Connect with us

Bitcoin

VanEck podala žádost o futures Bitcoin ETF

Zveřejněno

Bitcoin
Pixabay.com

Investiční společnost VanEck podala na Americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) žádost o povolení Bitcoin futures ETF. Zjevně tak reagovala na vyjádření šéfa SEC Geryho Genslera, který minulý týden naznačil, že takový typ ETF na Bitcoinu je z jeho pohledu průchodnější pro povolení.

VanEck je jednou ze 14. společností, které mají aktuálně na SEC podanou žádost i o schválení „tradičního“ spotového Bitcoinu ETF. Definitivní verdikt by se měla dozvědět jako první ze všech firem – nejpozději v říjnu 2021, kdy má SEC deadline pro finální rozhodnutí.

Spotové ETF je vázáno přímo na „fyzický“ Bitcoin. U futures Bitcoinu ETF, o které včera VanEck také oficiálně požádala, by to však neplatilo – jeho hodnota by totiž byla vázána na bitcoinové futures kontrakty – například ty, které se obchodují na chicagské burze CME.

Šéf SEC Gery Gesner minulý týden během konference Aspen Security Forum dal jasně najevo, že z jeho pohledu je futures Bitcoinu ETF průchodnější ke schválení, než tradiční spotové ETF. Odůvodnil to tím, že SEC by měla skrze takovýto druh ETF lepší možnosti týkající se potenciální ochrany investorů – například díky tomu, že umí kontrolovat chicagskou burzu CME kde se obchodují Bitcoin futures (na rozdíl od množství spotových burz v zahraničí, kde se Bitcoin ve velkém obchoduje a SEC na ně nemá žádný vliv).

Futures ETF není tak lákavé

Tento jeho názor však mezitím zkritizovalo už několik analytiků. James Seyffart z Bloombergu, který je odborníkem na ETF fondy upozornil, že takový druh ETF je nákladnější pro emitenty i investory a složitější na správu. Spotové trhy jsou zároveň mnohem likvidnější než deriváty.

Zároveň je velmi pravděpodobné, že takové Bitcoin futures ETF by byly méně atraktivní pro investory, než tradiční spotové Bitcoiny ETF. Naznačují to podle Seyffarta čísla o současném obchodování Bitcoin futures na CME, které jsou výrazně nižší, než zájem o investici vázanou přímo na Bitcoin.

,,Lidé nechtějí Bitcoin futures expozici, ale fyzické vystavení Bitcoinu,“ upozornil vedle toho, co poukázal na to, že mnozí investoři raději kupují akcie firmy Microstrategy, která drží 105 000 BTC (je označována také jako jakési falešné Bitcoiny ETF) či akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Lepší než nic?

Navzdory uvedenému je z vyjádření předsedy SEC Geryho Genslera zřejmé, že pokud mají být nějaké Bitcoiny ETF být povoleny, ty vázané na futures kontrakty mají větší naději na schválení.

Ředitel strategie digitálních aktiv společnosti VanEck Gabor Gurbacs portálu Decrypt potvrdil, že jejich nová žádost má zjevně „jednodušší cestu ke schválení“. Samotný Gurbacs přitom minulý týden přiznal, že „to pravé ořechové“ by bylo spotové ETF a ne tento typ, o kterém se před vyjádřeními Genslera v bitcoinových kruzích ani nespekulovalo.

Boj o tradiční bitcoinové ETF ještě není ztracen – stále platí, že o něj žádá až 14 firem včetně gigantů jako jsou NYDIG, Fidelity či SkyBridge Capital. Verdikty od SEC se dozvědí koncem roku. Nejnovější krok VanEck v kombinaci s názory Genslera však naznačuje, že Bitcoin futures ETF se pravděpodobně dočkáme dříve, než vytouženého spotového ETF na Bitcoinu.

zdroj: decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne