Americká administrativa v čele s Donaldem Trumpem přišla ve čtvrtek s významným opatřením v oblasti kryptoměn. Prezident podepsal výkonný příkaz k vytvoření Strategické bitcoinové rezervy a rozšířeného fondu US Digital Asset Stockpile.
Tento tah by měl usnadnit správu vládních digitálních aktiv, která zahrnují hlavně kryptoměny zabavené v rámci různých řízení.
https://twitter.com/Vivek4real_/status/1897803960913703314
Bitcoin jako klíčová surovina
David Sacks, vedoucí kryptoměn a umělé inteligence v rámci Trumpovy administrativy, uvedl, že úvodní naplnění rezervy proběhne pomocí Bitcoinu (BTC), který již vláda Spojených států má ve svém držení.
Tento bitcoin byl získán z konfiskací během různých právních případů. Vedle toho vznikne i fond US Digital Asset Stockpile pro další kryptoměny.
Just a few minutes ago, President Trump signed an Executive Order to establish a Strategic Bitcoin Reserve.
The Reserve will be capitalized with Bitcoin owned by the federal government that was forfeited as part of criminal or civil asset forfeiture proceedings. This means it…
— David Sacks (@davidsacks47) March 7, 2025
Na platformě Truth Social Trump prohlásil, že rezervu budou tvořit i XRP (XRP), Solana (SOL), Cardano (ADA) a především Ethereum (ETH) a Bitcoin.
Největší podíl však zůstává Bitcoinu – vláda USA vlastní 198 109 BTC, což při současné tržní ceně odpovídá přibližně 17,87 miliardy USD.
Reakce trhu a snížení cen
I přesto, že tento krok někteří považují za příznivý pro kryptoměnový sektor, trhy zareagovaly volatilně. Cena Bitcoinu krátce po oznámení klesla o 6 % z $90 400 USD na $84 979. Přestože se cena později stabilizovala kolem $88 000, pohyb trhů naznačuje nejistotu mezi investory.
Další kryptoměny zaznamenaly podobné poklesy:
- Ethereum kleslo o 4%
- XRP se snížilo o 7%
- Solana ztratila 5%
- Cardano se propadlo o 9%
Příčiny poklesu
Americká vláda zdůraznila, že rezerva bude plněna pouze kryptoměnami získanými z konfiskací, bez okamžitých plánů na přímý nákup z veřejných zdrojů.
Nový výkonný příkaz také obsahuje požadavek na kompletní audit vládních kryptoměnových aktiv.
To, že vláda zatím nemá v úmyslu nakupovat další kryptoměny, ale pouze spravovat ty, které získala, investory zklamalo.
Účelem je zvýšit transparentnost a zajistit efektivní správu digitálních rezerv.
Digitální obdoba zlatého trezoru?
Poslední vývoj ukazuje, že se USA snaží posílit své postavení v oblasti digitálních aktiv a efektivně je řídit.
Bitcoin by mohl být považován za digitální obdobu zlatých rezerv, zatímco další aktiva by byla spravována s ohledem na dlouhodobý růst kryptoměnového trhu.
Jak tento přístup ovlivní budoucnost kryptoměn v USA a na celém světě, ukáže čas. Je jasné, že vlády začínají chápat kryptoměny jako strategická aktiva.
Prečtěte si také:
Proč jsou strategické rezervy v Bitcoinu pozitivním signálem pro investory
Top burzy

