O tom, že decentralizované finance (DeFi) se v tomto roce těší velké popularitě není pochyb. Rostoucí zájem o tuto oblast můžeme vidět z několika ukazatelů, které hovoří jasně – DeFi sektor roste každým dnem. Nejnovější data ukazují, že poměrně velká část samotných BTC je zamčených právě v DeFi na síti Ethereum.
Co je to DeFi
Decentralizované financování – DeFi, Je zastřešující pojem pro finanční služby nabízené na veřejných blockchainech. Stejně jako tradiční banky, i aplikace defi umožňují uživatelům mimo jiné půjčovat si, půjčovat jiným, získávat úroky a obchodovat s aktivy a deriváty.
Viz také: Velké společnosti ve velkém akumulují BTC i ETH – Zde je jejich seznam
Existují dva klíčové rozdíly od běžných bank: Všechny služby jsou určeny pro digitální měny namísto vládních, jako je dolar a euro, a neexistuje zprostředkující nebo centralizovaný systém, jehož prostřednictvím by se transakce zpracovávaly. Uživatelé obvykle přistupují k platformám DeFi prostřednictvím softwaru známého jako dapps – decentralizované aplikace, které většinou fungují v síti Ethereum. Připojí své digitální peněženky k aplikaci a vyberou si službu. Funkce, které v tradiční bance vyřizuje pracovník půjčky nebo pokladník, jsou automatizované.
1,3% BTC zamčených v síti Ethereum
Jak už jsme zmínili v úvodu, až 1,3% všech BTC v oběhu jsou zamčené v síti Ethereum. Jedná se přibližně o 240 000 BTC. Na grafu níže můžete vidět, že na začátku roku 2021 jsme se pohybovali na úrovni okolo 120 000 BTC. Během půl roku se tak jedná o 100% nárůst, přičemž tento růst je stabilní.
Wrapped Bitcoin (WBTC)
Abyste získali WBTC na síti ETH, je třeba zamknout určitý počet BTC na nativním blockchainu Bitcoinu. Následně se vytvoří ekvivalentní počet WBTC tokenů na síti Ethereum. Tyto tokeny jsou kryty Bitcoinem a jsou tím pádem vázány na cenu BTC s tím rozdílem, že WBTC se dají použít i na DeFi platformách, případně v jiných protokolech.
Zpětný proces je zcela opačný. WBTC tokeny se spálí a následně se uvolní Bitcoin na BTC blockchainu. WBTC představuje 80% wrapnutých BTC v síti Ethereum. Mezi další tokenizované verze Bitcoinu patří HBTC, renBTC, imBTC, sBTC a tBTC.
Problémem je stále bezpečnost
Ačkoli popularita a zájem o DeFi výrazně roste, stále je to nezralý a vysoce rizikový sektor. V některých případech jsou uživatelé decentralizovaných aplikací anonymní, což uživatelům ztěžuje určení spolehlivých platforem. Služby nejsou regulovány ani pojištěny, takže pokud platforma selže, neexistuje žádná možnost vrácení ztracených prostředků. Dalším rizikem je bezpečnost. Jelikož do tohoto sektoru ve velkém proudí peníze, platformy defi jsou pro hackery stále atraktivnější. Pokud je nějaká chyba v kódu, kterou hackeři najdou a zneužijí, snadno se mohou dostat k nemalým „odměnám“.
Hackeři v roce 2020 ukradli z protokolů DeFi zhruba 120 milionů dolarů v rámci 15 samostatných útoků, z nichž se později podařilo získat zpět méně než polovinu, uvedla výzkumná a mediální firma Block Research. Podle údajů shromážděných webem Rekt.news, který byl zřízen na sledování krádeží, bylo letos k dnešnímu dni nejméně 23 útoků, které hackerům přinesly kolem 411 milionů dolarů.
V případě, že hledáte pasivní příjem s nižším rizikem, vhodnou možností může být lending, kde získáváte úroky za držení kryptoměn. Jednou z takových nejznámějších a největších platforem je Celsius – Celsius Wallet – Úročte své kryptoměny bez starosti až do 10% ročně (+ BONUS 90 USD)
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizavaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/
zdroje: Rekt.news, Theblockcrypto, wsj