Connect with us

Bitcoin

V El Salvadoru na Den nezávislosti eskalovaly protesty proti Bitcoinu

Zveřejněno

Protest
Zdroj: Pixabay.com

Rozhodnutí prezidenta El Salvadoru Nayiba Bukeleho udělat z Bitcoinu zákonné platidlo se zdaleka nelíbí každému. Během středečních oslav dne nezávislosti eskalovaly v této zemi protesty proti novému zákonu, který vyžaduje od podnikatelských subjektů, aby umožňovaly přijímat platby i v kryptoměně Bitcoin.

Portál decrypt informoval, že ačkoli se v El Salvadoru proti „Zákonu o Bitcoinu„, který z něj od 7. září udělal jako ve vůbec první zemi na světě zákonné platidlo, protestovalo v předešlých týdnech už vícekrát, středeční protesty byly dosud největší. Zúčastnit se jich mělo několik tisíc Salvadorců. Během nepokojů měl být v hlavním městě San Salvador zapálený i jeden z nových bitcoinových automatů a v ulicích se objevovaly nadpisy jako „Nechceme Bitcoin!“ a „Ne diktatuře!„.

Protestujícímu davu se nelíbí zejména skutečnost, že podnikatelé mají přijímání plateb Bitcoinu vnuceno v tom smyslu, že musí zákazníkům umožnit takový typ platby, pokud o to budou mít zájem. Vláda v čele s prezidentem Nayibem Bukelem se však hájí tím, že tyto Bitcoin mohou prakticky okamžitě přes online peněženku převést do amerických dolarů. Ceny za zboží a služby se taktéž uvádějí v dolarech a ne Bitcoinech.

https://twitter.com/nayibbukele/status/1438252113272918022

Samotná skutečnost, že přijímání Bitcoinu jako platidla není možností, ale vynucuje se, se však nelíbí nejen Salvadorcům, ale i části bitcoinové komunity. Do této kategorie lze řadit i členy československé Paralelní Polis, kteří vyjádřili svůj nesouhlas k takové formě adopce Bitcoinu v jejich otevřeném dopise.

Kontroverzní prezident Bukele

Protesty proti Bitcoinu nejsou spjaty jen s Bitcoinem samotným (kterému většina Salvadorců ani pořádně nerozumí, což naznačují průzkumy), ale také s protesty proti samotnému prezidentovi Nayibovi Bukelemu.

Přečtěte si: Bitcoin se v chudé zemi stane zákonným platidlem. Většina lidí je skeptická

Část země ho totiž vnímá jako autoritativního prezidenta, který si posiluje svou moc nedemokratickými kroky. Známé jsou jeho napojení na politiky s korupční pověstí a jeho renomé neprospělo ani rozhodnutí omezující nezávislost soudnictví. V řadách odpůrců prezidenta tak může bujet přesvědčení, že přijetí Bitcoinu je spíše hrou ve prospěch jemu spřízněných lidí, než čestnou snahou skrz Bitcoin potáhnout zemi ekonomicky vpřed.

Jak bylo zmíněno již vícekrát, experiment v El Salvadoru bude v následujících měsících pozorně sledován celým světem. Zda se stane Bitcoin v El Salvadoru oblíbenou „hračkou“ kriminálníků, nebo naopak zachrání Salvadorcům  stovky milionů dolarů na remitencích a přitáhne vytoužený zahraniční investiční kapitál, ukáže až čas. Bitcoinové komunitě zůstává jen doufat, že odvážné rozhodnutí Bukeleho bude nakonec vnímáno jako pozitivní krok vpřed nejen pro Bitcoin, ale i pro tuto 6-milionovou chudou krajinu.

Pokud jde o samotné protesty, zpoza opony lze konstatovat, že jsou poháněny dvěma důležitými skutečnostmi:

  • Salvadorci Bitcoinu nerozumějí a proto ho přirozeně nechtějí, ačkoliv se nezdá, že by jim byl agresivně vnucován
  • Bukele nemá v části společnosti dobrou pověst a je vnímán jako korupční autoritativní politik

zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne