Connect with us

Ethereum

Může přechod Ethereum na PoS způsobit problémy s cenzurou transakcí?

Zveřejněno

ethereum
Zdroj: pixabay.com

Po amerických sankcích vůči mixéru Tornado Cash se začaly objevovat spekulace, že přechod Ethereum na proof of Stake konsensus (PoS) by mohl ovlivnit i samotný regulační pohled na Ethereum.

Generální ředitel největší americké kryptoměnové burzy Coinabase Brian Armstrong na Twitteru dokonce zareagoval na hypotetický scénář, ve kterém uvedl, že v případě regulačních hrozeb by musela Coinbase přistoupit k vypnutí služby Ethereum staking, aby tím zachovala integritu blockchainové sítě.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Tuto otázku položil na Twitteru ještě v neděli Lefteris Karapetsas, zakladatel open source krypto analytické a účetní platformy Rotki, který poukázal na to, že několik hlavních hráčů* může v budoucnosti po přechodu ETH na PoS čelit nutnosti výběru mezi dvěma možnostmi pokud je vládní regulátoři požádají o cenzuru konkrétních adres, což se ukázalo po zásahu vůči Tornado Cash jako reálná možnost. Buď si budou muset vybrat, že budou souhlasit a přistoupí k cenzuře na protokolové úrovni nebo vypnou možnost stakingu aby podpořili integritu sítě.

*Vysvětlení: Tuto možnost získají díky tomu, že budou v daném čase po přechodu na PoS konsensus významnými validátory Ethereum sítě.

,,Je to hypotetická otázka a doufám, že jí nikdy nebudeme muset čelit. Ovšem pokud ano tak si myslím, že zvolíme možnost B. Musíme se zaměřit na širší obrázek. Možná zde bude nějaká lepší možnost (C) nebo legální způsob, který nám pomůže vyjít z celé věci v lepší pozici,“ uvedl Armstrong v odpovědi na otázku Karapetsase.

Odpověď Armstronga rezonuje ještě více z důvodu, že JP Morgan v této týdenní analýze společnosti Coinbase uvedla, že právě staking a přechod Ethereum na PoS může být pro tuto firmu mimořádně býčím faktorem. Stalo se tak krátce poté, co Coinbase oznámila, že začala začátkem srpna poprvé nabízet možnost stakingu Ethereum pro institucionální klienty a že pracuje na nových řešeních, která umožní stakovat více kryptoměn retailu i firmám.

V souvislosti s Ethereum a jeho přechodem na PoS však necelý měsíc před přechodem na Proof of Stake začínají sílit obavy, že validátoři budou čelit postupně stále většímu tlaku ze strany vládních regulátorů, což může ovlivnit tento blockchain natolik, že bude cenzurovatelný. Problém je o to větší, že významné burzy mají pod kontrolou značnou část mincí ETH a tím se celá věc centralizuje na pár firem.

Analýza Collider VC dokonce odhaduje, že tito hráči mají pod kontrolou zhruba 66% všech ETH (budou se přes ně stakovat), což by de facto vedlo k jisté cenzuře Ethereum za předpokladu, že by se podřídili regulačnímu tlaku. ,,,Je třeba uvést, že ekosystém Ethereum nedosáhl dostatečné sociální decentralizace a mapujeme velmi nebezpečné území zajetí národními státy,“ varuje analýza.

Ethereum komunitě tak zůstává doufat, že burzy jako jsou Coinbase tomuto tlaku nepodlehnou. Zatím to vypadá tak, že minimálně CEO Coinbase Brian Armstrong dává protokol na první místo. Po sankciování Tornado Cash tweetoval: ,,Sankciování technologie (na rozdíl od jednotlivce nebo enetity) se mi zdá jako špatný precedens a pravděpodobně by se měl zpochybnit. Decentralizace je nejvyšší ochranou pro zákazníka. Decentralizovaná povaha kryptoměn nabízí své vlastní důležité případy ochrany a tyto ochrany jsou tím silnější, čím více se naše produkty decentralizují.“

Zdroj:decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.