Connect with us

Bitcoin

Transakce Bitcoinu v hodnotě 2 miliard dolarů stála neuvěřitelně nízký poplatek

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Podle exploreru Blockchain.com se v pondělí večer realizoval na BTC síti v rámci jedné transakce přesun bitcoinů v přepočtené částce 2 miliard amerických dolarů. Její zadavatel za ni zaplatil poplatek jen 0.00001713 BTC, což představovalo v daném okamžiku 0,78 USD.

Převod 44598.429 BTC v jedné transakci není první a ani poslední obrovskou bitcoinovou transakcí, při které se potvrdilo, že Bitcoin umí být velmi efektivním a levným prostředkem pro přesun hodnoty. Tato transakce totiž proběhla velmi rychle a za minimální náklady, což je v silném kontrastu s poplatky, které by na ni musely být vynaloženy v případě běžné bankovní transakce, která by vedle toho trvala nepochybně delší dobu. Stejně tak Bitcoin při této transakci zvýraznil svou lepší výchozí pozici ve srovnání s častokrát zmiňovaným zlatem, protože fyzický přesun zlata v hodnotě 2 miliard dolarů by byl logisticky a finančně mimořádně náročný.

Nejde o první transakci tohoto typu

V srpnu 2020 se udála podobná transakce v hodnotě 1 miliardy dolarů. Tehdy byl za ni zaplacen poplatek v přepočtu 4 dolarů, jelikož BTC síť byla o něco přetíženější, než je v dnešních dnech. Při takových obrovských částkách by však i poplatky v dosud pro Bitcoin rekordních částkách (nad 50 dolarů) byly stále zanedbatelné.

Jak by to bylo ve fiat světě

Portál Cointelegraph upozorňuje, že pokud byste chtěli převést 2 miliardy dolarů ve fiatovém světě (v rámci bankovního systému) zaplatil byste za to tučný transakční poplatek někde mezi jedním až třemi procenty. To by v případě pondělní transakce vyšlo na 20 až 60 milionů dolarů. Kromě toho byste si počkali jeden až čtyři dny, než by platba prošla.

Zapomenout přitom netřeba ani na byrokracii a dohled bankovních institucí nad takovými typy transakcí. Bitcoin něco takového neřeší. Na druhou stranu zadavatel BTC transakce si musí dát sám pozor, aby neudělal při transakci nějaký omyl. Teoreticky by totiž mohl navždy spláchnout velkou sumu peněz bez šance, že by mu někdo chybnou transakci dokázal opravit.

Jaké jsou průměrné transakce

Podle současných dat BitInfoChart je průměrná cena za poplatek na bitcoinové síti kolem 0.000058 BTC, což představuje 2,67 USD (tento poplatek není závislý na hodnotě transakce). Průměrný poplatek na kryptoměně Ethereum je nesrovnatelné vyšší – až 20,44 USD.

Z dlouhodobého hlediska ani současné nízké poplatky u Bitcoinu za transakce na první vrstvě (tzv. on-chain transakce) však nejsou udržitelné, pokud se má Bitcoin stát běžným platidlem. Nikdo si totiž nekoupí kávu za BTC, pokud má zaplatit za transakci 3 dolary nebo více.

Tento problém má vyřešit používání sítě Lightning Network (LN) postavené na druhé bitcoinové vrstvě. Poslední data naznačují, že adopce LN, která umožňuje transakce BTC za minimální náklady a prakticky okamžitě se začíná urychlovat. U Ethereum by zas vysoké poplatky měl vyřešit přechod na Proof of Stake a zejména dokončení takzvaného shardingu.

zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne