Connect with us

Bitcoin

Velcí těžaři bitcoinu prodali všechny BTC, které vytěžili v minulém měsíci – dostávají se do problémů?

Zveřejněno

bitcoin tazba
Zdroj: Unsplash.com

Pro těžaře bitcoinu se při klesající ceně této kryptoměny komplikuje situace – mnozí z nich jsou zjevně nuceni prodávat více BTC, než to bylo pro ně obvyklé, aby dokázali dále financovat svou činnost.

Zhoršující se podmínky na trhu s kryptoměnami ovlivnily i těžaře bitcoinu, který aktuálně až do roku 2024 a dalšího halvingu mají příležitost vytěžit si v každém bloku 6.25 BTC. Cena jednoho bitcoinu je však aktuálně pod odhadovanými průměrnými náklady na jeho vytěžení, což znamená, že někteří těžaři jsou nuceni svou těžbu přerušit nebo těžit ve ztrátě. Pro jiné to znamená hlavně to, že musí prodávat více bitcoinů než v minulosti, aby vykryly veškeré provozní náklady.

Naznačují to nové údaje z analytické platformy Arcane Research, podle kterých firmy těžící BTC, které jsou obchodovány na burze, prodaly v květnu 100% bitcoinů, které vytěžily, což je výrazný kontrast v porovnání s běžným standardem mezi 20-40% vytěžených BTC.

V prvních čtyřech měsících roku 2022 tato kategorie těžařů BTC prodala v průměru 30% vytěžených BTC – v květnu se však toto procento více než ztrojnásobilo a očekává se, že v červnu mohou dokonce přistoupit k prodeji většího množství BTC, než jich v daném měsíci vytěžili.

Graf: Prodeje bitcoinů veřejně obchodovanými těžaři

Veřejně obchodované firmy, které těží BTC, mají podíl asi na 20% celkového hashrate těžby bitcoinu (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC), ale jejich chování často odráží i sentiment ostatních těžařů.

Odhaduje se, že mineři BTC vlastní v současnosti kolem 800 000 BTC, přičemž veřejně obchodované společnosti těžící BTC mají podle aktuálních dat pod kontrolou 46 000 BTC. Pokud bude cena bitcoinu nadále tak nízká respektive bude dále klesat, mohou tyto bilance dosahovat také nižší úrovně.

Graf: Odlivy bitcoinů z adres těžařů BTC

Určit přesnou cenu, při které je pro těžaře bitcoinu již nevýhodně dále pokračovat v činnosti je náročné – každý těžař má totiž odlišné podmínky v závislosti na sjednané ceně energie, kterou kupuje, nákladů na infrastrukturu, zaměstnanců či prostory, ve kterých podniká. Například těžba BTC v Evropě může být v současnosti mimořádně nevýhodná, ale těžaři v Latinské Americe mohou být na tom stále velmi dobře.

Metriku, kdy se stává těžba BTC již nevýhodná, se snaží odhadnout indikátor „Hash Ribbon“, který se dostal do fáze možné „kapitulace“ těžařů. Neznamená to však žádný konec bitcoinu – většinou je to naopak signál naznačující možné dno BTC v daném cyklu. Opět však upozorňujeme, že to, co platilo v minulosti, nemusí s určitostí platit i v budoucnosti.

Pokud jde o hashrate, ten klesl od historických nedávno dosažených maxim o zhruba 10%. Stále je však výrazně vyšší, než byl před pár měsíci, což tedy zatím nenaznačuje, že by těžaři začali výrazně vypínat své stroje. Pro ilustraci ačkoli je hashrate aktuálně od ATH zhruba 10%, ještě v dubnu šlo o úroveň historických maxim.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.