Connect with us

Bitcoin

Tři hráči kontrolují přes 50% hashrate Bitcoinu. Nakamoto koeficient klesl na 2

Zveřejněno

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

O halvingu Bitcoinu, který snížil odměnu pro těžaře této kryptoměny o polovinu, se psalo většinou v pozitivním smyslu. Jakoby i ne, když předchozí dva halvingy v letech 2012 a 2016 odstartovaly prudký nárůst ceny této kryptoměny. Kritici se však obávají, že tento efekt negativně ovlivňuje decentralizaci Bitcoinu a pár dní po posledním halvingu mají z části i pravdu.

Jednou z úrovní, které definují decentralizaci Bitcoinu je i to, kolik mining poolů se podílí na těžbě Bitcoinu. Laicky řečeno, čím je jich více a mají mezi sebou méně vazeb, tím je mining BTC decentralizovanější.

Halving, který snížil odměnu za vytěžení jednoho bloku z 12.5 BTC na 6.25 BTC, však vyřadil ze hry těžaře, kteří za těchto podmínek již dále nejsou schopni pokračovat v těžbě BTC. Jejich náklady se totiž nezměnily, ale odměna za vytěžení bloků ano. Společnosti těžící Bitcoin při vyšších nákladech na energii a na starších zařízeních jsou tedy minimálně dočasně out, dokud neaktualizují své procesy nebo nestoupne cena Bitcoinu natolik, že bude jejich těžba opět rentabilní i za změněných podmínek.

Po halvingu, který se udál minulé pondělí, možná podle statistik na BTC.com konstatovat, že v důsledku těchto změn ovládli více než 50% celkového světového hashrate vynaloženého na těžbu jen tři společností. F2Pool, který vytěžil 630 000 bloků zůstává aktuálně na vrcholu žebříčku s 22,6% podílem hashovacího výkonu.

pooly

BTC.com a AntPool jsou za ním s podíly 14,6% respektive 13,2% procent. Obě tyto společnosti vlastní těžební gigant Bitmain, který v roce 2020 dosáhl tržby 300 milionů dolarů a zůstává dominantním hráčem v ekosystému miningu. Bitmain má tedy kontrolu nad dvěma ze tří největších poolů, vedle toho je výrobcem nejpoužívanějších zařízení na těžbu této kryptoměny.

V souvislosti s těmito informacemi se na Redditu rozběhla bouřlivá diskuse poukazující na to, že takzvaný „Nakamoto koeficient“ klesl na hodnotu 2. Tento koeficient vyjadřuje počet entit, které by se musely zapojit do takzvaného 51% útoku na Bitcoin, aby měli šanci realizovat ho. Příspěvek byl zveřejněn v době, kdy F2Pool plus dva pooly ovládané Bitmainem (Btc.com a AntPool) ovládaly 62% celkového hashrate, čili tyto dvě entity by mohly být schopné tohoto útoku.

Portál CryptoSlate však upozorňuje, že pravděpodobnost takového útoku je absolutně minimální. Pooly totiž nejsou striktně nezávislé – sdružují totiž uživatelské fondy budující společně rozsáhlou důlní infrastrukturu pro těžbu, ze které jsou následně vypláceny zisky mezi tyto zapojené subjekty. Pokud by se tedy nějaký pool teoreticky rozhodl zapojit do 51% útoku, subjekty zapojené do tohoto poolu, které by s tímto krokem nesouhlasily, by mohly pool opustit a přidat se k jinému poolu, čímž by jeho celkový výkon (hashrate) oslabily.

Pro pooly také neexistuje žádná logická motivace udělat takový krok, protože by výrazně poškodily vlastní byznys, na kterém jsou finančně závislé a nenávratně by to zruinovalo jejich dobré jméno.

zdroj: cryptoslate.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.