Connect with us

Kryptoměny

Recenze FTX: Jedna z nejlepších derivátových kryptoburz současnosti

Zveřejněno

FTX
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

FTX je stále relativně novou burzou, která se specializuje na kryptoderiváty. To znamená, že kromě klasické směny kryptoměn poskytují další finanční produkty, jako jsou krypto futures a kryptoindexové produkty. Díky tomu je FTX ideální burzou pro pokročilé obchodníky, kteří chtějí dělat víc než kryptoměny jen nakupovat a držet je na svých peněženkách.

V této recenzi FTX pokryjeme všechny různé krypto produkty nabízené FTX, včetně tokenů s pákovým efektem a indexu „shitcoin“, a vysvětlíme, jak fungují.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Dále se podíváme na nativní token FTX burzy, FTT, a na to, jak jej lze použít v ekosystému FTX.

Také si vysvětlíme, jak jedinečná sada produktů FTX tuto burzu odlišuje od ostatních kryptoderivátových burz. Nejprve se ale zaměříme na základní informace o samotné burze.

FTX cz

Historie burzy FTX

FTX byla spuštěna v květnu 2019 a v současné době je pod vedením Sama Bankman-Frieda, generálního ředitele. Bankman-Fried je absolventem MIT s titulem z fyziky a je dostatečně kvalifikovaný pro vedení takové burzy. Kromě toho je v krypto prostoru známou a oblíbenou osobností, která burze dodává u veřejnosti značnou důvěryhodnost.

Hned od začátku FTX nabrala impozantní množství obchodovaných objemů a do šesti měsíců od jejího spuštění dosahovala v průměru každý den obchodů v hodnotě téměř půl miliardy dolarů. Velmi působivé číslo, zejména proto, že jiné burzy jako Bitstamp, které existují již od počátků kryptoměn, disponují mnohem menšími čísly.

Ještě působivější než objem je však jejich obchodní partner. Binance velice brzy odkoupila na burze FTX svůj podíl, což je velmi dobrý ukazatel reputace FTX. Když se kryptoobchodníci ptají, zda je FTX legitimní, odpověď je rozhodně ano. Binance by se s ní nezaplétala, kdyby nebyla.

Nakonec je při řeči o burze důležité zmínit, kdo ji nemůže používat. V tuto chvíli je FTX uzavřena pro osobní účty od občanů Spojených států amerických, Kuby, Krymu, Íránu, Sýrie, Severní Koreje a Súdánu. To je docela standardní politika pro kryptoburzy a ve skutečnosti existují i ​​jiné, které jsou uzavřeny pro mnohem více zemí než FTX.

KYC politika FTX

Ještě donedávna bylo možné s určitými omezeními platformu FTX využívat i bez ověření údajů KYC (Know-Your-Customer). Kvůli zvyšujícímu se tlaku regulátorů však je již v současné době pro jakékoliv obchodování nejdříve nutné projít KYC ověřením.

Úroveň 1
Pro základní ověření je nutné splnit kroky zadání úplného jména, země bydliště a regionu v dané zemi, společně s předvolbou telefonního čísla. Po zadání těchto informací bude uživatelský účet upgradován na denní limit výběru $2 000. Pravděpodobně to bude dostatečně vysoký limit pro výběr většiny uživatelů, kromě největších obchodníků.

Úroveň 2
Pokročilejší KYC ověření poskytuje přístup ke všem funkcím FTX platformy. Spolu s osobními údaji a dokladem o adrese však bude nutné také poskytnout popis vlastního zdroje finančních prostředků a provést ověření obličeje. Uživatelé úrovně 2 získají přístup k neomezenému výběru kryptoměn a fiatu.

Stojí za zmínku, že FTX využívá služby analytické společnosti Chainalysis ke kontrole odchozích transakcí. Důvodem je zajistit, aby uživatelé nevybírali kryptoměny na adresy uvedené na černé listině.

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní FTX je výkonným nástrojem. Poskytuje úplné přizpůsobení všech karet v libovolném pořadí podle vašich představ. Nedávno FTX zahájila redesign svého obchodního rozhraní, které je na míle lepší než to staré. Nyní je vše transparentnější a snáze použitelné, hlavně pro nové uživatele, kteří tak mohou začít obchodovat třeba i s finanční pákou.

FTX BTC USD chart

FTX BTC USD chart

Více možností barevného prostředí navíc dává uživatelskému rozhraní zcela odlišný vzhled a dojem. Na levé straně můžete vidět graf s knihou objednávek a obchody na trhu, vpravo pak tabulky objednávek. Rozhraní odvádí dobrou práci a po přepracování jeho designu je tak nyní připraveno soutěžit s jinými vysoce kvalitními obchodními platformami, jako jsou Bybit nebo PrimeXBT.

Klíčové vlastnosti FTX

Jako rozvíjející se platforma pro obchodování s krypto deriváty FTX přitahuje uživatele s působivou rychlostí. Kromě toho poskytuje širokou škálu pokročilých obchodních produktů. Burza byla navíc první, která některé z těchto jedinečných a inovativních produktů uvedla na trh. Jako MOVE kontrakty a tokeny s využitím páky, které FTX pomohly odlišit od ostatních konkurentů.

FTX hlavní klíčové služby

FTX hlavní klíčové služby

Mezitím se tým stará o maloobchodní i institucionální obchodníky. Platforma nabízí solidní obchodní funkce, jako jsou nízké poplatky a úzké spready. Také over-the-counter (OTC) obchody, nejlepší podporu zákaznických služeb, grafy z TradingView a mobilní aplikace.

Mezi další klíčové funkce patří:

Převody fiat měn – Uživatelé mohou provádět převody v 10 fiat měnách jako jsou USD, EUR, CAD, GBP nebo AUD. Burza také přijímá vklady kreditní kartou.
Až 20x pákový efekt – FTX poskytuje vynikající páku, která umožňuje obchodníkům maximalizovat jejich ziskový potenciál. V létě 2021 však kvůli regulačním nátlakům došlo ke snížení maximální páky pro obchodování z 101x na současných 20x. Nutno podotknout, že toto omezení nepostihlo zdaleka jen FTX, ale i další krypto burzy.
Snadné převody/Vypořádání ve stablecoinech – Uživatelé mohou rychle převádět měny na svých účtech a obchodovat se všemi deriváty pomocí jedné maržové peněženky.
Služby institucionálního stupně – FTX obsahuje špičkové funkce, jako je hluboká likvidita a knihy objednávek, neomezené výběry, likvidační fond a OTC stůl.
Rozsáhlá zákaznická podpora – FTX poskytuje širokou škálu funkcí a zdrojů, jejichž cílem je pomoci majitelům účtů orientovat se v platformě. To zahrnuje také chatové skupiny ve více než deseti jazycích.

Poplatky FTX

Jako většina burz má FTX víceúrovňovou strukturu poplatků za obchodování. Čím více v daném měsíci obchodujete, tím nižší jsou poplatky. První úroveň má maker poplatek 0,02 % a taker poplatek 0,07 %. Odtud poplatky klesají a další informace jsou k dispozici zde.

Podobně jako Binance s jejich tokenem BNB, FTX nabízí slevu každému, kdo má svůj token pro výměnu: FTT. Například někdo, kdo má FTT v hodnotě 100 USD, se může těšit ze 3% snížení poplatků za obchodování, zatímco někdo, kdo drží 50 000 USD, dostane 20% snížení poplatků.

Na FTX neexistují žádné poplatky za vklady ani výběry, což z ní činí jednu z nejlepších nabídek pro obchodování s kryptoměnami. Navíc je OTC obchodování nebo obchodování z vaší peněženky také bezplatné, protože všechny náklady jsou započteny do ceny, která se vám zobrazuje.

Kromě toho, žetony s pákovým efektem mají pořizovací a výkupní poplatky za 0,10 % a denní poplatky za správu 0,03 %.

FTX provozuje následující strukturovanou úroveň poplatků pro všechny futures a spotové trhy:

FTX Fees

FTX poplatky

Sleva pro držitele FTT

Držitelé tokenu burzy FTT získávají slevu na poplatích. Ta je odstupňována podle počtu vlastněných FTT tokenů a pohybuje se v rozmezí od 3 % do 60 %.

FTX sleva při využití FTT tokenu

FTX sleva při využití FTT tokenu

Krypto služby FTX

V této části našeho hodnocení FTX se podíváme na služby poskytované FTX. Z hlediska krypto finančních trhů a nástrojů podporuje FTX jak spotové, margin a futures trhy, spolu s tokeny s pákovým efektem a Bitcoinovými opcemi. Nabízí také tokenizované akcie, služby na trzích s predikcemi, fiat měny a stakování. S FTX Pay je možné využívat platby, které jsou rychlé, bezpečné a zahrnují nízké poplatky.

FTX Futures podporují obchody s více než 250 trvalými a čtvrtletními futures trhy. Je kompatibilní s téměř všemi předními a nejvíce viditelnými kryptoměnami, včetně Bitcoinu, Etherea, Solany, Polkadotu, Linku, Luny, XRP, Doge a dalších.

Burza také podporuje více než 100 spotových trhů, včetně Bitcoinu, Etherea, Tetheru, AVE, Solany, Binance Coinu, Linku a dalších.

Fiat možnosti zahrnují všechny přední národní měny, jako je USD, EUR, GBP, AUD a další – celkem 11 měn.

Je možné také stakovat (uzamčít) vlastní FTT tokeny burzy nebo několik dalších, za účelem získávání odměn. FTT je nativní kryptoměnový token platformy FTX. Stakovat se dá jakýkoliv počet tokenů mezi mezi 0 a 1 milionem. Čím více FTT stakujete, tím více bonusových hlasů dostanete. Můžete získat až 50 bonusových hlasů. Proměnlivý airdrop se tímto také zvyšuje a může dosáhnout navýšení až 14 %. Počet IEO vstupenek (Initial Exchange Offering), tedy prvnotní nabídky burzy, může také být zvýšen až na 6, když je stakován maximální objem FTT coinů.

Staking FTT

Staking FTT

FTX PAY je služba přijímání plateb. Využitím FTX Pay můžete obdržet platby v kryptu, fiatu nebo cokoliv mezi nimi. Platební proces je rychlý a bezpečný a zahrnuje nízké poplatky.

Jak se FTX liší od ostatních burz?

Co skutečně dělá z FTX jedinečnou derivátovou kryptoměnovou burzu, je počet exotických obchodních párů, které na ní jsou k dispozici. Například produkty jako Dogecoin a BNB futures kontrakt.

Většina ostatních burz, pokud vůbec má futures produkty, nabízí obvykle pouze Bitcoin nebo Ethereum. Dokonce i Bitmex, jedna z nejoblíbenějších krypto derivátových burz, má pro obchodování k dispozici jen asi půl tuctu coinů.

Kromě obchodních párů má FTX také několik dalších unikátních obchodních produktů, které nabízí jen pár dalších burz.

FTX cz

Tokeny s pákovým efektem

Pokud jde o pákový efekt, FTX má mírně odlišný přístup než typická obchodní burza. FTX místo toho, aby umožnilo svým obchodníkům uzavřít kolateralizovanou půjčku na nákup většího množství určité kryptoměny, nabízí pákové tokeny.

Tokeny s pákovým efektem

Tokeny s pákovým efektem

Pákový token je ERC20 token, který má vlastní 3x expozici vůči podkladovému aktivu. Například ETHBULL je 3x token v long pozici. Za každý $1, o který se cena ETH zvýší, se hodnota ETHBULL zvýší o $3. Samozřejmě to platí i obráceně a za každý $1, o který ETH klesne, se pákové tokeny ETHBULL sníží o $3.

Tokeny s pákovým efektem také fungují pro využití short pozice. ETHBEAR funguje podobně jako ETHBULL, akorát, že jeho hodnota roste s tím, jak klesá cena Etherea.

Výhody používání tokenů s pákovým efektem

Jednou z hlavních výhod používání tokenů s pákovým efektem, jako je BULL nebo BEAR, na rozdíl od využití běžné pákové pozice, je to, že pákové tokeny mohou ztratit hodně ze své hodnoty, aniž by došlo k likvidaci pozice. Například FTX uvádí příklad 33% poklesu trhu. Pokud byste drželi longovou pákovou pozici, takové snížení ceny by pravděpodobně vaši pozici zlikvidovalo. Použitím pákových tokenů u nich pořád zůstane nějaká hodnota i po velkém poklesu trhu.

Obchodování kryptoměnových indexů

Další z jedinečných nabídek FTX jsou jejich kryptoměnové indexy, tedy sloučení více kryptoměn do jednoho indexu, jako je například index shitcoinů. Jedná se o altcoinový index, který sleduje cenu různých shitcoinů. Mezi nejvýznamnější coiny v indexu patří PLYN, NANO a DENT.

Tento altcoinový index je ve skutečnosti opravdu chytrý nápad, protože usnadňuje získání expozice ve velkém počtu coinů, aniž byste museli vytvářet peněženky a platit poplatky za desítky obchodů. Nabídka takového produktu v objednávkových knihách je přesně tím, co odlišuje burzu FTX od konkurence.

Obchodování s futures

Primární nabídkou FTX je jejich futures produkt. I když jiné burzy jako Binance a dokonce i CBOE nabízejí Bitcoinové futures, FTX se odlišuje počtem obskurních futures produktů, které mají.

BTC PERP Futures

BTC PERP Futures

FTX má například perpetual futures pro Bitcoin Cash, Algorand, Matic, Cardano a dokonce i LEO. Jedná se o produkty, které nabízí jen velmi málo jiných burz. Háček je však v tom, že některé méně oblíbené nabídky mají velmi malou likviditu. Takový Dogecoin perpetual futures má méně než $10 000 v denním objemu obchodování.

Kromě jednotlivých coinů nabízí FTX také indexové futures. Například produkt midcap perpetual futures a produkt perpetual futures směnného kurzu.

Stablecoiny jako kolaterál

Pro futures obchody na FTX lze použít několik forem zajištění. Zatímco FTT token burzy je jednou z možností, lepší možností je pravděpodobně použít stablecoin. Výhodou použití stablecoinu je, že jeho hodnota zůstává konstantní. Díky tomu si nikdy nebudete muset dělat starosti s marží, protože by hodnota vašeho kolaterálu kolísala (což bude, pokud používáte FTT).

Obchodování s opcemi

Burza FTX nedávno oznámila, že začne nabízet obchodování s opcemi. To je velká věc, protože existuje jen velmi málo spolehlivých kryptoburz, které mají produkty s opcemi a trh zoufale hledá dobrou možnost.

Bohužel je zatím jedinou možností k obchodování pouze Bitcoin. Dobrou zprávou je, že s denním objemem více než $20 milionů se zdá, že FTX při obchodování s opcemi našla úspěšný produkt. Doufejme, že v budoucnu začne burza nabízet i další možnosti, jako je třeba obchodování Etherea.

Obchodování s Bitcoinovými opcemi

Obchodování s Bitcoinovými opcemi

Tokenizované akcie

Další nedávnou novinkou je zavedení tokenizovaných akcií na platformě FTX ve spolupráci s CM Equity.

CM Equity je globální investiční řešení plně regulované v Německu a licencované pro nabízení těchto produktů. V podstatě, pokud na FTX obchodujete tokenizované akcie – stáváte se také klienty CM Equity a budete muset dokončit svůj proces KYC ověření.

Jaká je nabídka tokenizovaných akcií?

FTX nabízí tokenizované akciové trhy pro obchodování řady velkých společností, které jsou zalistovány v USA, jako jsou například tokeny akcií Tesly.

To znamená, že když obchodujete tyto tokeny akcií, namísto vlastnictví podkladové akcie obchodujete tokeny, které odrážejí hodnotu ceny samotné akcie.

Tokenizované akcie Tesly

Tokenizované akcie Tesly

Tokenizované akcie jsou obchodovány jako jakékoli jiné aktivum na spotových trzích. Jedinou podmínkou je dokončení KYC ověření u FTX.

Token FTT

FTX označuje token FTT jako páteř své platformy. Má několik různých použití, které si popíšeme, ale nejprve je důležité si vysvětlit mechaniku fungování coinu.

Podobně jako Binance, FTX využívá obchodní poplatky ke spalování FTT. Myšlenka je taková, že jak klesá nabídka coinu v oběhu, cena bude postupně růst. To je dobré pro FTX a stejně tak pro obchodníky, kteří token drží.

Nejzjevnějším případem použití FTT je jako nástroj ke snížení poplatků za obchodování, jak jsme již uvedli výše. Kromě toho může být také použit jako zajištění pro futures obchody, i když u něj vždy existuje riziko vysoké volatility, takže je nutné pečlivě sledovat zůstatkovou marži.

Je také třeba poznamenat, že v případě vyčerpání pojistného fondu FTX může být část podílu FTT na burze prodána za účelem doplnění fondu.

OTC nákupy

Ačkoli to nebude platit pro většinu lidí, kteří čtou tuto recenzi, FTX Trading Ltd. nabízí over-the-counter (mimoburzovní) nákupy, u nichž je společnost schopná zvládnout rozsáhlé obchody. OTC přepážka je otevřená 24/7, což je výhodné pro obchodníky z celého světa.

Obchodování s OTC má smysl pro investory zadávajícími mnohamilionové objednávky, kteří nechtějí hýbat s trhem. Obchodní přepážka FTX je podporována společností Alameda Research a může nabízet obchody s více než 20 coiny v daném okamžiku.

Zabezpečení a pojištění

Ačkoli FTX je v provozu teprve od roku 2019, burze se podařilo vybudovat pevnou pověst, pokud jde o bezpečnost uživatelských účtů. Dosud nebyly zaznamenány žádné zprávy o problémech týkajících se bezpečnostních protokolů.

FTX nabádá uživatele, aby si nainstalovali dvou-faktorovou autorizaci (2FA), za účelem zvýšení ochrany jejich prostředků. Vzhledem k tomu, FTX umožňuje pákové obchodování, platforma také zřídila pojistný fond. Do fondu se přispívají prostředky z vyšších poplatků při obchodování na pákový efekt.

Zákaznická podpora FTX

FTX je velmi aktivní na všech oblíbených platformách sociálních médií, což zajišťuje, že jejich tým je vždy k dispozici. Pro uživatele, kteří preferují různé jazyky, existují specializované skupiny na WeChatu a Telegramu.

Kromě toho má FTX také pomocnou sekci s rozsáhlými články o všech svých nejrůznějších funkcích. Stejně tak je možné kontaktovat tým zákaznické podpory prostřednictvím e-mailu.

Shrnutí – Proč byste tedy měli zvolit FTX?

Co odlišuje FTX od zbytku trhu je bezkonkurenční výběr dostupných krypto finančních produktů. Pokud do hloubky rozumíte komplexnosti obchodních derivátů, tak vám FTX může zprostředkovat dlouhou řadu příležitostí.

FTX MOVE kontrakt

FTX MOVE kontrakt

Obchodování s deriváty je složitou disciplínou, zejména pro začínající tradery. Je u ní nutné počítat s vysokým rizikem a také vyžaduje důkladné pochopení výhod a nevýhod podkladového trhu.

Díky široké škále nabízených finančních produktů, cílem FTX je proto uspokojit především zkušené obchodníky. Nabízí mnohem větší flexibilitu a přístup ke krypto-tokenům s likviditou, která není běžně dostupná na běžných kryptoměnových burzách.

FTX se rychle vyvíjí – přidává na svou platformu stále inovativnější produkty a funkce. Burza se již etablovala jako výrazný hráč na poli kryptoměnových derivátů.

Pokud hledáte likviditu a inovativní ekosystém, pak FTX určitě stojí za to zvážit – v případě, že chápete související rizika.

FTX cz

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.