Connect with us

Bitcoin

SEC zamítla Bitcoin ETF od Grayscale! Firma okamžitě podala na SEC žalobu, o všem rozhodne soud

Zveřejněno

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zamítla žádost společnosti Grayscale Investments o konverzi jejího investičního produktu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotové Bitcoin ETF. Krátce po oznámení této informace firma Grayscale oznámila, že SEC zažalovala.

Americká SEC dosud neschválila žádné spotové Bitcoin ETF, ačkoli v letech 2021 a 2022 povolila několik „hybridních“ Bitcoin Futures ETF a také ETF pro shortování Bitcoinu od společnosti ProShares a to podle zákonů o cenných papírech z let 1933 i 1940.

Grayscale, která kryje svůj investiční produkt GBTC více než 650 000 BTC, proto věřila, že její žádost je dost kvalitní na to, aby uspěla a stala se tak první firmou v USA, která nabídne institucionálním investorům velmi žádané spotové ETF na Bitcoin. Ve prospěch žádosti také rozjela masivní kampaň, v jejímž rámci na SEC zamířilo přes 11 tisíc dopisů lobbujících v její prospěch.

SEC však po vzoru předchozích rozhodnutí z minulosti 29. června (o týden dříve než byl deadline) oznámila, že žádost Grayscale neschvaluje, co bylo v souladu s očekáváními analytiků Bloomberg, ale zklamáním pro ty, kteří doufali, že tento fundament by mohl přispět oživení růstu ceny BTC a zjednodušení investic do bitcoinu americkým institucím.

,,SEC právě zamítla žádost o konverzi GBTC na ETF. Jsem hluboce zklamaný. Pointou má být, že SEC chrání investory a ETF je pro ně nepochybně lepším produktem. Toto rozhodnutí odporuje zdravému rozumu i federálním zákonům. Doufám, že to půjde rychle k soudu,“ reagoval na tuto zprávu známý právník specializující se na kryptosektor Jake Chervinsky, který již několik měsíců působí v Blockchain Association.

Chervinsky v době psaní tohoto „tweetu“ zřejmě netušil, že věci týkající se žaloby se rozhýbou tak rychle. Grayscale, která již dříve několikrát avizovala, že SEC pravděpodobně zažaluje, bude-li její žádost odmítnuta, tak učinila zhruba čtyři hodiny po medializaci zpráv o jejím odmítnutí. Potvrdil to na Twitteru CEO Grayscale Michael Sonnenshein.

Žalobu povede bývalý generální prokurátor USA

Soudní spor proti SEC by měl jménem Grayacale vést bývalý generální prokurátor USA za éry prezidenta Baracka Obamy Donald B. Verilli Jr., který byl zapojen do více než 50 případů před Nejvyšším soudem USA včetně několika, které se přímo zabývaly porušením zákona o správním řízení . Grayscale v době, kdy si najala jeho právnickou firmu, ho vylíčila jako jednoho z nejzkušenějších právníků v USA.

Po letech podávání a odmítání žádosti o spotové ETF od desítek různých firem se tak téma Bitcoin ETF dostane k soudu, který rozhodne, zda SEC jedná správně, když tento investiční produkt nepovoluje především obvyklým tvrzením, že cena BTC může být na spotových trzích manipulována a emitent ETF nedokáže před tím své zákazníky ochránit.

Donald B. Verilli Jr. který podal žalobu v okrese Columbia Circuit k odvolacímu soudu Spojených států konstatoval, že rozhodnutí SEC ukazuje, že jedná „svévolně“ a „neuplatňuje konzistenční zacházení s podobnými investičními nástroji“. Z tohoto důvodu se bude Grayscale před soudem bránit na základě údajného porušení zákona o správním řízení (APA) a zákonů o burze cenných papírů (SEA).

Schválení Bitcoin ETF v roce 2022 se stává v tomto momentě extrémně nepravděpodobné. Analytik Bloombergu James Seyffart, který také velmi pečlivě sledoval toto téma, konstatoval, že soud pravděpodobně nerozhodne dříve než ve třetím kvartálu 2023, přičemž klidně může jít až o úvod roku 2024.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.