Po dlouho očekávaném dvoudenním setkání zástupců FEDu, tedy americké centrální banky, předstoupil před novináře předseda tohoto úřadu Jerome Powell, který oznámil, že FED by mohl poprvé po více než třech letech začít zvyšovat úrokové sazby v rámci širšího zpřísňování jeho uvolněné měnové politiky.
Předseda FED Jerome Powell sice nešel do úplných detailů, ale uvedl, že s největší pravděpodobností dojde ke zvýšení standardní úrokové sazby krátkodobé půjčky o 0,25%. Šlo by o první zvýšení této hodnoty od prosince 2018. ,,Myslím si, že máme dost prostoru pro zvyšování úrokových sazeb, aniž bychom ohrozili trh práce,” vysvětlil.
V oficiálním komuniké FEDu se následně uvádí: ,,Vzhledem k inflaci, která je vysoko nad 2 procenty v kombinaci se silným trhem práce výbor očekává, že brzy bude vhodné zvýšit cílové sazby federálních fondů.“
Akciové trhy, ačkoli toto oznámení očekávaly, reagovaly na Powellova slova negativně a zatímco dříve se hlavní indexy S&P500, DOW JONES či NASDAQ obchodovaly ve středu v plusu, následně začaly oslabovat, až S&P500 a DOW skončily i v uplynulém obchodním dni v záporných hodnotách. Oslabení bylo patrné – ačkoli je sporné, zda právě tímto vlivem, i u bitcoinu, který klesl z ceny přes 38 000 USD pod 36 000 USD.
Musí reagovat na inflaci
FED se rozhodl oznámit blížící se zvyšování úrokových sazeb v reakci na prudký nárůst inflace, před čímž Bitcoineři varovali už dávno. Ve velké míře má podle nich růst inflace na rozvaze právě příliš uvolněná měnová politika FEDu, který řešil důsledky pandemie koronaviru od března 2020 velkými nákupy státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami v objemu 120 miliard dolarů měsíčně (lidově řečeno tlačil peníze).
Ebook: TOP 5 AI kryptoměn
Dostupné ke stažení
Březen je pravděpodobný, ale ne jistý
V prohlášení FEDu se neuvádí konkrétní datum, kdy dojde ke zvyšování sazeb. S největší pravděpodobností to však bude zmiňovaný březen, protože v únoru FED nezasedá.
V březnu také definitivně (alespoň prozatím) skončí zmiňované nákupy FEDu. V únoru dojde k poslední injekci v podobě 30 miliard dolarů. Ukončení programu na oživení ekonomiky může být také předzvěstí prvního zvyšování sazeb.
Kdy budou zužovat nafouknutou rozvahu?
Zajímavé je, že během tiskové konference a ani ve zprávě FEDu se neuvádějí žádné náznaky, kdy by FED mohl začít snižovat svou držbu dluhopisů, které nafoukly jeho rozvahu na téměř 9 bilionů dolarů. Výbor však uvedl, že se připravuje na „výrazné snížení“ úrovně držených aktiv. Tomuto procesu se říká také „kvantitativní utahování“ (QT), které je zjednodušeně řečeno opakem dosud předváděného kvantitativního uvolňování (QE).
Ekonom Capital Economics Michael Pearce pro CNBC řekl, že z těchto vyjádření je zřejmé, že FED pravděpodobně oznámí proces QT krátce poté, co začne zvyšovat sazby. ,,Plány FEDu začít snižovat svou rozvahu, když sazby začnou růst, naznačují, že oznámení QT by mohlo přijít hned na příštím zasedání, což je o něco více intenzivní, než jsme očekávali.“
Podle nástroje FEdWatch od CME, který počítá pravděpodobnosti prostřednictvím terminovaného trhu s federálními fondy je nejpravděpodobnější, že FED zvýší sazby v roce 2022 třikrát pod 25 bazických bodů. Obchodníci však očekávají až čtyři zvýšení dohromady o zhruba 1%.
Zdroj: cnbc.com