Connect with us

Ethereum

Zakladatel MakerDAO navrhl kontroverzní krok – deppeging DAI od amerického dolaru

Zveřejněno

Otáznik
Zdroj: Unsplash.com

Rune Christensen, zakladatel MakerDAO, která stojí za decentralizovaným stablecoinem DAI, vyzval k možnosti seriózně zvážit deppeging tohoto stablecoinu od amerického dolaru.

Runa Christensena motivovaly k tomuto návrhu čerstvé zprávy o zařazení kryptoměnového mixéru Tornado Cash a adres, které jsou s ním spojeny, na sankční list Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), který oficiálně zakázal Američanům a americkým subjektům používání tohoto protokolu pod hrozbou mimořádně vysokých pokut a vazby v rozsahu 10 až 30 let.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Tento krok vedl k tomu, že společnost Circle, která stojí za stablecoinem USDC (který je na Tornado Cash výrazně používán), přistoupila ke zmrazení zatím 44 USDC adres spojených s Tornado Cash v celkové hodnotě přibližně 75 000 dolarů.

Jelikož zmrazování kryptoaktiv a stává na základě těchto novinek realitou a 50,1% stablecoinů DAI MakerDAO je zajištěno podle Dai stats právě stablecoinem USDC, Christensen si myslí, že DAI je příliš závislý na centralizovaném USDC, což je nutné změnit.

,,Myslím si, že bychom měli vážně uvažovat o přípravě na depegování od USD. Je téměř nevyhnutelné, že se to stane a je to reálné (deppeging) jen, pokud začneme s přípravami,“ upozornil v Discord skupině MakerDAO, kde stejně tak varovně uvedl: ,,Dělal jsem si podrobnější výzkum a zjistil jsem, že dopad sankcí na Tornado Cash je mnohem vážnější, než jsem si původně myslel.“

V návaznosti na to, hlavní vývojář Yearn.finance @batng navrhl, aby MakerDAO zvážil přeměnu všech svých USDC ze svého stabilizačního modulu na 3,5 miliardy dolarů v ETH, což by mělo za následek, že více než 50% DAI by bylo kryto právě Ethereum, což by byl masivní skok ze současných 7,3%.

Tento návrh se však setkal s velkou kritikou, přičemž komunita upozornila, že takové rozhodnutí by mohlo vést ke kolapsu DAI podobným způsobem, jak zkolaboval stablecoin UST budovaný na Terra (LUNA).

,,Err, je to riskantní a hrozný nápad. Pokud ETH výrazně klesne, hodnota kolaterálu by se výrazně snížila, ale CDP by se nezlikvidovaly, takže by celý systém riskoval, že se stane zlomkovou rezervou,“ reagoval na návrh zakladatel Ethereum Vitalika Buterina.

Rune Christensen následně vysvětlil, že konverzi celého stablecooinového kolaterálu do ETH považuje za špatný nápad. Z jeho vyjádření je však zřejmé, že velká vazba na USDC může být pro DAI hrozbou, jelikož USDC a jiné centralizované stablecoiny jsou dosažitelné regulátory a tedy manipulovatelné.

DAI je v současné době čtvrtý největší stablecoin s kapitalizaci přibližně 7 miliard dolarů. Na rozdíl od USDT (Tether), USDC (Circle) a BUSD (Binance) je však decentralizovanější, jelikož je řízen přes autonomní decentralizovanou organizací MakerDAO, zatímco USDT, USDC a BUSD jsou řízeny konkrétními firmami (centralizovaně).

Zdroj:cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.