Connect with us

Bitcoin

Inflace Ethereum od přechodu na PoS dramaticky klesla!

Zveřejněno

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Inflace kryptoměny Ethereum (ETH) se od jejího přechodu na Proof of Stake konsensus dramaticky snížila. Od momentu Merge, neboli sloučení s Beaconchainem, je již výrazně nižší, než současná inflace Bitcoinu (BTC).

Z aktuálních dat portálu ultrasound.money (v době psaní článku) vyplývá, že od merge, který se udál 15. září, vzniklo 7 198 Etherů, přičemž pokud by se takové tempo udrželo, roční inflace Ethereum by byla jen na úrovni 0,22 %. To je výrazný rozdíl oproti inflaci Ethereum na Proof of Work konsensu (+3,81%) a také méně, než současná inflace Bitcoinu (+1,72%).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Graf: Inflace ETH na PoS, inflace ETH na PoW a inflace BTC (oranžová): Zdroj: ultrasound.money

Jen pro ilustraci, kdyby Ethereum na PoS neprošlo, ale zůstalo na PoW, podle zmiňovaného portálu by za předchozích zhruba 10 dní nevzniklo 7 198 ETH, ale až 126 273 ETH.

Inflaci Ethereum ovlivňuje mnoho faktorů

Nutno uvést, že zatímco v případě Bitcoinu je inflace předvídatelná, protože je ovlivňována předem nastavenými setupy, v případě Ethereum ji ovlivňuje několik faktorů, což znamená, že v budoucnu může být vyšší, ale teoreticky, a v to doufají mnozí fanoušci této kryptoměny může být ETH i deflační. Zjednodušeně řečeno k tomu stačí, aby byly celkové transakční poplatky vyšší, než hodnota vznikajících Etherů, které jsou odměnou za validování resp. staking. Transakční poplatky se totiž používají pro tzv. pálení (burn) Etherů, tedy počet ETH v oběhu snižují. Tuto funkci přinesla aktualizace s názvem EIP 1559 v rámci hardforku London.

Finální číslo, tzn. zda Ethery přibývají, nebo ubývají, ovlivňuje mnoho proměnných od samotné výše nákladů za transakci, přes celkový počet transakcí až po podíl stakovaných ETH z celkového množství ETH v oběhu či procentuální odměny za staking. Předvídat předem, zda bude Ethereum deflační, je proto velmi náročné, protože nikdo předem netuší, kolik Etherů se bude v budoucnu stakovat a jaké množství transakcí se na tomto blockchainu realizuje.

Bitcoin deflační nebude, jeho inflace však klesá

Na rozdíl od Ethereum největší kryptoměna na trhu Bitcoin deflační ve způsobu vytváření svých mincí nikdy nebude, protože nemá žádnou funkcionalitu pálení (burn). Jeho inflace se však každé čtyři roky snižuje přesně o polovinu díky halvingu. V prvních 4 letech existence Bitcoinu vznikalo každých 10 minut 50 BTC, zatímco v současnosti až do roku 2024 a dalšího halvingu je vzniká za 10 minut 6.25, resp. 900 denně. Od dalšího halvingu to bude už jen 3.125 BTC (450 denně) a od toho v roce 2028 už jen 1.5625 (225 denně) a tak dále.

Zdroj: ultrasound.money, Autor

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.