Connect with us

Ethereum

Deflační Ethereum? Za den se spálilo více ETH, než se jejich vytěžilo

Zveřejněno

Ethereum
Pixabay.com

Ze čtvrtka na pátek zaniklo na blockchainu kryptoměny Ethereum (ETH) více Etherů, než se jich za 24 hodin stihlo vytěžit. Přispěla k tomu aktualizace sítě z 5. srpna s názvem EIP 1559, která byla součástí hardforku London.

Aktualizace EIP 1559 změnila pravidla Ethereum týkající se inflace nových mincí. Po její úspěšné implementaci se totiž transakční poplatky (fees) už nepřipisují na účet těžařům, ale místo toho se pálí (burn). Těžařům tak nově zůstávají už jen vytěžené Ethery.

Od onoho momentu se tedy automaticky snížil počet nových ETH, které míří do oběhu. S tím se samozřejmě počítalo, ale víceméně nikdo nedokázal předem odhadnout, do jaké míry inflace reálně klesne. To totiž závisí na výšce transakčních poplatků a ty jsou zase závislé na poptávce po nich a přetížení sítě Ethereum.

Aktuální čísla

Podle aktuálních dat portálu watchtheburn.com se od 5. srpna spálilo již 192 106 ETH, což při současné ceně představuje 755 milionů dolarů. Stejný portál také uvádí, že od implementace EIP 1559 se inflace Ethereum snížila o 47,73%. Pokud by se daný ukazatel dostal nad 100%, znamenalo by to, že Ethereum je deflační, protože se ničí více Etherů, než se jich stíhá vytěžit.

Takový jev nastal poprvé tento týden, kdy se v průběhu 24 hodin vytěžilo kolem 13 000 ETH, ale podle dat Defi Pulse se za stejný časový úsek spálilo 13224.21 ETH. Upozornil na to Scott Lewis.

https://twitter.com/scott_lew_is/status/1433797032314015747

Podobného jevu si všiml i Evan Van Ness, který upozornil, že ve sledovaném období se vytěžilo za minutu 4.5 bloku, což představovalo 9.45 ETH, ale spálilo se až 9.6 ETH.

https://twitter.com/evan_van_ness/status/1433935864015564801

Aktualizace mohla pomoci i ceně

Implementace EIP 1559 byla dlouhodobě očekávanou událostí a podle všeho posílila pozitivní sentiment investorů. Ethereum stálo 5. srpna 2516 dolarů, ale dnes se již obchoduje za téměř 4000 USD. Nelze tvrdit, že tento růst má na svědomí pouze tato aktualizace, ale mohla ho podpořit. Společnost Grayscale Investments již v úvodu roku upozornila, že EIP 1559 může být velmi důležitým fundamentem podporujícím institucionální zájem o tuto kryptoměnu.

Bude Ethereum jednou deflační?

Kryptoměna Ethereum nemá na rozdíl od Bitcoinu (21 milionů) nebo Cardano (45 miliard) předem určený konečný počet. To znamená, že počet ETH v oběhu může růst teoreticky i donekonečna. Díky aktualizaci EIP 1559 je však možné i to, že inflace se extrémně zpomalí nebo celkový počet ETH bude klesat, tak jak se to stalo i tento týden ze čtvrtku na pátek. Muselo by však jít o kombinaci několika faktorů od počtu transakcí, poplatků za ně, až po procento Etherů, které budou v budoucnu zapojeny do stakingu po přechodu kryptoměny na konsenus Proof of Stake. Odhadovat míru budoucí inflace Ethereum je proto velmi obtížné.

zdroj: decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.