Mezi nejnovější zprávy, které mohly mít významný dopad na propad ceny Bitcoinu, který následovaly ostatní kryptoměny, lze zařadit zprávy o plánovaném zákazu těžby digitálních měn v Číně, ale i následné kroky, které preventivně podnikly asijské kryptoburzy Huobi či OKEx.
Kompletní zákaz těžby Bitcoinu?
Jak jistě víte, Čína v současnosti zastává v případě těžby Bitcoinu mimořádně důležitou roli. Podle různých odhadů se totiž čínský těžaři starají o 60, možná až 70% generovaného hashrate těžby BTC, čili výpočetní síly vynaložené při snaze o vytváření nových bitcoinových bloků.
Není proto divu, že kryptotrh zareagoval negativně, když se v pátek provalily zprávy, že Čína plánuje přísněji zasáhnout vůči těžařům nejznámější kryptoměny.
Tato informace byla zprostředkována přes několik oficiálních čínskcýh zpravodajských služeb včetně vládní webové stránky, která zveřejnila prohlášení shrnující setkání na nejvyšší vládní úrovni, kde se věnovali těžbě BTC a jeho obchodování.
Čínský vicepremiér Liu He k danému tématu během setkání Státní rady pro finanční stabilitu a rozvoj řekl: ,,Měli bychom být ostražití a hledat potenciální rizika. Měli bychom zakročit v oblasti těžby a obchodování s Bitcoinem a zabránit přenosu těchto rizik na celou společnost.“
Některá média označila toto vyjádření významného čínského představitele za jedno z nejvýznamnějších varování před kryptoměnami za poslední roky. Čínská státní rada je totiž jedním z hlavních orgánů Číny pro prosazování národní politiky. ,,Liu je nejvyšší čínský úředník, který veřejně nařídil zákrok vůči Bitcoinu a je to poprvé, co se státní rada vysloveně zaměřila na aktivitu těžby kryptoměn,“ upozornila agentura Reuters.
První reakce naznačují obavy
Přestože zprávy o zákazu kryptoměn v Číně se objevují v pravidelných cyklech, stejně jako se tak stalo minulý týden, kdy agentura Reuters zavádějícím způsobem upozornila na zopakování nařízení platného již od roku 2017, podle portálu Coindesk tyto nejnovější vyjádření vzbudily větší obavy těžařů, než ty předešlé.
Thomas Heller, který je spoluzakladatelem firmy Compass Mining konstatoval, že tyto zprávy se sice objevují pravidelně, ale netřeba je ignorovat. Zároveň přiznal, že „těžaři v Číně, se kterými jsem mluvil, si v této chvíli nejsou jisti jejich dopadem.“
Jehan Chu, který je řídícím partnerem hongkongské blockchain firmy Kenetic Capital, konstatoval, že regulace jsou potřeba, ale „příliš restriktivní politika bude mít za následek potlačení příležitosti a odliv tohoto průmyslu z Asie.“
,,Čínský zákrok proti těžbě kryptoměn bude mít hluboké důsledky pro globální kryptotrh,“ upozornil snad nejvarovnějším způsobem Winston Ma, profesor z NYU Law School a autor knihy „Digitální válka.“
Čínská televize se přidala, Bitcoin kritizovala
Zatímco v předchozích letech se v čínské státem kontrolované televizi CCTV objevilo několik pozitivních reportáží o Bitcoinu, ty nejnovější v návaznosti na vyjádření čínského viceprezidenta už pozitivně zdaleka nepůsobily. ,,Bitcoin již není investičním nástrojem pro předcházení rizikům. Je to spekulativní nástroj,“ zaznělo během vysílání, ve kterém se upozornilo na to, že se s Bitcoinem obchoduje na černém trhu, perou se s ním špinavé peníze, a je používán při pašování zbraní, hazardních hrách nebo prodeji drog.
Reakce asijských burz
Na negativní zprávy začaly reagovat i přední kryptoměnové burzy, které mají dominantní postavení na asijských trzích, obzvlášť burzy Huobi a OKEx.
Burza Huobi přiznala, že dočasně zastavila možnost obchodování s kryptoderivátami pro zákazníky „na určitých trzích“ aby „chránili zájmy investorů“ v reakci na nedávné dynamické změny na trhu. Z prohlášení je zřejmé, že jde o Čínu a čínský region, ačkoli mluvčí burzy se konkrétnímujmenování vyhnul.
Čínský novinář Colin Wu vedle toho upozornil, že burza Huobi také pozastaví prodej těžebního hardwaru zákazníkům z Číny a také jim přestala nabízet custody služby či možnost koupě Bitcoinu.
Burza OKEX se zas rozhodla pozastavit možnost koupě svého nativního tokenu OKB pro čínské uživatele na své peer-to-peer platformě. Mluvčí této burzy stejně tak neuvedl konkrétní důvod, ale poukázal na to, že mají povinnost dodržovat právní předpisy.
Burzy OKEx a Huobi vznikly v Číně, ale obě ji ještě v roce 2017 opustily, když Čína vydala legislativu zakazující provoz kryptoburz v této zemi. Od onoho nařízení sice Číňané mohou vlastnit kryptoměny, ale neměli by je používat jako platidlo. Zároveň by v zemi neměly působit kryptoburzy a firmy by s nimi neměly podnikat. Ve skutečnosti však celý tento trh až dosud fungoval v jakési šedé zóně.
Ne všechno je tak špatné, jak se zdá
Na základě nových zpráv nelze vyloučit, že čínští těžaři Bitcoinu se opravdu dostanou do existenčních problémů. Zprávy z nejlidnatější země světa jsou však mnohdy zprostředkované špatně a mohou být zavádějící. Kromě toho jedna věc je to, co Čína oficiálně tvrdí a druhá, jak ve skutečnosti jedná.
Podle informací, které víme, je pravděpodobnost omezení těžby Bitcoinu v Číně reálnou hrozbou, ale s velkou pravděpodobností může být legislativní úprava mířená zejména vůči těžařům, kteří při své činnosti využívají neekologické zdroje energie – z uhelných dolů. Z tohoto důvodu například již není možné těžit Bitcoin v autonomní čínské provincii Vnitřní Mongolsko, které ještě loni mělo na svědomí přibližně 8% celého BTC hashrate.
Mnozí komentátoři ze západního světa zároveň upozorňují, že pokles vlivu Číny na těžbu Bitcoinu by byl v konečném důsledku pozitivem. Samotná těžba Bitcoinu by se díky tomu stala decentralizovanější a vliv Číny na tento význačný bitcoinový segment by klesl. Zároveň by pravděpodobně nemalou měrou klesl i podíl těžby BTC, při níž se využívají neekologické zdroje energie.
The only two minute summary on China's #Bitcoin ban you need to watch, by @Nic__Carter pic.twitter.com/MSBEYDyIR8
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) May 21, 2021
Není to to, co jsme chtěli?
Nic Carter, spoluzakladatel Coinmetrics.io a partner Castle Island Ventures, se k tomuto tématu vyjádřil na Twitteru, přičemž jeho názor byl následně sdílený mnohými dalšími představiteli bitcoinové komunity.
Carter nejprve konstatoval, že kroky Číny nejsou z jeho pohledu překvapující, protože jim už předcházelo to, co se událo ve Vnitřním Mongolsku. Hlavně však upozornil, že poklesem čínského vlivu na těžbu Bitcoinu by se zároveň předešlo i teoretickému potenciálnímu 51% útoku Číny na bitcoinovou síť. ,,Nikdy to nebylo něco, o čem bych si myslel, že je to velmi pravděpodobné, ale nyní vedle zákazu těžby v Číně už nebudou mít žádné páky nebo schopnost to udělat.“
Carter doplnil, že pokud Čína zakáže nebo výrazně omezí těžbu BTC, bude to dobře i pro ekologii. ,,Jak všichni víme, v Číně je mnoho uhlí, které se částečné používá i na těžbu. Zákazem těžby na místech, kde je poháněna uhlím, Čína sníží emise spojené s Bitcoinem. Jedná se o efektivní dotaci pro západní ,,čistší“ těžaře, a tak se dramaticky zlepší i celkový emisní faktor týkající se Bitcoinu. Toto bychom tedy měli oslavovat.“
Může Bitcoin přijít o svou bezpečnost?
Největší obavy spojené s případným zákazem těžby Bitcoinu v Číně jsou spojovány s tím, že by k tomu došlo rychlým tempem, čímž by se výrazně nárazově propadl i hashrate Bitcoinu (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC). To by teoreticky mohlo vést k tomu, že síť bude méně bezpečná. Carter však tento předpoklad vyvrátil.
,,Bitcoin je v drtivé většině bezpečný. I kdyby hashrate padl o 50 či 80 procent, stále by byl bezpečný. Nejhorší, co by se stalo, by bylo, že pokud hashrate takto výrazně klesne, tvorba bloků se může zpomalit o týden či dva. To je opravdu všechno. Stručně řečeno, je to dobré pro klimatický dopad Bitcoinu. Snižuje to vliv Číny na Bitcoin a ve skutečnosti to nemá vliv na jeho bezpečnost. Je to dobrá věc,“ dodal.
My doplňujeme, že pokud jde o nárůst nebo pokles hashrate na něj reaguje bitcoinová síť automaticky úpravou tzv. mining difficulty, tedy obtížnosti těžby. Tento proces se děje jednou za zhruba dva týdny, každých 2016 vytěžených bloků. Pokud hashrate klesne, obtížnost těžby také klesne, aby se zachoval průměr jednoho vytěženého bloku na zhruba 10 minut. Pokud by došlo k nárazovému propadu hashrate, znamenalo by to, že do další úpravy mining difficulty by se bloky vytvářely pomaleji, čili déle než 10 minut. Je tedy možné, že by se nové bloky nevytvářely jednou za priblžine 10 minut, ale dočasně by to mohlo trvat 15 či 20 minut (podle míry propadu hashrate). Po úpravě mining difficulty by však vše opět dostalo do normálu.
Zároveň je nutné doplnit, že scénář, při kterém by všichni těžaři v Číně automaticky ukončili těžbu ze dne na den je málo pravděpodobný. Sílící tlak ze strany čínské vlády může ale vést k tomu, že čínské mining společnosti přesunou své podnikání do jiných regionů.
zdroj: decrypt.co , reuters.com , decrypt.co, reuters.com