Fanoušci Bitcoinu rádi tvrdí, že se z něj stává zajištění vůči inflaci. Vzhledem k tomu, že Bitcoin má omezené množství a nemá ho pod kontrolou žádná centralizovaná instituce, tato teze má své pádné argumenty. Na druhou stranu je zde však samotný trh, který tvoří investoři. Nuž a v současnosti jsou hlavními investory a stále většími „BTC velrybami“ instituce, které v době krize nemusí zajímat kouzlo Bitcoinu v jeho decentralizaci či omezeném množství. Zajímat je bude jen to, zda právě prodělávají nebo vydělávají.
Na tuto skutečnost poukázal ředitel smart chain platformy Komodo Jason Brown. Ten připomněl, že Bitcoin v březnu 2020, kdy vypukla pandemie koronaviru, svou pověst bezpečného přístavu nepotvrdil. Padl totiž nejvýrazněji ze všech aktiv. Více než akcie a mnohem výraznější než zlato. Možná je třeba připomenout, že Bitcoin bylo v březnu, po propadu o 50% (!!!), možné koupit i pod cenu 4000 dolarů.
Existuje tedy možnost, že instituce v době paniky na trhu přistoupí k masovému prodeji Bitcoinu, což by mohlo mimořádně negativně ovlivnit jeho cenu? ,,Myslím, že takový scénář je vzhledem k současnému vzestupu institucionálního přijetí (bitcoinu) nepravděpodobný. Na druhou stranu jsme nemohli předvídat, že COVID způsobí takový náhlý propad a krátkodobý medvědí trh, po kterém bude následovat obrovský býčí trh, který začal v létě 2020. „
Jason Brown si myslí, že instituce mají s Bitcoinem opravdu dlouhodobé plány. Nevěří tomu, že by aktuálně pouze spekulovali nad jeho cenou a plánovali ho předem prodat. Vnímají ho minimálně jako dlouhodobou investici. Diversifikační prvek v jejich portfoliu. Na druhou stranu jejich plány se mohou změnit. Pokud by například firmám, které nakoupily Bitcoin hrozil bankrot, budou muset přistoupit i k prodejům Bitcoin.
Na rozdíl od retailu, který vlastní Bitcoin v malém množství, a tudíž prodej jednotlivce, který je ve finančních potížích nemá zásadní vliv na cenu tohoto aktiva, budou-li v obrovských problémech velké firmy, které BTC dříve nakoupily, důsledky jejich kroků budou mnohem větší. Toto riziko je třeba si uvědomovat.
Výkoný ředitel Komodo také upozornil, že výraznější pokles ceny BTC by mohl způsobit i institucionální lavinu prodejů. Nastínil situaci, při které se institucím nedaří podle představ a vedle toho klesá i cena Bitcoinu. Firmy by byly v tom případě přitisknuté k rohu. Nebyly by v dobré kondici a klesala by i hodnota jejich hedžu – tedy bitcoinu. Je těžko představitelné, že v onom okamžiku by se řídily „hodlovací“ strategií.
,,I když je to velmi teoretické a nepravděpodobné, mohlo by to způsobit kaskádový efekt v opačném směru a poslat nás to zpět do medvědího trhu. Mluvili jsme o tom, jak velryby pohybují s cenou na trhu. Nyní je celková nabídka top kryptoměn ještě centralizovanější (stále více BTC je v rukou několika institucí). V budoucnu může stačit jeden skutečně velký výprodej od jedné významné instituce, který bude mít vliv na celý trh a to spustí větší medvědí trh, než v roce 2018.“
Upozorňujeme, že i samotný Jason Brown hovoří o této možnosti jako o teoretické. Je však dobré být připraven na jakýkoliv scénář a je proto důležité uvědomovat si nejen zajímavou investiční příležitost, kterou Bitcoin přináší, ale i její možná rizika. Proto častokrát opakujeme, abyste neinvestovali do kryptoměn více, než si můžete dovolit ztratit.
zdroj: cointelegraph.com