této kryptoměny na druhé straně vyvolával ještě větší strach a vázanost dramaticky klesala, přičemž dnes v noci se UST obchodoval za pouhých 60 centů za dolar. Terra LUNA je momentálně ve ztrátě -55% za posledních 24 hodin, v době psaní tohoto článku se pohybuje kolem hodnoty 24 dolarů. UST je na hodnotě 79 centů za dolar.

Není jasné, zda se z toho ekosystém Terra zotaví. Algoritmické stablecoiny dostaly pořádnou facku, přičemž důvěra v samotnou kryptoměnu LUNA také dramaticky padla. Pokud si kupujete stablecoin, chcete aby vám držel hodnotu vůči dolaru. U UST tuto jistotu nemáte. Koupíte si ho? Asi ne…

Zdroj: Fastcompany, Cointelegraph

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.