Connect with us

Kryptoměny

Co jsou to stablecoiny a jaký je rozdíl mezi USDT, USDC či DAI?

Zveřejněno

stablecoiny
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dnes jsem se zaměřili na takzvané stablecoiny, které hrají v sektoru kryptoměn významnou roli, ačkoli investicí do nich nevyděláte.

Co jsou to stablecoiny?

Stablecoiny jsou kryptoměny, jejichž hodnota je rovna jejich podkladovému aktivu. Nejznámější stablecoiny jsou ty, které jsou vázány na americké dolary, eura či jiné fiatové měny. Jinak řečeno jejich tržní cena kopíruje danou jednotku fiatové měny. Například jeden stablecoin USDT je ​​roven jednomu americkému dolaru.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Stablecoiny si získaly v kryptoměnovém ekosystému významnou pozici. Uživatelská základna sektoru kryptoměn je totiž využívá v době, kdy se chce vyhnout volatilitě kryptoměn. Tedy například pokud obchodník očekává, že cena Bitcoinu padne, tak není nucen prodávat své Bitcoiny za dolary, ale stačí, když je v rámci krypotměnové burzy vymění za stablecoin vázán na americký dolar. Zůstává díky tomu nadále v trhu s kryptoměnami, ale na rozdíl od Bitcoinu vlastní kryptoměnu, jejíž hodnota se vůči americkému dolaru nemění.

(Nováčky ale upozorňujeme, aby s touto možností velmi nespekulovali pokud 100% nevědí, co dělají a rozumí tomu, jak tento trh funguje. Prodat vaše oblíbené kryptoměny za stablecoin s plánem, že je nakoupíte zpět levněji když přijde „očekávaná korekce“, o níž se všude píše, se opravdu nemusí vždy vyplatit. Dejte si pozor, abyste se neocitli v pozici, kdy ji budete kupovat zpět dražší.)

Jaké stablecoiny jsou nejoblíbenější?

Stablecoinů je několik druhů. Ty nejznámější se vážou k měnám, ale existují i ​​stablecoiny, jejichž podkladovými aktivy jsou jiné aktiva. Pojďme si tedy v rychlosti představit ty nejznámější.

USDT

Nejpopulárnějším stablecoinem je token USDT, který kopíruje v poměru 1: 1 hodnotu amerického dolaru. Stojí za ním společnost Tether (dceřiná firma společnosti IFinex) a jeho tržní kapitalizace je suverénně nejvyšší ze všech stablecoinů. Tether respektive USDT je ​​však zároveň dá se říci i nejkontroverznějším stablecoinem. Dlouhodobě se totiž zpochybňovala skutečnost, zda jsou opravdu všechny USDT v oběhu kryté rezervami v dané hodnotě.

usdt

V době psaní tohoto článku je kapitalizace Tetheru kolem 35 miliard dolarů, což znamená, že firma Tether by měla disponovat majetkem v hodnotě 35 miliard dolarů, které daný stablecoin 100% kryje. Nemusí jít nutně jen o dolary, mohou to být i jiná aktiva v dané hodnotě.

Firma Tether kdysi slibovala, že podrobí své účetnictví nezávislému auditu. Od tohoto plánu však upustila, což přispělo k růstu spekulací o tom, zda USDT v oběhu jsou opravdu kryté. Pokud by se totiž ukázalo, že ne a nedejbože do značné míry, mohlo by to otřást nejen hodnotou tohoto tokenu, ale potenciálně i celým trhem. Zdá se však, že vše je v pořádku. V únoru 2021 byl totiž mimosoudní dohodou a pokutou 18,5 milionu dolarů uzavřený spor mezi newyorskou prokuraturou a firmou IFinex, v rámci kterého musel Tether vysvětlit krytí USDT. Z dohody vyplývá, že Tetheru nebylo nijak prokázáno, že by USDT nebyly dostatečně kryté (navzdory vyšetřování, které trvalo 22 měsíců). Firma se však zavázala, že bude fungovat transparentněji.

USDC

Dalším známým stablecoinem je kryptoměna USDC. Stejně jako USDT i USDC kopíruje hodnotu amerického dolaru v poměru 1: 1. Stablecoin USDC má však o něco lepší pověst, jelikož se jeho krytí podrobuje pravidelným transparentním auditům a stojí za ním tři společnosti, které mají v rámci kryptosektoru dobré jméno. Emitentem USDC je totiž firma Centre, jejíž zakladateli jsou společnosti Circle, Coinbase a výrobce těžebního hardwaru Bitmain. Kromě toho je Bitmain i přímým investorem ve firmě Circle a Coinbase vstupuje na burzu, což znamená, že musí mít opravdu vše 100% v pořádku.

usdc

Binance USD

Podle tržní kapitalizace je třetím největším stablecoinem kryptoměna Binance USD. Podobně jako USDT a USDC jeho hodnota kopíruje hodnotu amerického dolaru. Tomuto stablecoinu zapůjčila brandové jméno největší kryptoburza Binance, ale podporuje ho i několik dalších větších burz. Pokud jde o bezpečnost držení tohoto tokenu, Binance USD se jeví být v tomto okamžiku jako bezpečný stablecoin. Vydává ho totiž společnost Paxos, která vlastní těžko získatelnou licenci BitLicense od státu New York. Paxos je respektovaná společnost, která v kryptosektoru úzce spolupracuje například i s firmou PayPal a snad se nebudeme mýlit, když řekneme, že krytí tohoto tokenu je podle všeho v pořádku.

busd

Mezi další známé stablecoiny, za kterými stojí konkrétní firmy, patří TrueUSD, Paxos Standard či Gemini Dolar a několik dalších. V tomto článku jsme vám je představily popořadě podle jejich tržní kapitalizace. Samozřejmě platí, že čím větší stablecoin, tím je likvidnější a použitelnějšá a to znamená, že se sním snadněji obchoduje.

DAI

Důležitým a zajímavým stablecoinem je DAI. Podobně jako předešlé zmíněné stablecoiny se snaží kopírovat hodnotu amerického dolaru, ovšem dělá to zcela odlišným – decentralizovaným způsobem. Zatímco stablecoiny, které vydávají komerční společnosti zajišťují hodnotu daného aktiva jeho krycím aktivem – například dolarem, DAI je decentralizovaným projektem, za kterým stojí defi projekt Maker DAO a krytí DAI zajišťuje za pomoci smart kontraktů vazba na kryptoměnu Ethereum. Zjednodušeně řečeno smart kontrakty zajistí, že se celková nabídka DAI v oběhu bude zvyšovat nebo snižovat na základě tržní situace. Pokud je cena DAI nad jedním dolarem, zásoba DAI se automaticky zvýší, čímž se sníží cena zpět na 1 dolar. Hodnota DAI je podložena kryptoměnou Ethereum, lépe řečeno Ethery, které jsou uchovávány ve smart kontraktu Maker DAO postaveném na Ethereum blockchainu. Do takového smart kontraktu může zamknout své ETH kdokoli, kdo chce získat decentralizovanou půjčku v podobě stablecoinu DAI.

dai

Stablecoiny vázané na jiná aktiva

Zvláštní kategorií stablecoinů jsou takové, jejichž hodnota má být vázána na jiné aktivum. I v jejich případě platí, že krytí zajišťují konkrétní komerční firmy, které slibují, že daný stablecoin je krytý podkladovým aktivem. Nejznámějším stablecoinem takového druhu je PAXOS GOLD, jehož cena je vázána na jednu troyskou unci zlata, nuže a už z jeho názvu vyplývá, že za tímto stablecoinem stojí již dříve zmiňovaná společnost Paxos. Otázku při investici do takového stablecoinu však zůstává samotná motivace. Není totiž lepší pro diverzifikaci portfolia, pokud chceme investovat do zlata, udělat to mimo kryptosektor?

Paxos Gold

Wrapped Bitcoin

Možná polemizujeme, zda do této kategorie patří i Wrapped Bitcoin, ale domníváme se, že je dobré ho zmínit. Wrapped Bitcooin respektive WBTC je vlastně stablecoin, který kopíruje hodnotu Bitcoinu, tím, že uživatelé za pomoci smart kontraktu dostanou WBTC výměnou za skutečný Bitcoin. Motivací pro toto řešení tedy není ochránit se před inflací kryptoměn, jelikož Wrapped Bitcoin mění cenu stejně jako Bitcoin. Tato výměna má však smysl pro potenciální využití „tokenizovaného“ Bitcoinu na Ethereum síti. To znamená, že ho mohou použít například v rámci stále populárnějšího defi sektoru, tedy v decentralizovaném financování, které si našlo hlavní domov na Ethereum a nejnověji i na Binance Smart Chainu.

Kdo vlastní WBTC by měl být schopen vyměnit si ho kdykoliv zpět za reálný Bitcoin, ovšem třeba upozornit, že toto řešení je centralizované a tedy z našeho pohledu méně bezpečné, než držení reálného Bitcoinu. Rovněž je třeba uvést, že Wrapped Bitcoin není jediný tohoto druhu. Existuje například i BTCP token fungující na podobném principu, za kterým stojí burza Binance.

wbtc

A co budoucnost?

Směrem do budoucna se spekuluje o vzniku stablecoinu, který by uměl být decentralizovanou formou vázán na koš různých aktiv – zjednodušeně řečeno jeho hodnota by byla stabilní díky tomu, že by se odvíjela od směsi více aktiv – například dolaru, eura, zlata, stříbra, S & P500 indexu, bitcoinu a tak dále. Pokud máte dojem, že vám to připomíná prvotní vizi Facebooku s jeho kryptoměnou Libra, nemýlíte se. Facebook však tento plán nedokázal dotáhnout do konce, protože mu to prostě „zakázali“ regulátoři. Vznik Taketomi stablecoinu na decentralizovaném smart chainu by mohl být zajímavou záležitostí.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.