Connect with us

Cardano

Významný milník pro Cardano (ADA) – „startuje“ hardfork Vasil!

Zveřejněno

Cardano
Zdroj: Unsplash.com

V pozadí negativního sentimentu na globálních trzích se chystá kryptoměna Cardano (ADA) na nejvýznamnější upgrade od hardforku Alonzo, který na ni přinesl chytré kontrakty. Dnešní HF s názvem Vasil by měl výrazně zlepšit její škálování a snížit transakční poplatky.

Společnost Input Output stojící za vývojem Cardano (ADA) na Twitteru včera informovala, že den před hardforkem Vasil je vše připraveno a že byly plnohodnotně splněny i „tři kritické indikátory“, bez kterých by se síť nemohla aktualizovat. Podmínky zněly tak, aby se na hardfork připravily burzy pokrývající alespoň 80% likvidity mincí ADA, aby 75% bloků na mainnetu používalo nejnovější aktualizaci node 1.35.3 a aby byly plnohodnotně připraveny i nejpoužívanější DeFi protokoly na tomto blockchainu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Pokud jde o burzy, Input Output uvedl, že 48 hodin před hardforkem 13 kryptoměnových burz, které pokrývají 87% likvidity, potvrdilo svou účast. Zajímavé však je, že v době tweetů stále nebyla přichystána burza Coinbase, která však přislíbila, že bude také tento fork podporovat.

V případě nodů je připravenost téměř stoprocentní (98%) a v případě nejpopulárnějších decentralizovaných aplikací se zdá, že je také vše v pořádku, protože Input Output uvádí, že jsou všechny „nachystány“.

Co přinese Vasil?

Hardfork Vasil má na Cardano zlepšit škálování, propustnost transakcí a snížit transakční poplatky, což může přispět k většímu využívání DeFi protokolů. Současná omezení a „pomalost“ jsou totiž podle mnohých hlavní brzdou širší adopce těchto řešení v porovnání se smartchainy jako jsou Ethereum, Binance Smart Chain či Solana.

Z techničtějšího pohledu je aktualizace vysvětlena tak, že půjde o upgrade, který optimalizuje proces ověřitelné náhodné funkce (VRF) Outoboros, čehož výsledkem bude rychlejší validace bloků, lepší bezpečnost a vylepšené možnosti pro smart kontrakty. Nutné je však uvést, že ačkoli HF se děje dnes (22. září), všechny funkce budou zpřístupněny až 27. září, tedy o 5 dní později.

Pár zajímavostí o Cardano

Pár dalších zajímavostí o Cardano před hardforkem Vasil:

  • Podle platformy Santiment stoupl zájem o tuto kryptoměnu kvůli aktualizaci Vasil za posledních sedm dní o 35%
  • Cardano dosáhlo v letošním roce milníku 3000 smart kontraktů
  • Z pohledu stakovaných tokenů (jejich marketcap) jde o třetí největší kryptoměnu (11,5 miliardy dolarů ve stakingu). Větší hodnota je stakována pouze u Ethereum a Solana. Až za Cardanem jsou Binance Smart Chain, Avalanche či Polkadot. Právě tyto jmenované kryptoměny jsou její největší konkurencí.

Doplňujeme, že hardfork byl pojmenován po Vasilu Stoyanovi Dabovovi, členovi Cardano komunity, který zemřel v prosinci 2021 na plicní embolii.

Cena Cardano je v aktuálně 0,44 USD, což je 85% ztráta na historické maximum 3,09 USD dosažené v loňském roce.

Zdroje:cryptoslate.com,cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.