Connect with us

Bitcoin

Těžaři ignorují propad ceny Bitcoinu: Obtížnost těžby a hashrate jsou na historických maximech

Zveřejněno

Bitcoin
Pixabay.com

Přestože cena Bitcoinu v posledních dnech opět oslabuje, což lze do nemalé míry zdůvodnit geopolitickým napětím a očekávanému zvyšování úrokových sazeb v USA, dva velmi důležité bitcoinové ukazatele mining difficulty a hashrate jsou na historických maximech.

Hashrate a mining difficulty na sebe přímo navazují

Hashrate je celková výpočetní síla vynaložená na těžbu Bitcoinu, čili čím je vyšší, tím těžaři vynakládají větší úsilí o vytěžení dalších bitcoinů. S tím jsou však spojeny i investice, kde „více práce“ znamená i vyšší náklady na spálenou energii a potřebnou infrastrukturu. Jinak řečeno skutečnost, že hashrate roste, vypovídá o všeobecné velké důvěře těžařů Bitcoinu v dlouhodobý úspěch této kryptoměny, ačkoli její cena aktuálně oslabuje.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Hashrate následně ovlivňuje i mining difficulty, což je nástroj, který zajišťuje neměnnou inflaci Bitcoinu. Bez mining difficulty by totiž zvýšená těžba Bitcoinu (rostoucí hashrate) měl za důsledek, že bitcoiny by se těžily rychleji, než 6.25 BTC za přibližně 10 minut.

Mining difficulty se automaticky upravuje na základě hashrate každých 2016 vytěžených bloků, tedy přibližně jednou za 2 týdny. Když hashrate stoupá, obtížnost se zvýší, aby stále platilo, že jeden blok s 6.25 BTC se bude těžit zhruba 10 minut. Naopak pokud hashrate klesne, obtížnost se upraví směrem dolů, aby se nové podmínky opět přizpůsobily způsobem, který nastaví předpokládaný čas pro vytěžení jednoho bloku na 10 minut.

Díky mining difficulty se jinak řečeno umíme spolehnout, že halving, tedy snižování odměny pro těžaře, se bude dít zhruba jednou za čtyři roky, kdy se odměna zmenší vždy o polovinu. V první čtyři roky existence BTC se těžilo za 10 minut 50 BTC, následně 25 BTC, poté 12.5 BTC a v současnosti 6.25 BTC. Od roku 2024 to bude už jen 3.125 BTC a za další čtyři roky opět o polovinu méně, až to takhle bude pokračovat zhruba do roku 2140 (+/-).

Aktuální data

Pokud jde o nejnovější data, k poslední úpravě mining difficulty došlo 17. února 2022, kdy obtížnost vyskočila na nových rekordních 27.97 bilionů hashů. Stalo se potřetí v řadě, co obtížnost stoupla směrem vzhůru. Dřívější maximum, které bylo dosaženo v květnu 2021, bylo překonáno 23. ledna po úpravě obtížnosti na 26.7 bilionů hashů.

Z uvedeného je pochopitelné, že roste i hashate, protože bez toho by se neupravila směrem nahoru ani mining difficulty. Podle dat blockchain.com je aktuální průměr na úrovni zhruba 214 Eh/s, tedy nejvyšší v historii Bitcoinu.

Nutno je poznamenat, že hashrate v květnu 2021 klesl o zhruba 50% poté, co Čína zakázala těžbu kryptoměn. Těžaři se však úspěšně a překvapivě rychle dokázali přesunout do jiných regionů a smazali tím výpadek značné výpočetní síly po přísném kroku čínské vlády. Bitcoin z toho v konečném důsledku výrazně profitoval, protože se zbavil čínské dominance v tomto směru, jelikož až do oného okamžiku měli těžaři v Číně pod kontrolou více než 50% hashrate. Současná maxima jsou naopak dosažena, aniž by měl nějaký konkrétní stát až tak dominantní geografickou pozici v těžbě BTC.

Zdroj:cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.