Společnost CoinShares upozornila, že z pohledu institucionálního zájmu byla v minulém týdnu jedničkou na trhu kryptoměna Ethereum, která v tomto směru snad poprvé v historii překonala Bitcoin.
Zpráva CoinShares uvádí, že do Ethereum „nalily“ instituce během daného období více než 195 milionů dolarů, což představovalo zhruba 80% z celkové investované částky 245 milionů USD. Přispět k tomu mohla i skutečnost vstupu Ethereum na burzu CME v podobě Ethereum futures kontraktů.
Do Bitcoinu se nalilo v daném období „jen“ 41,9 milionu dolarů, což je v silném kontrastu s obrovskými penězi, které do něj směřovaly v předešlých týdnech.
Coinshares rovněž uvedla, že za prvních 6 týdnů roku 2021 byla hodnota institucionálních peněz směřujících do kryptoměn na úrovni 2,6 miliardy dolarů. To je přibližně 39% veškerého kapitálu, který směřoval ze strany institucí do kryptoměn v průběhu celého roku 2020. Letošní týdenní průměr investic do kryptoměn činí kolem 670 miliard dolarů, což představuje zhruba 5,4% objemů obchodování BTC.
CoinShares se domnívá, že instituce si začínají uvědomovat příležitost diverzifikace svého kryptoměnového portfolia tím, že ho obohatí o Ethereum, perspektivní dvojku na trhu, jejíž on-chian data potvrzují stále větší využití.
Ethereum si získává stále větší část koláče i v portfoliu Grayscale Investments. Tento nejdůležitější hráč na institucionálním poli má pod kontrolou ethery již v hodnotě přes 5 miliard dolarů, což představuje 15% celkového spravovaného majetku. Bitcoin Trust stále tvoří dominantní složku v podobě 82%.
DeFi stále populárnější
Pozitivní náladě kolem Ethereum nahrává i rostoucí zájem o DeFi sektor, který je postaven na základech této kryptoměny. Celková hodnota uzamčených mincí (TVL) v DeFi projektech překonala už hodnotu 35,8 miliardy dolarů. Daří se přitom stále více i méně známým DeFi projektům.
Jen pro ilustraci, celková hodnota mincí v DeFi představovala ještě koncem roku 2018 jen 300 milionů dolarů. Na konci roku 2019 šlo o 800 milionů dolarů. Prosinec 2020 však již ukončila na úrovni 15 miliard USD, nuže a dnes je ještě o více než dvojnásobek vyšší. Současná hodnota 35,8 miliardy dolarů představuje růst o 132% během pěti týdnů.
Třemi největšími defi protokoly jsou Maker, Aave a Compound s hodnotou uzamčených mincí 6, 5.66 respektive 4.15 miliardy USD. Důležitou kategorií jsou i decentralizované burzy – Curve Finance, Uniswap a Sushiswap.
zdroje: cryptoslate.com, cointelegraph.com