Tweet Elona Muska o tom, že Tesla přestává podporovat možnost koupě jejích automobilů za Bitcoin, protože jeho těžba je neekologická, vzbudil rozruch i v rámci altcionové scény. V rámci tohoto sdělení totiž šéf Tesly v jedné z posledních vět informoval, že nejhodnotnější automobilka na světě se dívá po jiné kryptoměně, která je ekologičtější a mohli by ji akceptovat jako platidlo.
Cardano se nabízí na podnose
Jedním z projektů, který vzal tweet Elona Muska opravdu vážně, je Cardano (ADA). Lépe řečeno Cardano Foundation, nezisková organizace, která stojí za touto kryptoměnou a také šéf IOHK, vývojářské firmy, která ji zastřešuje, Charles Hoskinson.
,,Cardano a Tesla: Zjevná shoda?,“ tweetloCardano Foundation a následně ve vlákně na Twitteru jmenovala důvody, proč by se Tesla měla rozhodnout podporovat jako platidlo právě mince ADA:
- Projekt založili inženýři: Všechny výzkumné a technické specifikace, ze kterých vychází Cardano, jsou veřejně dostupné a veškerá vývojová činnost v Cardano je zveřejněna online
- Udržitelnost: Je v souladu s mnoha cíli udržitelnosti podle OSN. Provoz uzlů (nodů) je přístupný a cenově dostupný. A Proof of Stake blockchain Cardano transformuje ekologické parametry odvětví a snižuje dopad na životní prostředí.
- Unikátnost: Naše partnerství se Save The Children a COTI Network využívá model dárcovství za použití kryptoměny ADA. Od spuštění mechanismu Proof of Stake se Cardano podařilo delegovat na tyto pooly 500 milionů dolarů.
- Unikátnost: Cardano je největší decentralizovaná platforma na světě s funkčním systémem financování. Vývojářům a týmům pracujícím na Cardano je každé kolo financování k dispozici více než 1 milion dolarů. Každé kolo se rozšiřuje co do rozsahu, úrovně financování a také zapojení komunity.
- Unikátnost: Naši techničtí pracovníci v IOHK pomáhají v Etiopii s revizí jejich vzdělávacího systému, čímž podporují celonárodně vzdělávání a zaměstnanost.
Následně Cardano Foundation zaslalo Muskovi otázku: ,,Takže Elone Musku, co kdybychom nechali tvé lidi si promluvit s našimi? „
Cardano x Tesla: An obvious match? 🤔
A thread 🧵…#Cardano #CardanoCommunity #Blockchain pic.twitter.com/zJAlDV3muw
— Cardano Foundation (@Cardano_CF) May 13, 2021
Příležitost oslovit Elona Muska využil i Charles Hoskinson, hlavní tvář Cardano, který se s Muskem údajně zná i osobně. ,,Elone Musku, kdy se konečně setkáme, abychom si promluvili o Cardano? Přijď na mou farmu v Longmont i s Kimbo. Dostaneš sladký čaj a Minidonkey (malý poník). „
@elonmusk are we finally going to have the Cardano conversation? Come to my farm in Longmont with Kimbal. Got sweet tea and minidonkeys
— Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) May 13, 2021
Nabízí se i Elrond
Pozornost si po tweetu Muska žádala výrazným způsobem i kryptoměna Elrond (eGLD). Její zakladatel Beniamin Mincu adresoval šéfovi Tesly několik tweetů.
,,Elrond je řešením problému. Je naběhlý od prvních principů tak, aby měl nízkou latenci a měl levné transakce. Je 36000x energeticky méně náročný než Bitcoin a 12000x méně náročný než Ethereum. Je čas na nový finanční systém. Škálovatelný a udržitelný.“
Elrond is the solution.
Designed from first principles to be high bandwith, low latency, inexpensive, ~36000x less energy intensive than BTC & ~12000x less than ETH.
It's time for a new financial system.
*Scalable AND sustainable*.https://t.co/u5g9uwC09R— Beniamin Mincu | sharding/acc 🔥🛠️ (@beniaminmincu) May 13, 2021
Mincu následně doplnil: ,,Jeden fakt: Pokud by se přepnul celý objem transakcí Bitcoinu na Elrond jen na jeden jediný den, ušetřila by se energie, kterou by bylo možné nabít každý jeden elektromobil Tesla, který byl dodnes vyroben. A to dvakrát.“
Fact. Switching the entire #Bitcoin transaction volume onto @ElrondNetwork, for just one day, would save enough energy to charge every Tesla ever made. Twice. https://t.co/xOPVKRYwch
— Beniamin Mincu | sharding/acc 🔥🛠️ (@beniaminmincu) May 13, 2021
Platební projekt NOWPayments k Elrond ještě doplnil: ,,Platby s eGLD nejsou jen téměř okamžité a levné, ale také udržitelné a ohleduplné vůči životnímu prostředí. Vypočítali jsme, že síť Elrond je 6,25 milionkrát efektivnější než Bitcoin, když obě sítě pracují na maximální kapacitu.“
$EGLD payments are not just near-instant and inexpensive, but also #sustainable and environmentally friendly 🍃
We calculated @ElrondNetwork is 6.25 million times more efficient than #Bitcoin when both networks are working at max capacity.@elonmusk 💡https://t.co/ZV0OpcbnqX
— NOWPayments (@NOWPayments_io) May 13, 2021
Dogecoin favoritem?
Zatímco Cardano a Elrond se Tesle nabízejí (posuďte sami, zda je to správný marketingový tah) vypadá to tak, že Muskovi je stále nejbližší meme kryptoměna Dogecoin. Na Twitteru totiž šokoval příspěvkem, ve kterém uvedl: ,,Pracujeme s Dogecoin developery, abychom vylepšili systém transakcí. Vypadá to slibně.“
Working with Doge devs to improve system transaction efficiency. Potentially promising.
— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021
Otázkou však je, kdo ti developeři Dogecoinu vlastně jsou. Hodně se o nich neví, jelikož tato kryptoměna působila roky jako „mrtvá“. Podle GitHubu se poslední úpravy v jejím kódu udály ještě v roce 2017. Dogecoin jako hlavní kryptoměnou pro Teslu působí nadále jako fór. Kromě toho ani Dogecoin, jelikož je to Proof of Work kryptoměna, neřeší problematiku spotřeby energie. Podle Alexa de Vriese, holandského experta na kryptoměny, v přepočtu na terawatthodiny (TWh) spotřebuje těžba Dogecoin až 7,8 TWh ročně. To je aktuálně třetí nejvyšší spotřeba energie hned po Bitcoinu a Ethereum.
A co jiné kryptoměny?
Aljazeera, která se ptala na spotřebu těžby kryptoměn fungujících na konsensu Proof of Work (PoW) zmiňovaného Alexa de Vriese, uvedla žebříček kryptoměn, které při těžbě vyžadují největší množství energie. Dopadlo to takto:
- Bitcoin – 114 TWh ročně – cca jako spotřeba Singapuru (podle Cambridge University až 150 TWh ročně)
- Ethereum – 44 TWh ročně – přibližně jako Libanon
- Bitcoin Cash – 3,4 TWh ročně
- Litecoin – 3,2 TWh
- Ethereum Classic – 1,7 TWh
- Monera – 1 TWh
- Bitcoin SV, Dash, Zcash – méně než 1TWh
Další alternativy kromě PoW kryptoměn
Portál Cointelegraph se tomuto tématu věnoval také. Jako možnosti pro Tesly uvedl:
Ethereum 2.0 – čili Ethereum po přechodu na Proof of Stake – šlo by asi o nejočekávanější volbu v případě, že by Ethereum už opravdu běželo na PoS konsensu. Je to totiž jednoznačná dvojka na trhu a přechodem na nový konsenzus by se její spotřeba energie při ověřování transakcí extrémně snížila. Problém je, že kompletní odchod ETH z Proof of Work je ještě v nedohlednu.
XRP – společnost Ripple, která stojí za XRP, již vícekrát naznačila, že Bitcoin má se spotřebou energie opravdu vážný problém. Chris Larsen dokonce naznačil, že Bitcoin by měl přejít na jiný konsenzus, což vyvolalo v rámci bitocinové komunity rozhořčení, ale i smích. Pravdou však je, že transakce XRP vyžadují opravdu jen minimum energie ve srovnání s Proof of Work kryptoměnami.
Stellar – podobný případ jako XRP. Stellar využívá takzvaný Stellar Consensus Protocol, který údajně vyžaduje na realizaci transakcí ještě méně energie, než Proof of Stake kryptoměny.
Polkadot – jeden z nejambicióznějších smart chainů na scéně, který díky konsenzu Nominated Proof of Stake spotřebovává na realizaci transakcí minimum energie.
Algorand – funguje na Pure Proof of Stake konsensu a od 22. dubna je tento projekt dokonce karbonově-neutrální díky spolupráci se španělskou firmou ClimateTrade. Zjednodušeně řečeno Algorand energii, kterou spotřebuje (ačkoli jí není mnoho), finančně kompenzuje.
Solana – zmíněná byla i Solana. Další ze série atraktivních Proof of Stake kryptoměn, které mají mnohem nižší nároky na spotřebu energie. Solana je aktuálně pravděpodobně vůbec nejrychlejším blockchainem na scéně. Za sekundu dokáže zvládnout více než 50 000 transakcí.
zdroje: cointelegraph.com, aljazeera.com