Ačkoliv se může zdát, že Bitcoin diktuje tempo kryptotrhu, některé přední altcoiny ho v tomto roce poměrně výrazně překonávají. Upozornil na to analytik za jinak stejných podmínek známý na Twitteru, ale i platformě FTX.com.
Ceteris si všiml, že tři altcoinové indexy od FTX sledující malé, střední a velké kryptoměny mimo Bitcoin, zaznamenaly od úvodu roku výrazně lepší výsledky než Bitcoin. Altcoinům se opravdu začalo dařit, ale není to překvapující, protože v letech 2018 a 2019 zaznamenaly obrovské ztráty – nejen vůči dolaru, ale i Bitcoinu. Odraz od minim je proto pochopitelný.
Přední vývojář společnosti Blockhair a autor mnoha článků o ochraně osobních údajů a škálování Bitcoinu Nikita Zhavoronkov však zašel podstatně dál a ve své publikaci vydané na 20 stranách uvedl, že aktuálně je to naposledy, co vidíme na trhu s kryptoměnami dominanci Bitcoinu na 66%.
K tomu doplnil, že v příštích pěti letech s velkou pravděpodobností Bitcoin přijde o první místo v kapitalizaci kryptoměn. Nejblíže k možnosti překonat ho je Ethereum, ale to by na to v tomto čase potřebovalo navíc 150 miliard dolarů.
Zhavoronkov si myslí, že hlavním argumentem ve prospěch altocinů je, že dva významné fundamenty – smart kontrakty a řešení pro vyšší ochranu soukromí transakcí, u Bitcoinu absentují. Pokud jde o Lightning Network, tuto technologii označil za chybnou s množstvím nedostatků a její nevyužitelností v reálném světě.
,,Aby bylo možné předběhnout Bitcoin, Ethereum musí narůst jen šestinásobně oproti BTC. V žádném případě to není nemožné (nezapomínejte, jsme ve světě kryptoměn). Co se stane, když Ethereum přejde na Proof of Stake, začne lépe škálovat a stane se jedničkou?,“ zeptal se řečnický.
Na tvrzení Zhavoronkova pochopitelně reagovali více Bitcoinoví maximalisté, kteří zpochybňují a odsuzují jeho názory. Melik Manukyan například uvedl, že pokud by se cena Bitcoinu vyšplhala v následujících letech na 100 tisíc dolarů, čili jeho kapitalizace by byla kolem 1,8 bilionu dolarů a vedle toho by klesla jeho dominance na trhu na 33-procent, znamenalo by to, že altcoiny by musely dosáhnout kapitalizaci nejméně 3,6 bilionu dolarů. Tato částka představuje přibližně 20-procent současného HDP Spojených států a je přibližným ekvivalentem kapitalizace akcií Apple, Microsoft, Walmartu a Netflix, tedy úspěšných firem, které jsou na trhu již desetiletí. Proto tuto tezi označil za absurdní.
Kritika na adresu Zhavoronkova směřovala i z mnoha jiných stran. Vyčítáno mu bylo zejména to, že nepochopil odlišné vlastnosti altcoinů oproti Bitcoinu. Mnohé z nich mají mnohem vyšší inflaci a celkovou zásobu, nízkou adopci a také bezpečnost, jelikož Bitcoin je mimořádně vzácný a disponuje lety osvědčenou bezpečnou technologií.
zdroj: cryptoslate.com