Ze stavu globální ekonomiky jsou znepokojeni i investoři do kryptoměn, protože pochmurná nálada na akciových trzích ovlivňuje i jejich výdělky.
Tento týden bude plný informací, které mohou předpovědět, jakým směrem se bude ubírat globální ekonomika v následujících měsících. Americká centrální banka FED už dnes oznámí další zvýšení úrokových sazeb (otázkou je jen o kolik), ve čtvrtek se dozvíme, zda se dostala americká ekonomika do recese z pohledu její základní definice (dva po sobě klesající kvartály HDP), a tento týden zveřejňují earnings i BigTech giganti, jejichž výsledky mohou vypovídat hodně o spotřebitelské náladě v USA – jde o Microsoft, Alphabet (již oznámili), Meta Platforms, Amazon a Apple.
Do toho všeho přišla nová zpráva z dílny Mezinárodního měnového fondu (MMF), která předpovídá zpomalení globálního ekonomického růstu. Červencová aktualizace „Světového ekonomického výhledu od MMF“ s podnázvem „Pochmurný a nejistý“ poukazuje na „vyšší než očekávanou inflaci“ a „pokles globální produkce“ jako na indikátory přicházejícího slabého hospodářského růstu .
Na základě toho změnil i své předpovědi pro globální HDP v letech 2022 a 2023. V letošním roce očekává růst na úrovni 3,2%, což je o 0,4% méně, než předpověděl v dubnu. Pokud jde o rok 2023, myslí si, že HDP poroste o 2,9%, což je o 0,7% méně, než předpovídal před 3 měsíci.
MMF ve zprávě následně stručně konstatuje, že všechny faktory hrají spíše ve prospěch poklesu ekonomiky, zatímco mezi ty nejvážnější patří zejména globálně rostoucí inflace, problémy s dodavatelskými řetězci, pandemie Covid-19 a válka na Ukrajině.
Analytici z kryptotrhu upozorňují, že po zvýšení úrokových sazeb FEDem a zveřejnění dat o americkém HDP ve druhém kvartálu (pokud budou negativní), může být nálada na trzích ještě horší než dosud a support bitcoinu kolem 20 000 USD může být výrazně ohrožen. Většina se přiklání k názoru, že dokud se globální situace nestabilizuje, kryptoměny nebudou zažívat nové zlaté časy.
Pokud jde o kryptoměny, vyjádřil se k nim i Mezinárodní měnový fond, který konstatoval, že výprodeje kryptoměn od května v důsledku krachů kryptoměn LUNA a UST a firem jako jsou Celsius, Three Arrows Capital (3AC ) či Voyager Digital holdings, měly jen velmi malý vliv na ostatní trhy mimo kryptosektor. To podle MMF naznačuje, že zatímco globální finanční trhy mají značný vliv na kryptotrh, opačným směrem to nefunguje.
,,Kryptoaktiva zaznamenaly dramatický výprodej, který vedl k velkým ztrátám v krypto investičních nástrojích a způsobil selhání algoritmických stablecoinů a krypto hedgeových fondů, ale přesahy do širšího finančního systému byly zatím omezené,“ uvádí MMF.
Zdroj: cointelegraph.com , decrypt.co