Connect with us

Nezaradené

Ethereum: Optimism se odkládá, nižší poplatky a rychlejší transakce tak brzy nebudou

Zveřejněno

ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Není to tak dávno, co Vitalik Buterin jako hlavní tvář Ethereum (ETH) naznačoval, že otázka vysokých transakčních poplatků a samotné rychlosti transakcí na Ethereum síti může být již v nejbližších týdnech zodpovězena příchodem řešení na druhé vrstvě s názvem Optimism rollups. Jak se však ukázalo, šlo o příliš optimistický scénář. Příchod této technologie se totiž odkládá minimálně do července.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Mainnet Optimism rollups, který zmiňoval Vitalik Buterin jako řešení, které do kompletního přechodu na Ethereum 2.0 i se shardingem dočasně vyřeší rychlost a nákladnost transakcí (zmiňoval možnost zrychlení transakcí o více než stonásobek), se totiž odkládá ze závěru března minimálně do zmiňovaného července. Nové datum je přitom také jen hrubým odhadem.

Vývojáři z Optimism odůvodnily tuto nepříliš pozitivní zprávu tím, že se svým řešením nemohou vyjít ven, aniž by navázaly užší spolupráci s projekty, které budou tuto technologii využívat.

,,Otevření této sítě pro veřejnost není něco, co můžeme udělat sami. Bude to společné úsilí mezi námi, projekty a poskytovateli základní infrastruktury jako jsou oracle, peněženky, uzly (nodes) a Explorer.“

Z uvedeného vyplývá, že autoři Optimism neodkládají start z důvodu, že ho nestíhají dodat. Spíše to vypadá tak, že ho nechtějí dodat předtím, než na něj bude připravena komunita – tedy budou pro Optimism rollups optimalizované peněženky a směnárny. Nesporným faktem však je, že v takovém případě se spuštění koncem března prostě nemělo raději ani avizovat.

Řešení Optimism, které je z minulosti známé jako Plasma Group, je již mezitím z části využíváno decentralizovanou směnárnou Synthetix. Integruje ho však postupně v rámci čtyř fází, aby se tím eliminovalo potenciální riziko. Optimism tvrdí, že uživatelé Synthetix už díky tomu ušetřily na nákladech více než 10 milionů dolarů v rámci více než 100 000 transakcí.

Optimism plánuje integrovat i populární DEX Uniswap, který se nyní soustředí na spuštění své třetí verze naplánované na 5. května. Použití technologie Optimism na druhé vrstvě by mělo následovat krátce na to.

Existují i ​​jiná řešení

Kromě Optimism Rollups jsou dalším variantou pro urychlení transakcí na Ethereum síti i takzvané ZK-Rollups. Obě řešení mají své klady i zápory, ale hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, že zatímco Optimism používá důkazy o podvodu (fraud proofs), tak ZK-rollops používají důkazy o platnosti (validity proofs). To znamená, že zatímco při Optimism lze transakci napadnout, u ZK-Rollups jsou transakce validní a neměnné přímo z designu řešení.

Pozornost si mezitím žádá i obdobné řešení s názvem Arbitrum of Offchain Labs. Jeho vývojáři 25. března oznámili, že spustili V4 testnet, který by měl být posledním testnetem před ostrým spuštěním mainnetu. Řešení podporuje BLS signatures, což je kryptografické podpisové schéma, které má umožnit uživatelům ověřit, zda je podpisovatel transakce autentický, a také výrazně redukuje transakční poplatky.

Závěr

Vypadá to tak, že Ethereum komunita se musí připravit na ještě minimálně jeden kvartál, který mohou doprovázet vysoké transakční poplatky, přičemž jako to bývá v tomto odvětví ve zvyku, ani na zmiňovaný červencový termín se nelze spoléhat na 100%. Třetí kvartál 2021 bude o to zajímavější, že příchod smart kontraktů plánuje na toto období konkurenční Cardano a dost pravděpodobně ještě předtím začnou běžet smart kontrakty na Polkadot. Pokud tedy přijde implementace Optimism rollups včas, Ethereum to může pomoci udržet si svou silnou vývojářskou základnu u sebe.

zdroje: theblockcrypto.com, medium.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.