Connect with us

Ethereum

Kauza Tornado Cash – Ministerstvo financí USA informovalo o novinkách!

Zveřejněno

tornado
Zdroj: Unsplash.com

Americké ministerstvo financí se zhruba měsíc od momentu, co OFAC zařadila populární kryptoměnový mixér Tornado Cash postavený na Ethereum na svůj sankční seznam, vyjádřilo k této věci a vysvětlilo, jak mohou postupovat uživatelé této platformy, kteří se cítí být tímto nařízením poškozeni.

Zařazením Tornado Cash na sankční seznam USA se používání této platformy stalo de facto protizákonným, což jen podtrhly vyjádření regulátora informující, že porušení tohoto zákazu může vést k obrovským pokutám a až k několikaleté vazbě. OFAC, neboli Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí, totiž tvrdí, že Tornado Cash jako řešení umožňující anonymizaci předchozích kryptotransakcí pomáhá praní špinavých peněz a terorismu, což jsou vážné zločiny.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Ti, kdo chtějí být v souladu se zákonem, potřebují licenci

Po období relativního ticha Ministerstvo financí USA v úterý informovalo, že uživatelé Tornado Cash, kteří operovali s touto aplikací před 8. srpnem 2022, budou mít možnost dostat se ke svým vloženým prostředkům prostřednictvím žádosti o speciální licenci, která jim v případě jejího udělení umožní jejich výběr.

,,OFAC by měl mít příznivou licenční politiku vůči takovým aplikacím za předpokladu, že transakce nezahrnuje jiné sankciovatelné chování,“ doplňuje ministerstvo financí USA.

Nevyžádané krypto by nemělo spadat pod sankce

Ti, kteří dostali po 8. srpnu v kryptoměnách nevyžádanou „menší částku“ spojenou s Tornado Cash, by také neměli čelit žádnému vyšetřování. Jde o reakci na několik transakcí z Tornado Cash, které mířily i na adresy celebrit, se snahou kompromitovat je a poukázat tím na nelogičnost opatření vůči tomuto nástroji. Ministerstvo však nespecifikovalo, o jakou „limitní“ částku jde a jak dokáže posoudit, které transakce byly skutečně nevyžádané a které ne.

Šíření kódu je legální, sankce na něj nespadají

Poslední zajímavostí je, že Ministerstvo financí USA považuje za nelegální jen aktivní používání Tornado Cash, čili funkce pro anonymizaci historii transakcí, ale nemyslí si, že samotné informování o tomto nástroji včetně šíření jeho základního open-source, je nezákonné.

,,Interakce se samotným open-source kódem způsobem, který nezahrnuje zakázanou transakci není zakázána. Sankční předpisy USA osobám nezakazují kopírovat kód s otevřeným zdrojovým kódem a zpřístupňovat jej online k prohlížení jiným osobám, jakož i diskutovat o kódu s otevřeným zdrojovým kódem, učit o něm nebo jej zahrnout do písemných publikací, jako jsou učebnice,” doplňuje.

Tento postoj se zřejmě snaží zmírnit argumenty, podle nichž Ministerstvo financí USA poprvé v historii zasáhlo v rámci sankcí přímo vůči softwaru a ne konkrétním osobám. Jeho přístup je stejně tak v rozporu s přístupem nizozemských regulátorů, kteří tvrdí, že už jen samotné napsání kódu podobného Tornado Cash může být trestné.

Soudní spor a možný dopad kauzy

Kauza těmito pokyny určitě nekončí. Klienti Tornado Cash již v srpnu podali hromadnou žalobu vůči nařízení OFAC, s tím, že veřejně ji podpořila například i kryptoměnová burza Coinbase, která se domnívá, že regulátor v této věci překročil ve více bodech své pravomoci. Výsledek soudního sporu může hodně napovědět směrem do budoucnosti, ale celá kauza poukazuje na možnost cenzury transakcí u protokolů, které nejsou dostatečně decentralizovány.

Kauza dokonce otevřela i otázku, zda nebude další výraznější cenzura hrozit kryptoměnám po přechodu Ethereum na Proof of Stake konsensus, kde ověřují transakce validátoři a ti budou mít poměrně centralizované přerozdělení vzhledem ke skutečnosti, že v současnosti čtyři velké entity (Coinbase, Kraken, Lido a Binance) stakují přes 60% všech Etherů.

Zdroj:decrypt.co, Autor

 

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.