Společnost ConsenSys, jejímž generálním ředitelem je spoluzakladatel kryptoměny Ethereum (ETH) Joseph Lubin, získala v nejnovějším kole financování kapitál v hodnotě 450 milionů dolarů. Její odhadovaná hodnota díky tomu stoupla již na 7 miliard USD, což je více než dvojnásobek částky před 4 měsíci.
Mezi investory do společnosti ConsenSys, která patří mezi přední vývojáře softwarových řešení pro kryptoměnu Ethereum skrze produkty jako jsou MetaMask, Infura či Truffle, patřili giganti Microsoft, Temasek, SoftBank Vision Fund2, Anthos Capital, Sound Ventures či C Ventures.
CNBC zároveň upozornila, že investice Microsoft do ConsenSys podtrhuje zájem tohoto FinTech giganta o řešení spojená s Web 3.0, tedy decentralizovaným internetem, který je postaven na blockchainové technologii.
Microsoft, Temasek and SoftBank have invested in blockchain firm ConsenSys at a $7 billion valuation — more than double where it was four months ago https://t.co/2jVWwhUtiK
— Bloomberg (@business) March 15, 2022
Sbíraná částka, která navázala na předchozí C-kolo financování, skrze které získal ConsenSys v listopadu 2021 200 milionů dolarů, má být částečně převedena do kryptoměny Ethereum, aby se vyrovnal poměr mezi ETH a ekvivalentem v amerických dolarech v pokladně této společnosti.
,,Firma se snaží aktivně využívat svou vlastní infrastrukturu k získávání výnosů z těchto aktiv v decentralizovaném světě financí (DeFi), v protokolech a prostřednictvím stakingu. Peníze také podpoří další expanzi MetaMask,“ komentuje novinku portál Cointelegraph.
Produkt ConsenSys peněženka MetaMask v lednu překonala počet 30 milionů aktivních uživatelů měsíčně, což představovalo nárůst o 42% za čtyři měsíce. Pomocí této kryptopeněženky mohou uživatelé vytvářet a sbírat NFT tokeny, připojit se k decentralizovaným autonomním organizacím (DAO) a zapojovat se do DeFi protokolů – jinak řečeno jde o peněženku pro Web 3.0. Vývojářskou platformu mezitím Infura využívá více než 430 000 vývojářů.
Metamask není decentralizovaný
Pokud jde o populární Metamask, platforma se setkala v posledních týdnech i s ostrou kritikou od momentu, než začala blokovat uživatele připojující se z Venezuely či Íránu, čímž upozornila na to, že ve skutečnosti není zcela decentralizována. V jejím popisu se přitom píše, že skrze Metamask máte vždy pod kontrolou práci s decentralizovaným webem, což se ukázalo v tomto případě jako lež.
MetaMask is a shitcoin scammer.
They claim “always in control when interacting with the decentralized web” 😂
Blatant lie. pic.twitter.com/GVQgJDjIH5
— Priced in ₿itcoin ∞/21M (@PricedinBTC) March 3, 2022
Na skutečnost, že Metamask není decentralizovaná peněženka následně upozornil na Twitteru mezi jinými i slovenský bitcoiner a Libertarian Pavol Lupták známý ze společnosti LiberationTravel či Nethemba.
Of course, Metamask is not decentralized. https://t.co/31j5ewl4El
— Pavol Lupták (@wilderko) March 5, 2022
Další plány s Metamask
Kritika nedostatečné decentralizace Metamask však pokrok tohoto softwaru neohrozí. Joseph Lubin dokonce oznámil, že peněženka brzy projde výraznou úpravou uživatelského rozhraní, která usnadní její používání. Stejně tak chce Metamask brzy spustit vlastní DAO – autonomní decentralizovanou organizaci či vytvořit vlastní token.
Zdroj: cointelegraph.com, cnbc.com