Connect with us

Bitcoin

Výnosy těžařů Bitcoinu se vrátily na úroveň před květnovým halvingem

Zveřejněno

Ťažba mining bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Informace o tom, jak se daří bitcoinovým těžařům, jsou velmi podstatné. Hovoří totiž o tom, zda je finanční model, na jehož základě fungují ověřovatelé transakcí, kteří se zároveň starají o bezpečnost celé BTC sítě, udržitelný.

Analytická platforma Glassnode nyní dospěla k názoru, že výnosy těžařů Bitcoinu se už dostaly na úroveň, které dosahovaly v období před květnovým hlavingem, kdy se odměna pro ně za vytěžení nového bloku zmenšila o polovinu. Zatímco do května 2020 totiž za každý vytěžený blok dostali 12.5 BTC (každých zhruba 10 minut), od 11. května jde už jen o 6.25 BTC. Navzdory této razantní změně, která se děje každé čtyři roky, se dostali v relativně krátkém čase ke stejným ziskům jako před halvingem.

V obrovské míře k tomu dopomohl zejména růst ceny bitcoinu, jelikož jeho hodnota se od května téměř zdvojnásobila. To znamená, že kdyby se bral v úvahu pouze tento ukazatel, ačkoli vytěží o polovinu méně bitocinů, jejich cena je dvojnásobná, takže jsou na stejném. Pochopitelně však třeba zohlednit i jiné důležité faktory, jako jsou jejich provozní náklady či počty transakcí, které ověřují a příjmy, které z nich generují (poplatky za transakce jsou různé podle období od nízkých až po přehnaně vysoké).

Ukazatelem, který nejlépe reflektuje to, zda je těžební průmysl zdravý, nebo ne, je míra hashrate. Jde o ukazatel, který vyjadřuje celkovou výpočetní sílu vynaloženou při těžbě Bitcoinu. Čím je hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější. Těžaři při tom pálí více elektřiny, což znamená, že mají vyšší náklady. Z toho důvodu lze snadno usoudit, že když hashrate roste, tak těžaři Bitcoinu věří, že cena Bitcoinu bude minimálně stejná nebo půjde ještě výš, aby dokázali své stoupající náklady pokrýt.

Dobrou zprávou je, že hashrate v průběhu roku stoupá a již několikrát vytvořil nový rekord (přestože minulý měsíc měl prudký propad, který se připisuje zejména konci období dešťů v čínské provincii Sichuan a následný přesun mining hardwaru do jiných oblastí, kde je levná energie pozn. red.). Při pohledu na aktuální data od bitinfocharts.com lze zjistit, že hashrate je v současnosti velmi blízko svých dosavadních maxim a dokud se tento trend neotočí opačným směrem, bude to známka zdraví celého ekosystému.

zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.